Countee Cullen Kimdir? Harlem Rönesansı Şair ve Yazarı Countee Cullen Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Countee Cullen kimdir? Harlem Rönesansı dönemi şair ve yazar Countee Cullen hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Countee Cullen

Countee Cullen (Kaynak : wikipedia.org)

Countee Cullen, 30 Mayıs 1903’te muhtemelen Louisville, Kentucky’de Kont LeRoy Porter’da doğdu. New York’ta De Witt Clinton Lisesi’ne gitti ve on dört yaşında şiir yazmaya başladı. On beş yaşındayken, Harlem’deki bir Metodist kilisesinin bakanı olan FA Cullen tarafından gayri resmi olarak evlat edinildi.

Countee Cullen liseden sonra New York Üniversitesi’ne girdi. Aynı zamanda şiirleri WEB Du Bois önderliğinde The Crisis ve National Urban League’in bir dergisi olan Opportunity’de yayınlandı. Kısa bir süre sonra Harper, The Century Magazine and Poetry’de yayımlandı. “Ballad of the Brown Girl” adlı şiiriyle birçok ödül kazandı ve 1925’te New York Üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı yıl, ilk şiir kitabı Color’ı (Harper & Bros., 1925) tarafından yayınlanmak üzere kabul edildi ve kitap yayınlandı. Harvard Üniversitesi’nde İngilizce yüksek lisansını tamamladı.

Cullen, “On These I Stand: An Anthology of Countee’s Best Poems” (Harper & Bros., 1947), The Black Christ and Other Poems (GP Putnam’s Sons, 1929) ve Copper dahil olmak üzere birkaç şiir koleksiyonu daha yayınlamaya devam etti. Güneş (Harper & Bros., 1927). Yaratıcı bir lirik şair, Keats ve Shelley geleneğinde yazdı ve modernistlerin yeni şiirsel tekniklerine direndi; Çalışmaları, Harlem Rönesansı şairleri tarafından ele alınan çeşitli temaları ve estetik ilgi alanlarını göstermektedir.

Şair Binbaşı Jackson şöyle yazıyor: “Countee Cullen, Amerika’da yeni bir siyah insan imajı oluşturmaya çalışan siyah siyasi ve kültürel liderler tarafından bir kampanyanın altın örneği olarak kutlandı. Bununla birlikte, aynı zamanda bir estet olarak da rol aldı ve “siyah bir şair değil, bir şair” olarak okunma arzusu, siyah aristokrasinin kendinden nefretini temsil ettiği ve daha da kötüsü, örtülü bir olma arzusu gibi giderek daha fazla kınandı.”

Countee Cullen 1934’ten başlayarak on iki yıl boyunca New York City devlet okullarında öğretmenlik yaptı. 9 Ocak 1946’da öldü.

Advertisement

Eserleri

Diğer edebi türlerle de çalışmış olmasına rağmen , eserlerinin çoğu ve eleştirmenlerine göre en iyisi şiirseldir. Cullen şiir yazmaya lise yıllarında başladı ve ilk olarak 22 yaşında “Renk” ( 1925 ) adlı şiir çalışmasıyla yayımlandı. Popülaritesi arttı ve hızla Harlem Rönesansının veya yeni Afrikalı-Amerikalı canlanmasının en tanınmış yazarlarından biri oldu. Eserlerinden bazıları şunlardır:

Şiir

 • Renk , 1925
 • Bakır Güneş , 1927
 • My Soul’s High Song: Countee Cullen’ın Toplanan Yazıları , 1991
 • Bunlara Dayanıyorum: Countee Cullen’ın En İyi Şiirlerinden Bir Antoloji , 1947
 • Esmer Kızın Şarkısı , 1928
 • Kara İsa ve Diğer Şiirler , 1929
 • Medea ve Diğer Bazı Şiirler , 1935

Nesir

 • Hayatım ve Onları Nasıl Kaybettim , 1942
 • Cennete Giden Tek Yol , 1931
 • Kayıp Hayvanat Bahçesi , 1940

Tiyatro

 • St.Louis Kadını , 1946


Leave A Reply