Çocuklarda Göz Çapaklanması Neden Olur?

0

Çocuklarda gözde çapaklanma neden olur, belirtileri nelerdir? Gözde çapaklanmada yapılması gerekenler, tedavisi hakkında bilgi.

goz-capaklanmasi

Advertisement

Çocuklarda Göz Çapaklanması

Çapaklanma, hayatın ilk haftasında oldukça sık görülen hafif bir göz iltihabıdır. Hemen her zaman için, doğum sırasında göze kaçan yabancı bir madde —örneğin, bir damla amniyon sıvısına— bağlıdır. Bebeğinizin gözünden cerahat sızar ve uykudan uyandığında göz kapakları birbirine yapışmış olabilir.

Ne kadar önemlidir?

Gözde çapaklanma önemli değildir ve bebeğinizin gözleri açısından herhangi bir tehlikesi yoktur. Ancak bu durum, çok daha önemli bir iltihap olan konjunktivitin gelişmesini önlemek için zaman kaybedilmeden tedavi edilmelidir.

Advertisement

Muhtemel belirtiler

• Bir veya her iki gözün iç köşesinden irin gelmesi.
• Bebek uyandığında, göz kapaklarının birbirine yapışık olması.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Her iki gözü de kaynatılıp ılıtılmış suyla ve her biri için ayrı bir pamuk parçası kullanarak temizleyin. Silme işlemine gözün dış köşesinden başlayıp aşağıya doğru inin.

2. Bebeğinizi, hasta gözü yukarıda kalacak şekilde yan yatırarak uyutun. Aksi takdirde öbür göz de yatak çarşafları aracılığıyla mikrop kapabilir.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Çocuğunuzun göz küresi kırmızı, renkteyse, hemen doktora başvurun, çünkü mevcut sorun, bir konjunktivit olabilir. Gözdeki çapaklanma 24 saat içerisinde geçmezse, yine doktora başvurmanız gerekir.

Doktor ne yapacaktır?

• Eğer bir enfeksiyon söz konusuysa, doktor günde üç veya dört defa uygulamanız için size bir göz damlası veya göz merhemi yazacaktır.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Bir akıntı gördüğünüzde, bebeğin gözünü sık sık yıkayın.

• Sağlam gözün de hastalık kapmaması için, yatak takımlarını sık sık değiştirin.


Leave A Reply