Demir İle İlgili Cümleler

0
Advertisement

Demir ile ilgili cümleler. Demir kelimesi içeren “Demir” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

Demir İle İlgili Cümleler

 1. *** Kızıldeniz Tepelerinde demir, alçıtaşı, manganez, krom, amyant, talk ve altın çıkarılır.
 2. *** Demir ve kara yoluyla, tarım ürünleri sevkiyatının yapıldığı Bajada Grande limanına bağlanır.
 3. *** Döküm demir tencerede yapılan et yemekleri çok daha lezzetli ve sağlıklı oluyor.
 4. *** Düzenli olarak çıkarılan dolomit, kurşun, demir, talk ve kirecin yanı sıra Venceslau Brâs’ta kömür, Rio Branco do Sul’da da çimento üretilir.
 5. *** 109 km güneydoğudaki eyalet başkenti Sâo Paulo’ya kara ve demir yollarıyla bağlıdır.
 6. *** Dünya petrol, demir cevheri, çelik, bakır, kurşun ve çinko üretiminin önemli bir bölümü de burada gerçekleştirilir.
 7. *** ABD’de Adirondack ve Superior platolarından demir; Ungava’da demir; kalkanın batı kenarındaki kırık ve kıvrım sistemlerinde bakır, nikel, altın ve uranyum bulunur.
 8. *** Birmingham (Alabama) Havzasında yer alan demir yatakları da önem taşır.
 9. *** Laramie-Kayalıklar ve Nevada-Çavlanlar sistemleri arasındaki ortay kütlede bulunan yaşlı Colorado-Utah Platosunda zengin altın, gümüş, bakır ve demir yatakları vardır.
 10. *** Güneye doğru, Meksika Platosunda demir, kurşun ve gümüş vardır.
 11. *** ABD ve Kanada’da da aşırı kömür, petrol, demir, başka madenler ve kereste tüketilmesi büyük kayıplara
  yol açtı.
 12. *** 20. yüzyıl ortalarında ABD halkı ülkedeki yabanıl doğanın yüzde 80’ini yok etmiş, ağaç varlığının yarısını tüketmiş, nitelikli demir cevherinin yüzde 40’ını kullanmıştı.
 13. *** Philadelphia bölgesine Kanada ve Venezuela’dan büyük miktarlarda demir, Meksika Körfezinden petrol ve kok kömürü gelir.
 14. *** Ülkede imalat sanayisi üretiminin yüzde 75’ini elinde tutan bu iki eyalet, tüm Kanada’ya dağıttıkları ürünler karşılığında İngiliz Kolumbiyası’ndan balık, meyve ve kereste, Kanada otlaklarından et ve buğday, Atlas Okyanusu kıyısındaki eyaletlerden kâğıt hammaddesi, demir cevheri ve balık sağlar.
 15. *** Yerel el sanatlarından biri de dövme demirden yapılan ve duvar süsü olarak kullanılan motiflerdir.
 16. *** 1861’de, topların dökme demirden yapılan kama bölümlerinin, ateş sırasında büzülen, dövme demirden yapılmış çemberlerle güçlendirilmesine ilişkin bir yapım yöntemi ile ağızdan dolma yivli toplar için bir top mermisi türünün patentini aldı.


Leave A Reply