Cyrano de Bergerac Kitap Özeti, Konusu, Karakterler Hakkında Bilgi, Edmond Rostand

0
Advertisement

Cyrano de Bergerac kitap özeti ve kitabın ana karakterleri hakkında bilgi. Edmond Rostand tarafından yazılmış dünyaca meşhur Cyrano de Bergerac roman özeti.

Cyrano de Bergerac Kitap Özeti

Ana Karakterler

Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac, Cyrano de Bergerac’ın ana kahramanıdır. Yetenekli bir kılıç ustası, yetenekli bir şair ve bir idealisttir. Görünüşünü çirkinleştiren kocaman bir burnu var. Cyrano, çocukluğundan beri görünüşüyle ​​ilgili tacizlerle uğraşıyor. Çirkinliği yüzünden annesi bile ona şefkat göstermedi. Kadınlar sık ​​sık onunla alay etti ve erkekler görünüşünden dolayı onu aşağıladı. Kendini tacizden korumak için, görünüşünü, özellikle de burnunu eleştirmeye cüret eden her erkekle savaşmayı öğrenmiştir. Bunu çok iyi yapıyor, mükemmel bir kılıç ustası olarak. Ayrıca katlandığı zorluklar sayesinde Cyrano, hakikat, güzellik ve ezilenlere karşı şefkat gibi içsel nitelikleri takdir etmeyi öğrendi. Bu idealleri burnunu yaptığı gibi şiddetle savunuyor. Ancak Cyrano’nun güçlü yönleriyle bağlantılı trajik bir kusuru vardır. Dürüstlüğünü ve ideallerini ihtiyatlı bir şekilde koruduğu halde, gardını düşüremez ve bir kadın karşısında savunmasız kalmasına izin veremez. Cyrano, Roxane’i seviyor ama ona aşkını ifade ederse çirkin görünüşü yüzünden ona güleceğinden korkuyor. Roxane bunu yaparsa Cyrano, ona hakaret eden bir adam gibi onunla savaşamazdı. Bunun yerine, sadece aşağılanmasının acısına katlanmak zorunda kalacaktı. Bu ihtimalle baş edemeyen Cyrano aşkını bir vekil yani Christian aracılığıyla ifade eder. Bu aldatma Cyrano, Roxane ve Christian için bir trajediye yol açar.

Roxane

Roxane adını taşıyan Madeleine Robin, Cyrano de Bergerac’taki ana kadın karakterdir. Cesaret ve zeka da dahil olmak üzere birçok olumlu özelliği var. Zekasını, ait olduğu précieuses adlı bir grup aracılığıyla geliştirir. Bu grup, günün fikirlerini ve sorunlarını tartışan kadınlardan oluşur. Cesareti ve inatçılığı nedeniyle, kadınlar için kesinlikle cesaretinin kırıldığı bir dönemde bağımsız fikirlerini ifade etmek gibi takdire şayan pek çok şey yapıyor. Benzer şekilde, Christian’ı görmek ve askerlere yiyecek getirmek için cesurca düşman hatlarından geçer. Ancak, Roxane de çok genç. Oyunun başında muhtemelen 20’li yaşlarının başındadır. Sonuç olarak, hala yakışıklı bir adamın, Christian gibi, aynı zamanda zeki olmalı. Oyun sırasında Roxane olgunlaşır ve dış güzellikten çok iç güzelliğe değer verir. Buna rağmen Cyrano’nun ölümüne kadar ona olan sevgisini fark edemez. Ayrıca, inatçılığı zaman zaman aldatıcı bir şekilde uygulanabilir. Örneğin, Christian ile evlenmek için Kont de Guiche’yi aldatır.

Christian de Neuvillette

Christian de Neuvillette, özellikle bir kadına sevgisini sözlü olarak ifade etmeye çalışırken, zeki olmayan yakışıklı bir genç adamdır. Buna rağmen Hristiyan, cesaret ve dürüstlük de dahil olmak üzere birçok olumlu içsel niteliğe sahiptir. Aslında, Cyrano de Bergerac’taki tüm ana karakterler arasında, aldatıcı olmaya karşı çıkan tek kişi Christian’dır; Cyrano, Roxane ve de Guiche ise hevesle aldatma eylemlerinde bulunurlar. Ancak, zekasına olan güven eksikliğinden dolayı Christian, Cyrano gibi daha zeki insanlar tarafından etkilenebilir. Sonuç olarak, Cyrano, Christian’ı Roxane’i aldatmaya ikna edebilir. Ayrıca, razı olması nedeniyle Christian, Cyrano’nun onu bir kukla gibi manipüle etmesine izin vererek, Roxane’e söylemesi için ona satırlar verir. Christian, Roxane ile olan ilişkisinin sahtekarlığını anladığında,

Kont de Guiche

Kont de Guiche, Cyrano de Bergerac’ın ana düşmanıdır. Soğuk, hesapçı bir kişiliğe sahip, varlıklı, hırslı bir asilzadedir. Birçok yönden Cyrano’ya bir engel gibi davranıyor. Cyrano idealisttir; de Guiche pragmatiktir. Cyrano’nun gözü pek bir cesareti var; de Guiche’nin hesaplayıcı bir cesareti var. Örneğin, Cyrano beyaz bir kuşak takmak istiyor, ancak bunu yapmak onu savaşta bir hedef haline getiriyor. Buna karşılık de Guiche, hayatta kalma şansını artırmak için savaşta kanadı atar. Cyrano, ideallerini sürdürmekten gurur duyuyor. De Guiche, yüksek rütbesi nedeniyle diğerlerinden üstün olmanın gururunu yaşıyor. De Guiche, bir zamanlar idealleri olduğunu ancak hırs merdivenini tırmanırken onları kaybettiğini ima eder. Bu nedenle De Guiche, Zenginlik veya şöhret gibi istediği şeyleri elde ederse, kendini başkalarına sevdirmekten üstün değildir. Aksine, Cyrano kendini asla başkalarına sevdirmezdi. Oyunun sonlarına doğru Rostand, de Guiche’yi dünyanın gözünde “tam bir başarı” elde etmiş bir adam olarak gösteriyor. Yine de kaybettiği hayalleri için pişmanlık duymaktan kendini alamaz.

Advertisement

Kitap Özeti

1. perde

Cyrano de Bergerac , 17. yüzyıl Fransa’sında yer almaktadır. 1. Perde 1640 yılında Paris‘te bir tiyatroda geçmektedir. Oyun başlamadan önce asilzade Christian de Neuvillette , arkadaşı Ligniére ve Raguenaeu adında bir pastacı içeri girer. Christian, Ligniére’e, Roxane adında hiç tanışmadığı bir kadını sevdiğini söyler . Ligniére ona fikirleri tartışmak için bir araya gelen bir kadın grubuna ait olduğunu söyler. Christian bunu öğrendiğinde yıkılır çünkü kendini kelimelerle iyi ifade edemez. Christian, evli bir asilzade Kont de Guiche’nin de Roxane’ye aşık olduğunu öğrenir. Tiyatroda olan Roxane, Christian’a sevgiyle bakar. Ligniére bir meyhaneye gidiyor.

Christian, birinin Ligniére’yi 100 adamla pusuya düşürmeyi planladığını öğrenir ve arkadaşını uyarmak için ayrılmaya karar verir. Yakında Montfleury adında bir aktör sahne almaya başlar. Cyrano de Bergerac, saygın bir asker ve şair sahneye çıkar ve oyuncuya kötü bir oyuncu olduğu için ayrılmasını emreder. Montfleury mecbur. Cyrano, iptal edilen oyun için tiyatro sahibine ödeme yapar. Cyrano’nun övünmesinden bıkan bir başka soylu olan Vikont de Valvert, Cyrano’nun kocaman burnunun büyüklüğünü göstererek ona hakaret eder. Cyrano, Valver’ı sıkıcı hakaretinden dolayı eleştirir ve kendi burnu hakkında bir dizi zekice hakarette bulunmaya devam eder. Valver ve Cyrano’nun bir kılıç dövüşü vardır, bu sırada Cyrano, Valver’ı yenmekle ilgili bir şiir yazar. Cyrano daha sonra şiirini bitirirken rakibini delip geçer. Daha sonra Cyrano, Le Bret’e tiyatro sahibine ödeme yapmak için tüm parasını verdiğini itiraf eder.

Cyrano, arkadaşı Le Bret’e kuzeni Roxane’e aşık olduğunu itiraf eder, ancak çirkin olduğu için onu reddetmesinden korktuğu için sevgisini ona ifade etmeyi reddeder. Roxane’nin hizmetçisi Duenna, Cyrano’ya metresinin ertesi gün şafakta onunla buluşmak istediğini söyler. Cyrano, Roxane’nin onu sevmesini umuyor. Roxane’nin mesajından ilham alan Cyrano, Ligniére’i pusuya düşürmeyi planlayan 100 adamla savaşmaya karar verir.

2. perde

2. Perde, Ragueneau’nun yemek yaparken bir şiir yazmaya çalıştığı bir aşçı dükkânında geçmektedir. Cyrano endişeyle Roxane’i bekler ve ona bir aşk mektubu yazar. Roxane geldiğinde Cyrano’ya Christian’ı sevdiğini açıklar. Roxane’nin zeki olduğunu bilen Cyrano, Christian’ın aptal olduğu ortaya çıkarsa ne yapacağını merak ediyor. Roxane, Christian kadar yakışıklı bir adamın budala olabileceğine inanamıyor. Cyrano’dan, Cyrano’nun öğrencilerine yeni katılan Christian’ı korumasını ister. Roxane’nin onu sevmemesine içten içe üzülse de Cyrano, Christian’ı korumayı kabul eder.

Harbiyeliler girer ve Cyrano’yu 100 adam üzerindeki zaferinden dolayı kutlarlar. Ligniére’e saldırmaları için 100 adam tutan De Guiche, Cyrano’nun zaferinden de etkileniyor. De Guiche, Cyrano’nun patronu olmayı teklif eder, ancak Cyrano reddeder. Cyrano bağımsızlığını korumak ve bir patronu memnun edecek şeyler yazmak zorunda kalmamak istiyor. Christian, cesaretini kanıtlamak için Cyrano ile burnunu aşağılayarak kavga etmeye çalışır. Cazip olmasına rağmen Cyrano, Christian ile savaşmaktan kaçınır. Cyrano, Christian ile yalnız kaldığında kendisini Roxane’nin kuzeni olarak tanıtır ve Roxane’nin Christian ile tanışmak istediğini söyler. Christian, Roxane’i sevdiğini itiraf ediyor ama belagatten yoksun olduğu için onunla konuşmaktan korkuyor. Cyrano, Christian’ın Roxane’a söylemesi için romantik satırlar yazmayı teklif eder. Tereddütüne rağmen, Christian kabul eder.

3. Perde

3. Perde, Roxane’nin evinin dışında gerçekleşir. Roxane, Cyrano’ya Christian’ın ona olan aşkı hakkında konuşma ve yazma şekliyle ayaklarının yerden kesildiğini söyler. De Guiche girer ve Roxane’e olan aşkını ifade eder. De Guiche’nin Cyrano’nun aralarında Christian’ın da bulunduğu öğrencilerine komuta ettiğini biliyor. Christian’ın zarar görmesini önlemek için de Guiche’yi Harbiyelileri savaşa göndermek yerine Paris’te tutmaya ikna eder. Bu, de Guiche için dövüşmeyi seven Cyrano’yu cezalandırmanın bir yolu olurdu. De Guiche kabul eder ve ayrılır.

Advertisement

Roxane yakındaki bir kadın toplantısına katılırken, Christian Cyrano’ya Cyrano’nun sözlerini Roxane’a her zaman ifade etmekten bıktığını söyler. Roxane’nin aşkına ikna olan Christian, kendi adına konuşmak istiyor. Böylece, Roxane geldiğinde Christian ona olan aşkından bahseder ama bunu sıkıcı bir şekilde yapar. Christian’ın aptallığı karşısında hüsrana uğrayan Roxane, evinin içine girer. Christian, Cyrano’dan kendisine yardım etmesini ister. Roxane balkona çıktığında Cyrano, Christian’a hatlar besler ve bunu Roxane’a tekrarlar. Çok geçmeden Christian’a karşı yumuşar. Durumu garip bulan Cyrano, karanlıkta Christian’ın yerini alıyor ve kulağa Christian’a benzeyen bir şekilde konuşuyor. Bunu yaparken, Roxane’e olan aşk ifadeleri daha tutkulu hale gelir. Christian, Roxane’i öpmek istiyor. Bu nedenle, Cyrano, Roxane’i öpülmesine izin vermesi için ikna eder. Ardından, Christian balkona tırmanır ve Roxane’i öper.

Bir keşiş, de Guiche’den Roxane için bir mektupla gelir. Mektubu kendi kendine okuduğunda, de Guiche’nin bu gece evinde onunla romantik bir buluşma planladığını fark eder. Ancak Roxane mektubu yüksek sesle okuduğunda, içeriği değiştirir ve de Guiche’nin istemese de Christian’la evlenmesini istediğini söyler. Roxane, Christian ve keşiş, keşişin çiftle evleneceği evine girerler. Bu sırada de Guiche gelir. Cyrano, evlilik törenini kesintiye uğratmasını önlemek için deli numarası yapar. Kısa süre sonra Roxane ve Christian evden çıkarlar – evli bir çift. Aldatıldığını fark eden de Guiche, Cyrano’nun Christian da dahil olmak üzere öğrencilerine derhal cepheye gitmelerini emreder.

