Çöp Adam Kitap Özeti, Konusu ve Yorumlar (C. J. Tudor)

0
Advertisement

C. J. Tudor’un Çöp Adam (Chalk Man) isimli gerilim romanının özeti nedir? Çöp Adam kitabının konusu, kitap hakkında yorumlar ve bilgi.

Çöp Adam

Çöp Adam

C.J. Tudor, büyüleyici romanı Çöp Adam’da tüyler ürpertici sözlere değinmek için hiç vakit kaybetmez. Gerilim şu şekilde açılır:

“Kızın kafası küçük bir turuncu ve kahverengi yaprak yığınına yaslanmıştı.”

Kitabın Özeti

Çöp Adam, Eddie ve arkadaş grubunun etrafında dönüyor ve iki zaman çizelgesi arasında gidip geliyor: 1986 ve 2016. Daha önceki zamanlarda, Eddie 12 yaşında ve gruptaki tek kız Nicky de dahil olmak üzere arkadaşları gibi ergenliğin eşiğinde. Günlerini İngiliz köylerinde bisiklet sürerek, panayıra giderek ve macera arayarak geçiriyorlar.

Çocuklardan biri olan Şişman Gav’ın doğum günü için bir kova renkli tebeşir almasının ardından arkadaşlar gizli bir iletişim yöntemi tasarlar. Her birine bir renk atanır ve şimdi oyun alanında buluşalım gibi kodlu mesajları iletmek için birbirlerinin araba yollarına tebeşir adamlar çizerler.

Advertisement

Bir gün çete oyun alanında toplanır, her biri diğerlerinden birinin onları tebeşirle talimatla çağırdığını düşünür, ancak hepsi bunu yaptığını inkar eder. Ormanı işaret eden tebeşir adamlarını takip ettiklerinde, korkunç bir keşifte bulunurlar: yerel bir kızın parçalanmış bedeni. Ve o yaz ölümle tek karşılaşmaları bu olmaz.

2016 yılında Ed, kendisine miras kalan çocukluk evinde yaşayan bir öğretmendir. Chloe adında bir kadın kiracısı vardır ve ondan biraz hoşlanır, ancak bunun dışında Ed bekardır ve pek sosyal bir hayatı yoktur. Bilinmeyen bir göndericiden yalnızca bir tebeşir figürü içeren bir mektup alana kadar sıradan varoluşuna oldukça teslim olmuştur. Ayrıca eski arkadaşı Mickey kasabaya geri döner ve Ed ile görüşmek ister. Mickey, ormandaki kızı kimin öldürdüğünü bildiğini iddia ederek arkadaşlarının geçmişi hakkında bir kitap yazmaktadır.

Kısa süre sonra Ed kabuslar görmeye başlar, evinin içinde ve dışında karalanmış adamlarla uyanır. Ölülerin onlarla yüzleşilmediği sürece gömülü kalmayacağını fark eder.

Kitap Hakkında Yorum

Çöp Adam olağanüstü bir başarı. Tudor, kanlı bölgelere geçmeden cildi eğlenceli bir şekilde süründüren sıkı sahneler hazırlayan usta bir heyecan sihirbazıdır. Bir karnavalda perili bir evde yürümek gibi – amansız bir huzursuzluk duygusu var ve korkunç şeyler oluyor ama emin ellerde olduğunuzu biliyorsunuz. Tudor’un tarzı o kadar sinematik ki, okuyucular anlattığı her şeyi canlı bir şekilde gözlerinde canlandırmakla kalmayacak, film müziğindeki uğursuz müziği de duyacaklar. Ve birçok bölüm, okumayı bırakmayı imkansız kılan bir notla bitiyor.

Tudor ayrıca hikayesine yürek ve kayıp aşk acısı aşılayarak romanını daha da tatmin edici kılıyor. Yazar, hem genç Eddie’nin hem de yetişkin Ed’in bakış açısını yansıtıyor. 1986 veya 2016’yı gösteren bölüm başlıkları olmasa bile, hangi sesin anlattığı açık – tam etkisini kavrayamadığı, hayatını değiştiren olaylardan geçen çocuk veya 30 yıl sonra hala bu olayları geçmeye çalışan adam.

En unutulmaz karakterlerden biri, Eddie’nin okulunda gizemli bir albino öğretmeni olan Bay Halloran. Doğası nazik ve incinmiş veya zorbalığa uğramış birden fazla çocuğun imdadına yetişiyor, ama neden bu kadar kimsesiz görünüyor ve ölen kızla ilişkisinin doğası neydi? Tudor, okuyucuların tahmin yürütmesini sağlıyor ve sonunda gerçeği ortaya çıkardığında, bu sessizce yıkıcı oluyor.

Advertisement


Leave A Reply