Winston Churchill Kimdir? İngilizlerin Kahramanı Devlet Adamının Hayatı

0
Advertisement

İngilizlerin kahraman olarak kabul ettikleri dünyaca ünlü siyaset adamı Winston Churchill kimdir? Hayatı ve siyasi kariyerinde neler oldu?

Churchill Portresi - Yousuf Karsh

Winston Churchill

Winston Churchill kimdir?

Uzun adı “Winston Leonard Spencer Churchill” olan Winston Churchill, 30 Kasım 1874 tarihinde Oxfordshire’da dünyaya gelmiştir. Kendisinin nüfusa kaydettirilmiş olan soyadı Spencer-Churchill olmasına rağmen babası Lord Randolph Churchill de dahil olmak üzere Winston Churchill‘in kendisi ve kendinden sonra gelen aile bireyleri de soyadlarını sadece “Churchill” olarak kullanmaya devam etmişlerdir.

Winston Churchill köklü bir aile yapısına sahiptir. Annesi ünlü bir Amerikan milyoneri olan Leonard Jerome’nin kızı Lady Randolph Jerome (kendi ismi Jennie Jerome’dir), babası ise 7. Marlborough Dükü’nün 3. erkek çocuğu olan Randolph Churchill’dir.

Winston Churchill’in çocukluğunun çok büyük bir kısmı ailesinden uzakta ve yatılı okullarda geçmiştir. Bu durum kendisini biraz hırçın bir çocuk yapmış, hatta Harrow School’da eğitim görürken bu hırçın tavırları sebebiyle çoğu kez cezaya çarptırılmıştır.

Ancak hoyrat bir çocuk olmasına karşın derslerine de her zaman ilgili olmuştur. Özellikle tarih derslerinde ve İngilizce derslerinde üstün başarı göstermiştir. Bunun dışında Winston Churchill, okuşunun eskrim şampiyonluğunu da elde etmiştir.

Winston Churchill Resimli Sözleri

Advertisement

Winston Churchill’in orduya girişi ve siyasete atılışı

1895 yılında Kraliyet Harp Okulu’ndan mezun olan Winston Churchill, mezuniyetinin ardından direkt olarak orduya girmiştir. O dönemler Boer Savaşı’nda kendisi esir alınmış ve kaçmayı başararak ülkesinde milli kahraman ilan edilmiştir.

Bu olaydan tam on ay sonra da Muhafazakar Parti isimli partiden milletvekili olarak siyaset dünyasına adım atmıştır. 1904 yılında Liberal Parti üyesi olan Winston Churchill, 1911 yılında ise Bahriye nazırlığı görevine başlamıştır.

Bir dönem başarılı olarak geçen siyasi hayatı, 1915 yılında Türklerle Gelibolu Savaşı’na girilmesinden sonra bozulmuştur. Kendisi tamamen donanmadan başka hiçbir şeye ihtiyaç duyulmadan Çanakkale Boğazı’nın geçilebileceğini savunduğundan, müttefik taraf olarak büyük bir bozguna uğramalarına neden olmuştur.

Bu sebeplerden dolayı üzerine büyük tepki çeken Churchill, Britanya halkı tarafından çokça eleştirilmiş ve kendisi mecburen görevinden ayrılmak durumunda kalmıştır.

Winston Churchill’in görevinde yeniden yükselişi

Görevinden ayrılmasının ardından çok geçmeden önce Cephane bakanlığının başına, ardından da Harbiye bakanlığının başına getirilen Winston Churchill bu fırsatları değerlendirmiş ve 1924 yılında Muhafazakar partiye tekrardan üye olmuştur.

Kendisi tekrardan yükselişe geçmeye başlayarak önce maliye bakanı olmuş, ardından 1939’da Bahriye nazırlığına getirilse de 1940’ta kendisi başbakan olmuştur. Aynı süreçlerde devam eden 2. Dünya savaşında belirlediği politikayla bu sefer bütün alkışları üzerine toplamış ve bu durum kendisini Britanya tarihindeki en iyi ve en önemli devlet adamlarından biri yapmıştır.

Advertisement

Aynı dönemde bir yandan müttefik tarafın geliştirdiğini gördüğü Balkan stratejisinin üzerine oynama amacıyla Ruslarla birlikte çalışmaya başladı. Ancak SSCB’nin hakim devlet olma ihtimaline karşı bütün çabalarını Türkiye’yi savaşa sokmaya yönelik olarak harcamıştır.

Savaş bittikten sonra özellikle Avrupa Konseyi ve NATO gibi kurumların oluşturulması adına büyük çaba göstermiştir. 1951 yılında Winston Churchill tekrardan iktidar olarak seçilse de çok geçmeden 1955’te görevinden ayrılmıştır. Kendisi 10 yıl sonra 91 yaşındayken bir anda gelen inme sebebiyle de hayata gözlerini yummuştur.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply