Çocukta Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocukların ayağında mantar olduğunu nasıl anlarız, ne kadar önemlidir? Ayakta mantar belirtileri, tedavisi nasıl yapılır?

bebeklerde-ayak

Parmak aralarında ve altlarında görülür, ileri dönemlerde tırnaklarda da görülebilir. Bulaşıcıdır, genellikle hamam, jimnastik salonları, yüzme havuzları gibi birçok kişinin girip çıktığı yerlerde çıplak ayakla dolaşılması sonucu bulaşır. Ayakların terli olması, hastalığın daha da ağırlaşmasına nedendir, çünkü buna yol açan mantar (tinea), nemli ortamları sever.

Ne kadar önemlidir?

Sık rastlanan bu hastalıkta hem tedavi, hem de temizlik kurallarına uyulması gereklidir. Bulaşıcı olduğundan, bunun yayılmasını önlemek için gereken önlemler hemen alınmalıdır.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Ayak parmaklarının arasında ve altında derinin beyazlaşması, kabarcıkların görülmesi. Buralar kaşıntılıdır ve kaşındığında, üstteki beyaz kısım kalkar ve alttan kırmızı bir deri tabakası gözükür.
• Cildin kuru olması ve soyulması.
• Ayak tırnaklarının kalın ve sarı renkte olması.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Çocuğunuzun ayakları kaşınıyorsa, parmak aralarını ve altlarını kontrol ederek kızarıklığın, kabarcıkların bulunup bulunmadığına bakın.

2. Ayak tabanında kabarcık ve çatlak olup olmadığını kontrol edin.

3. Ayak tırnaklarını kontrol edin.

4. Eczaneden, mantar tedavisinde kullanılan bir pudra veya krem alın, çocuğunuzun ayaklarını iyice yıkayıp kuruladıktan sonra bunu uygulayın.

Advertisement

5. Çocuğunuzu, hastalık iyileşene kadar çıplak ayakla dolaşmaması konusunda uyarın.

6. Çocuğunuzun havlularını ayırın ve bunları her gün yıkatın.

Doktora başvurmalı mısınız?

Ayak tabanında hastalık varsa ya da ayak tırnaklarında şekil bozukluğuyla sarı bir renk mevcutsa, mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurmanız gerekir. Evde aldığınız önlemler ayaktaki sorunu iki-üç haftada ortadan kaldırmazsa, doktora başvurmalısınız.

Doktor ne yapacaktır?

• Eğer mantar ayak tırnaklarını da istila ettiyse, dokuz ay gibi uzunca bir süre kullanılması gereken özel ilaçlar verecektir.

• Doktora başvurma nedeniniz evde alınan önlemlerin yetersiz kalmış olmasıysa, doktor başka bir mantar ilacı verecek ve çocuğunuzun ayak temizliğine çok dikkat etmeniz gerektiği yolunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çocuğunuzun her gün çorap değiştirmesini sağlayın. Çorapların yün veya pamuk gibi doğal maddelerden yapılmış olması tercih edilir.

• Çocuğunuzun ayakkabılarını ve özellikle oyun oynarken, koşarken giydiklerini sık sık değiştirin. Böylece arada kalan zamanda, kullanılan ayakkabı iyice kuruma fırsatını bulacaktır.

Advertisement


Leave A Reply