Deliye Taş Atma Başına Taş Yağdırır Atasözünün Anlamı Örnekli Açıklaması

6
Advertisement

Deliye taş atma başına taş yağdırır atasözü ne anlama gelir? Deliye taş atma başına taş yağdırır atasözünün anlamı, örneklerle açıklaması.

Deliye Taş Atma Başına Taş Yağdırır

Deliye taş atma başına taş yağdırır

Ata sözü : Deliye taş atma, başına taş yağdırır.
Açıklaması : Akli dengesi bozuk olan kişilere sataşmak çok tehlikelidir. İnsana umulmadık zararlar verebilirler. Zaten normal de insanlara sataşmak doğru bir şey değil iken hele hele ki akli dengesi yerinde olmayan bir kişiye sataşmak kişiye büyük zararlar verilmesini sağlayabilir.

AKILSIZLIK

Akılsızlık, aklın gerçeği görüp ona göre davranamamasıdır. Genelde insanların hem akıllı hem de deli halleri vardır. Ama bazılarında deli taraf ağır basar, türlü akılsızlıklar yapar. Akılsız insanın ağzından çıkan sözlerden bile haberi olmaz, düşünmeden konuşur. Akılsızca yapılan işlerin sonuçlarını düzeltmek çok zorlaşır. Delinin aklı hep havalarda olduğu için üzüntüden uzaktır.

Açıklama

İnsanın ruh sağlığının bozulması sıra dışı ve tedavi gerektiren bir durumdur. Akli dengesi bozuk, ruh sağlığı yerinde olmayan insanlardan normal davranışlar beklenemez. Onların davranışlarının normal insanlarca anlaşılması veya öngörülebilir olması pek mümkün değildir. Hele ki böyle insanlarla münakaşaya girmek veya bu kişilere sataşmak pek akıllıca bir davranış şekli değildir. İnsanlara sataşmak genel olarak doğru bir davranış olmamakla birlikte akıl sağlığı yerinde olmayan insanlara sataşmak çok daha tehlikelidir. Yapılan sataşmanın misli ile karşılığını almak mümkündür. Yani bir tane taş atsanız, karşılığında onlarca taşla karşılık verecektir. Bu durum o kişinin ruh sağlığının bozuk olmasından kaynaklanır. Ruh sağlığı düzgün bir insan dahi atılan taşa karşılık verir ama ölçüsünü bilir. Yaptığı hareketin önünü sonunu düşünür. Oysa deli insan ayarını tutturamaz, yaptıklarının önünü sonunu düşünmeden davranır. Var gücü ile saldırır.

Delilerle ilgili başka atasözlerimiz de vardır. Örneğin Deli ile çıkma yola, başına getirir (gelir türlü) bela diye bir atasözümüz daha vardır. Bu ata sözünde de delinin ne yapacağının belli olmayacağından bahsedilmektedir. Deli ile birlikte yapılacak işlerde tutarsız davranışlar veya dengesizlikleri yüzünden kişinin başına belaların gelebileceği konusunda bir uyarıdır. Tıpkı atasözümüz deliye taş atma başına taş yağdırır da uyarıldığı gibi. İyisi mi delilerden uzak durmak.

Advertisement

6 yorum

  1. teşekkürler bu sitenin her zaman gezeni olucam öğretmen her hafta ata sözünün resmini burdan bakıyor her halde çünkü aynı resimler ve atasözleri burada

Leave A Reply