David Lloyd George Kimdir? İngiliz Politikacının Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

David Lloyd George Kimdir? İngiliz politikacı David Lloyd George hayatı, biyografisi, siyasi hayatı hakkında bilgi.

David Lloyd George

Kaynak : wikipedia.org

David Lloyd George; İngiliz politikacısıdır (Manchester 1863-Caernarvonshire / Llanystumdwy 1945). 1879’da Portmadoc’daki bir avukatlık bürosunda çalışarak 1884’te baroya kabul edildi. 1890’da Galler Bölgesi Liberal üyesi olarak seçildiği Avam Kamarası’ndaki yerini 55 yıl korumakla bu alanda rekor kırdı. Güney Afrika’daki Boerler Savaşı’na (1899-1902) İngiltere’yi sokan Sömürgeler Bakanı Chamberlain’ı şiddetle eleştirdi. 1905’te Liberallerin, Campbell-Bannerman’ın başbakanlığında kurduğu hükümette ticaret odası başkanlığına getirildi. Artan donanma ve genel harcamalarla gedik veren bütçeyi düzenlemek amacıyla içki, tütün, gelir ve özellikle toprak vergilerinde aşın artışlar yapması; Lordlar Kamarasının şimşeklerini üzerine çekti. 1901-1911 arasında “halk bütçesi” adı verilen bütçeyi hazırladı.

1911’de parlamento yasasının çıkmasını sağlayarak, özellikle Muhafazakârların sık sık kullandığı Lordlar Kamarası’nın bütçe üzerinde veto hakkının kalkmasını meclisten geçirdi. Aynı yıl çıkarttığı Ulusal Sigorta Yasası ile çağdaş bir refah devletinin temellerini attı. 1915-1916 arasında kurduğu koalisyon hükümetinde kurup yönettiği cephane bakanlığında sürekli silah üretimine yöneldiği için Savaş Bakanı Kitchener ile sürtüşmeye girdi. 1916’da savaş bakanlığından sorumlu devlet bakam oldu. Aynı yılın sonunda Muhafazakâr ve Liberal partilerden oluşan koalisyon hükümetinin başbakanlığına getirildi. Büyük bir yetenek ve başarıyla yürüttüğü savaş döneminden müttefiklerin 1918’de zaferle çıkmasında büyük payı oldu.

Savaş sonrası 1918 Seçimleri’nde de koalisyonunu başarıyla sürdürdü. 1919 Versailles Antlaşması’nı onayladı. Aynı yıl kralın Yararlık Nişanı ile onurlandırıldı. 1921’de başkaldıran İrlanda liderleriyle olağanüstü beceriyle bir antlaşma sağladı ve yıllardır sürüp giden çatışmayı sona erdirdi. Ancak ekonomik bunalım, büyüyen işsizlik sorunu ve yanlık bir tutumla; doğmakta olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı neredeyse çatışmaya kadar varan düşmanca davranışı, Muhafazakârların başkaldırması ve liderleri Andrew Bonar’ın hükümetin dış politikasını şiddetle eleştirmesi, 1922’de koalisyonun dağılmasıyla sonuçlandı. 1926-1931 arasında Liberal Parti’nin liderliğini yaptı. 1940’ta Churchill‘in hükümetinde görev alması önerisini yaş ve sağlık nedeniyle reddetti. Ölümünden üç ay önce kont unvanını aldı. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde İngiliz politika yaşamına ve toplumuna yeni bir biçim veren politikacı olarak bilinir.

Başlıca eserleri: War Memoirs (Savaş Anıları) 1933-1936, Truth About the Peace Treaties (Barış Antlaşmalarıyla İlgili Gerçek) 1938.

Advertisement

Leave A Reply