Çukurlar (Holes) Kitabının Özeti Konusu Karakterler, Louis Sachar

0
Advertisement

Louis Sachar’in Çukurlar (Holes) isimli kitabının konusu, karakterleri ve özeti. Çukurlar kitap özeti ve roman hakkında bilgi.

Çukurlar

Çukurlar

Çukurlar (Holes), Louis Sachar tarafından yazılmış ve ilk olarak Farrar, Straus ve Giroux tarafından 1998 yılında yayınlanan bir genç yetişkin romanıdır. Kitap, yanlışlıkla hırsızlıkla suçlandıktan sonra Teksas’taki bir çölde bir çocuk ıslah tesisi olan Camp Green Lake’e gönderilen Stanley Yelnats adında şanssız bir genç çocuğu anlatıyor.

Kitabın Özeti

Stanley Yelnats, para kazanmaları mucit babasının ayak kokusundan kurtulmanın sırrını keşfetmesine bağlı olan fakir bir aileden gelen aşırı kilolu bir genç çocuktur. Yelnats ailesinin lanetlendiği söylenir: Stanley’nin büyük-büyük-büyükbabası, büyülü güçlere sahip yaşlı bir kadına verdiği sözü tutmadığı için talihsizlik o zamandan beri onu ve torunlarını takip etmektedir. Stanley, yanlışla beyzbol yıldızı Clyde’nın ayakkabılarını çalmaktan suçlanır. Hapishane yerine, çölün ortasında bir çocuk gözaltı ve ıslah tesisi olan Camp Green Lake’e gönderilir.

Uzun ve yalnız bir otobüs yolculuğundan sonra Stanley kampa gelir ve kamp gözetmenlerinden tembel ve pis Bay Sir ile tanışır. Stanley ayrıca başka bir kamp gözetmeni olan Bay Pendanski ile de tanışır. Kampta D Çadırına gönderilir. Çadır arkadaşlarıyla arkadaş olur ve kampın zorlu koşullarında hayatta kalmanın yollarını yavaş yavaş öğrenir. Korkunç yiyecekler, sınırlı duş zamanı, hiç rahat olmayan bir yatak verilir. Stanley, daha sonra Yelnats ailesini lanetleyen kadının soyundan gelen Hector Zeroni olduğunu öğrendiğimiz, Zero adında küçük ama sert bir çocukla tanışır ve iyi arkadaş olurlar.

çukurlar

Advertisement

Stanley ve diğer çocuklar her gün beş metre derinliğinde ve beş metre genişliğinde bir çukur kazmaya zorlanırlar. İş, özellikle günün gölgesiz sıcağında yorucu ve oldukça tehlikelidir. Çünkü kampın olduğu yer, zehiri bir kişiyi öldürecek kadar güçlü olan sarı benekli kertenkelelerle doludur. Çocuklara, kazmanın onlara çok çalışmayı öğreteceğini ve sonunda topluma uyum sağlamayı kolaylaştıracağı söylenir. Ancak gerçekte Müdürün gizli bir planı vardır. Kötü şöhretli bir haydut olan Kate Barlow tarafından çalınan ve gömülen hazineyi bulmak istiyordur.

Kate Barlow

Kate Barlow’un üzücü hikayesi romanda daha sonra anlatılıyor, ancak Stanley Yelnats’ın büyük büyükbabasını soymaktan ve aileyi mali zorluklara sürüklemekten sorumlu olduğunu erkenden öğreniyoruz. O zamandan kısa bir süre önce, Camp Green Lake hala suyla doluyken Katherine Barlow, siyah bir adama aşık olan güzel bir genç öğretmendir. Sevgilisi Sam ile öpüşürken yakalanır ve ırkçılar tarafından Sam öldürülür. Kate, çılgına döner ve şerifi öldürerek cinayet ve haydutluk kariyerine adım atar. Kurbanlarının her birini öperek vücutlarında ruj izi bıraktığından dolayı “Öpen Kate” lakabı alır. Efsaneye göre, intihar etmeden önce çölde bir yere gömülü büyük bir hazine bırakmıştır.

Camp Green Lake’te Stanley, Zero’ya okuma yazma öğretmeye başlar. Zero sonunda kamptan kaçar ve birkaç gün sonra Stanley su kamyonunu çalar Zero’nun arkasından gider. Yolda kamyonu çarptığından Zero’yu yürüyerek takip etmek zorunda kalır. Stanley, Zero’yu devrilmiş ve terk edilmiş bir teknenin altında bulur ve Katherine Barlow’dan kalan şeftali kalıntılarını yiyordur.

çukurlar

Kırılan Lanet

Zero, Madam Zeroni’nin soyundan geldiği için, Stanley – bilmese de – bir şeyleri düzeltmek ve ailesini nesiller boyu rahatsız eden laneti kırmak için şansı vardır. Stanley’nin büyük büyük büyükbabası Madame Zeroni’den bir domuz yavrusu almıştır ve karşılığında Madame Zeroni’yi bir dağa çıkaracağına dair söz vermiştir. Ancak verdiği sözü unutarak, kendisinin ve torunlarının lanetlenmesine sebep olmuştur.

Günümüzde Stanley ve Zero, Stanley’nin uzaktan fark ettiği başparmak şeklindeki bir dağa su bulmak umuduyla tırmanmaya başlarlar. Zero, devam edemeyecek kadar güçsüzleşmiştir, bu yüzden Stanley onu taşır – böylece birkaç kuşak geç olsa da büyük büyük büyükbabasının vaadini yerine getirir ve laneti kırar. İki oğlan dağın yemyeşil tepesinde bir hafta geçirirler.

Advertisement

Aşağı indikten sonra iki arkadaş Camp Green Lake’e geri dönüp hazineyi bulur. Müdür ve amirleri tarafından yakalanırlar ve neredeyse öldürülürler. Stanley’nin avukatı ortaya çıkar ve Stanley’i, Zero’yu ve hazineyi Stanley’in ailesine geri götürüyor. Camp Green Lake kapatılır ve Müdür, araziyi bir Kız İzci kampına dönüştürmeyi planlayan bir organizasyona satar. Stanley ve Zero hazineyi bölüşür ve Zero annesini bulmak için parasının yarısını kullanır. Stanley’nin babası sonunda ayak kokusu için bir çare bulabilir, patent alır ve satar. Yelnatses ve Zeronis hayatlarının geri kalanını rahat bir şekilde yaşarlar.


Leave A Reply