4. perde

4. bölüm, Harbiyelilerin kamplarında uyuduğu Arras kuşatmasında geçmektedir. Cyrano, kuşatma sırasında her gün yaptığı gibi, Roxane’e düşman hatları üzerinden bir mektup gönderdi. Harbiyeliler uyanır ve açlıktan şikayet ederler. De Guiche, beyaz bir kuşak kullanarak İspanyolların nereye saldırması gerektiğini, özellikle de Harbiyelilere işaret ediyor. Kısa süre sonra Cyrano, de Guiche ve Christian, Roxane’nin faytonla geldiğini gördüklerinde şok olurlar. Cyrano’nun Christian için hayalet olarak yazdığı aşk mektupları, Christian’ı görmek için düşman hatlarından geçme riskini almasına neden oldu. Harbiyelilerin yakında saldırıya uğrayacağını bilmesine rağmen gitmeyi reddediyor. Roxane, onu yemeye başlayan öğrenciler için bol miktarda yiyecek getirdi.

Cyrano, Christian’a, Roxane’ye mektup teslim etmek için günde bir veya iki kez hayatını tehlikeye attığını itiraf ediyor. Şaşıran Christian, Cyrano’nun Roxane’i sevdiğinden şüphelenir. Roxane, Christian’a aşk mektupları yüzünden onu görmeye gelme riskini taşıdığını açıklayınca, Christian utanır. Roxane, Christian’ı çirkin olsa bile seveceğini söylemeye devam ediyor. Yıkılan Christian, Cyrano’ya Roxane’nin söylediklerini anlatır. Cyrano buna inanamaz ama Roxane’i sevdiğini itiraf eder. Christian, Cyrano’ya aşkını Roxane’a itiraf etmesini söyler. Christian ve Cyrano arasında bir seçim yapması gerekiyor.

Savaş başladı. Roxane, Cyrano’ya Christian’ı çirkin olsa bile seveceğini tekrarlar. Şaşıran Cyrano, ona olan aşkını itiraf etmek için cesaretini toplamaya çalışır. Ancak, askerler Christian’ı ölümcül şekilde yaralayarak geri getirince kesintiye uğrar. Roxane, kollarında ölen Christian’a koşar. Christian hakkında Cyrano tarafından yazılmış bir mektup bulur. Roxane mektubu tutarken ağlıyor. Cyrano, Roxane’i rahatlatmak için Christian’ın hassas bir şair olduğu konusunda onunla hemfikirdir. De Guiche, Roxane ve Cyrano’yu uzaklaştırır ve sayıca çok az olan öğrencileri İspanyollara hücum eder.

5. Perde

5. Perde 15 yıl sonra bir manastırda geçiyor. Roxane bunca yıldır manastırda Hristiyan’ın yasını tutarak yaşıyor. De Guiche onu ziyaret eder. Le Bret geldikten sonra, Roxane de Guiche ile ayrılır. Ragueneau gelir ve Le Bret’e birisinin Cyrano’ya bir odun kütüğü düşürdüğünü ve onu ölümcül şekilde yaraladığını söyler. Roxane geri döner ve her hafta yaptığı gibi Cyrano’nun ziyaret etmesini bekler. Ancak bu sefer geç kalmıştır. Cyrano solgun ve zayıf görünerek gelir ama bunu Roxane’den saklamaya çalışır. Christian’ın ona yazdığı son mektubu okuyup okuyamadığını sorar. Kabul eder ve mektubu ona verir. Ancak Cyrano okudukça, Roxane’e olan tutkusu ortaya çıkıyor. Roxane, mektubu ve diğer tüm aşk mektuplarını Cyrano’nun yazdığını fark eder. Cyrano onu seviyor ve Cyrano’yu seviyor. Cyrano önce ona olan aşkını inkar etmeye devam eder, ama sonunda kabul eder. O zamanlar, Roxane, Cyrano’nun ölmek üzere olduğunu fark eder. Cyrano ayakta kalmayı ve uzlaşma, kin, korkaklık ve aptallığa karşı mücadele hakkında bir konuşma yapmayı başarır. Roxane alnını öper ve ölür.


Leave A Reply