Colin Powell Kimdir? Amerika’nın İlk Afro Amerikalı Dışişleri Bakanı

0
Advertisement

Colin Powell kimdir? Amerikan tarihinin ilk Afro-Amerikalı Dışişleri Bakanı olan Colin Powell’ın askeri ve siyasi kariyeri ve hayatı hakkında bilgi.

Colin Powell

Colin Powell

  • Doğum: 5 Nisan 1937 Harlem, New York
  • En çok bilinen: İlk Afrikalı-Amerikalı Dışişleri Bakanı
  • Takma adı: İsteksiz savaşçı

Colin Powell nerede büyüdü?

Colin Luther Powell, 5 Nisan 1937’de Harlem, New York’ta doğdu. Ailesi Luther ve Maud Powell, Jamaika’dan göçmen olarak Amerika’ya gelmişlerdi. Hala gençken, ailesi New York’taki başka bir semt olan South Bronx’a taşındı. Ailesi çalışkan, sevgi dolu ve çocuklarının eğitimine büyük önem verirdi.

Lisede Colin, sınıflarının çoğunda C notu alan ortalama bir öğrenciydi. Okulda çok iyi öğrenci olmdığını, ama iyi zaman geçirdiğini söylerdi. Ayrıca öğleden sonra bir mobilya mağazasında çalıştı ve ailesine ekstra maddi yardımda bulundu.

Üniversite (Kolej) Yılları

Liseden mezun olduktan sonra, Colin New York Şehir Koleji’ne devam etti. Yeryüzü kompozisyonunun incelenmesi olan jeoloji dalında uzmanlaştı. Üniversitedeyken Rezerv Memurları Eğitim Kolordusu anlamına gelen ROTC’ye katıldı. ROTC’de Colin orduda olmayı istedi ve subay olmak için eğitim aldı. Colin ROTC’yi çok sevdi. Kariyerini bulduğunu biliyordu. Asker olmak istiyordu.

Orduya Katılmak

1958’de üniversiteden mezun olduktan sonra Powell bir teğmen olarak orduya katıldı. İlk işi Gürcistan’daki Fort Benning’deki temel eğitime katılmaktı. Powell, Gürcistan’da siyahların ve beyazların farklı okullara, restoranlara ve hatta banyolara sahip olduğu ayrışmalarla ilk kez karşılaştı. Bu New York’ta büyüdüğü yerden çok farklıydı. Ancak ordu bu ayrıma hala devam etmekteydi.

Temel eğitimden sonra Powell, Almanya’daki ilk görevini 48. Piyade’de müfreze lideri olarak gerçekleştirdi. 1960 yılında ABD’ye Massachusetts’teki Fort Devens’e döndü. Orada Alma Vivian Johnson adında bir kızla tanıştı ve aşık oldu. 1962’de evlendiler ve üç çocukları oldu.

Advertisement

Vietnam Savaşı

1963’te Powell, Güney Vietnam ordusuna danışman olarak Vietnam’a gönderildi. Düşman tarafından kurulan tuzağa bastığında yaralandı. İyileşmesi birkaç hafta sürdü, ama iyiydi. Operasyon esnasında yaralandığı için Mor Kalp ödülü verildi. Bir süre eve döndü ve ek subay eğitimi aldı.

Powell 1968’de Vietnam’a tekrar geri döndü. Binbaşı rütbesine terfi etmiş ve My Lai Katliamı adı verilen bir olayı araştırmak üzere gönderilmişti. Bu yolculuk sırasında, bir helikopter kazası geçirdi. Powell kazadan kurtuldu, ancak diğer askerlerin güvenliğini sağlamak için geri döndü. Bu cesaret eylemi ona bir tane daha Askeri Madalya kazandırdı.

Vietnam Sonrası

Vietnam’dan sonra Powell, George Washington Üniversitesi’ne gitti ve MBA derecesini aldı. Daha sonra 1972’de Beyaz Saray’da bir göreve atandı ve burada birçok güçlü insanla tanıştı. Birlikte çalıştığı kişileri etkiledi ve terfi ettirilmeye devam etti. Kore’de görev yaptıktan sonra birkaç farklı görevde çalıştı. 1976’da albaylığa ve 1979’da tuğgeneralliğe terfi etti. 1989’a gelindiğinde Powell dört yıldızlı bir general olmuştu.

Colin Powell

Colin Powell Asker Olduğu Dönemler

Ortak Genelkurmay Başkanı

1989 yılında Başkan George H. W. Bush, Colin Powell’ı Ortak Genelkurmay Başkanı olarak atadı. Bu çok önemli bir konum. ABD ordusunda en üst sıralarda yer alıyor. Powell, bu pozisyona sahip olan en genç ve ilk Afrikalı-Amerikalı idi. 1991 yılında Powell, Çöl Fırtınası Harekatı da dahil olmak üzere ABD Körfez Savaşı’ndaki ABD operasyonlarını denetledi.

Bu süre zarfında Powell’ın yöntemlerine “Powell Doctrine” adı verildi. ABD savaşa girmeden önce sorulması gerektiğini düşündüğü bir takım soruları vardı. ABD’nin savaşa girmeden önce tüm “siyasi, ekonomik ve diplomatik” tedbirlerin tüketilmesi gerektiğini düşünüyordu.

Dışişleri Bakanlığı Dönemi

2000 yılında Powell, Başkan George W. Bush tarafından dışişleri bakanlığına getirildi. ABD hükümetinde bu kadar üst sıralarda yer alan ilk Afrikalı-Amerikalı idi. Dışişleri bakanı olarak Powell, Irak Savaşı’nda önemli bir rol oynadı. Irak’ın lideri Saddam Hüseyin’in Kitle İmha Silahları (KİS) adı verilen yasadışı kimyasal silah stoklarını sakladığını gösteren Birleşmiş Milletler ve Kongre kanıtlarını sundu.(Hepsi yalan çıktı) ABD daha sonra Irak’ı işgal etti. Ancak, KİS’ler Irak’ta hiçbir zaman bulunamamıştır. Powell daha sonra kanıtların yetersiz toplandığını kabul etmek zorunda kaldı. Onun suçu olmasa da, suçu üstlendi. 2004 yılında Dışişleri Bakanı olarak istifa etti.

Advertisement

Emeklilik

Powell, devlet görevinden ayrıldığından beri çeşitli iş girişimlerinin yanı sıra hayır kurumları ve çocuk gruplarıyla çalışmaktadır.

Colin Powell hakkında ilginç gerçekler

  • Elvis Pressley ile aynı zamanda Almanya’da orduya gönderildi. Elvis ile iki kez tanıştı.
  • 1991 yılında Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.
  • Teksas’ın El Paso kentinde bir sokak ve bir ilkokul onun adını taşımaktadır.
  • Kızı Linda Powell, American Gangster filminde oynamıştır.  Oğlu Michael Powell, dört yıl boyunca Federal İletişim Kurulu’nun başkanıydı.


Leave A Reply