Çocuklarda Kıl Kurdu (Bağırsak Kurdu) Belirtileri Nasıl Bulaşır? Tedavi Önlemler

0
Advertisement

Çocuklarda kıl kurdu (bağırsak solucanı) olduğu nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Kıl kurdu nasıl bulaşır, evde nasıl tedavi edilir, önlemler.

kıl kurdu

Çocuklarda Kıl Kurdu

Birçok farklı bağırsak solucanı vardır, ancak en yaygın olanı kurt kurdudur. Kıl kurdu, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda yaygın olarak bulunan bir tür yuvarlak kurttur, ancak tüm aile enfekte olabilir.

Kıl kurdu, genellikle geceleri daha kötü olan çok kaşıntıya neden olur. Çocuğunuza kıl kurdu bulaşmışsa, genellikle ciddi değildir ve ilaçla kolayca tedavi edilebilir.

Kıl kurdu belirtileri ve semptomları

Çocuğunuzun solucanı varsa, şunları yapabilir:

 • kaşıntı, kaşıntılı bir kızarıklık,
 • sinirlilik
 • çok iyi uyumamak
 • iştah azalması.
 • Kızlarda, vajinal bölgede kızarıklık ve kaşıntı da olabilir.

Çocuğunuzu gece incelerseniz kıl solucanını görebilirsiniz. Bir ışık tutun, çocuğunuzun kalçalarını ayırın ve anüsün etrafına dikkatlice bakın. Hareket eden küçük beyaz kurtlar görebilirsiniz.

Advertisement

çocuk tuvalet

Kıl Kurdu nasıl bulaşır?

Kıl kurtları yaklaşık 1 cm uzunluğunda beyaz ipliklere benzemektedir. Solucanlar alt bağırsakta yaşar, ancak yumurtalarını kalçalar arasındaki alana koymak için gece boyunca anüsten çıkarlar, bu da çocuğunuzun çok kaşıntılı hissetmesine neden olur. Bir dişi kıl kurdunun 16.000 yumurta bırakabileceği tahmin edilmektedir.

Kıl kurdu, çocuklar kaşıdıklarında yayılır ve yumurtaların tırnakların altında toplanmasına neden olur. Çocuk daha sonra solucan yumurtalarını elleriyle ağzına geri taşır. Yumurtalar dolaylı olarak gıda, toz veya diğer öğelere de yayılabilir. Yumurtalar vücut dışında iki hafta kadar yaşayabilir.

Çocuğunuz kıl kurdu yumurtalarını yuttuğunda, yumurtalar çocuğunuzun ince bağırsağında büyürler, açılırlar ve solucanlar anüslerine iner.

Evde Tedavi

Bir eczacıyla reçetesiz tedavi seçenekleri hakkında konuşabilirsiniz. Eczacınız size uygun ilacı tavsiye edecektir. Paket üzerindeki talimatları izleyin, iki yaşın altındaki çocuklar ve hamile kadınlar için özel önlemler alınabileceğini unutmayın.

Herhangi bir belirti göstermese bile tüm aile üyelerinin aynı önlemleri alması önemlidir. Ne yazık ki, tekrarlayan solucan enfeksiyonu çok yaygındır. Bunu azaltmaya yardımcı olmak ve kıl kurtlarının başkalarına yayılmasını önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Advertisement
 • Çocuğunuzun tırnaklarını temiz ve kesilmiş tutun. Çocuğunuzun tırnaklarını ısırmasını veya başparmağını emmesini engellemeye çalışın.
 • Tuvalete gittikten sonra çocuğunuzun ellerini ve tırnaklarının altında iyice yıkamasını sağlayın.
 • Çocuğunuzun yatak takımlarını, havluları ve oyuncakları sıcak suda yıkayın.
 • Evinizde, özellikle kapı kolları olmak üzere, çocuklarınızın dokunabileceği yüzeyleri temiz tutun.
 • Çocuğunuzu yere düşen yiyecekleri yemekten vazgeçirin.

Ne zaman doktora görünmeli?

Çocuğunuz için bir kurt kurdu tedavisi denediyseniz ve belirtileri düzelmediyse, doktorunuza götürün. Doktor çocuğunuzu muayene edip kan veya dışkı (kaka) testleri yapmak isteyebilir. Ayrıca karın ağrısı, bulantı, kusma veya halsizlik varsa çocuğunuzu doktora götürün.

Hatırlanması gereken önemli noktalar

 • Kıl kurdu okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda yaygındır.
 • Kıl kurdu, bir çocuğun kalça arasındaki alanda çok sinir bozucu kaşıntıya neden olur.
 • Kıl kurdunu doğru ilaçla tedavi etmek kolaydır.
 • Kıl kurdunun yayılmasını ve yeniden bulaşmasını önlemek için önlemler vardır.


Leave A Reply