Demir Lady Lakaplı Margaret Thatcher Kimdir? Hayatı ve Siyasi Kariyeri

0
Advertisement

Margaret Thatcher Kimdir? İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olan ve Demir Lady lakaplı Margaret Thatcher hayatı ve siyasi kariyeri hakkında bilgiler.

Margaret Thatcher

Kaynak: commons.wikimedia.org

 • Doğum: 13 Ekim 1925, Grantham, İngiltere
 • Ölüm: 8 Nisan 2013 Londra, İngiltere
 • En çok bilinen özelliği: İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olmak
 • Takma Adı: The Iron Lady (Demir Lady)

Biyografi:

Margaret Thatcher, 1979’dan 1990’a kadar İngiltere Başbakanı olarak görev yaptı. İngiltere’nin en yüksek siyasi görev olan Başbakanlığı yapmayı başarmış ilk kadın siyasetçiydi. Başbakan olduğu süre boyunca sadık bir muhafazakardı. Ayrıca komünizme ve Sovyetler Birliği’ne karşı Soğuk Savaş’ta mücadele eden önemli bir Batılı liderdi.

Nerede büyüdü?

13 Ekim 1925’te Grantham, İngiltere’de Margaret Roberts’ta doğdu. Babası yerel bir işadamı ve mağaza sahibiydi. Ablası Muriel ve ailesi babasının bakkalının üstünde yaşıyordu.

Margaret, hem Alderman hem de Grantham Belediye Başkanı olarak görev yapan babası Alfred’in politikasını erkenden öğrendi. Margaret, Oxford Üniversitesi’nde Kimya Bölümünden mezun oldu.

Oxford’a giderken siyasetle ilgilenmeye başladı. Hükümetin ticarete sınırlı miktarda müdahalesinin olduğu muhafazakar bir hükümete güçlü bir inanan oldu. Oxford Üniversitesi Muhafazakarlar Derneği’nin başkanlığını yaptı. 1947’de mezun olduktan sonra kimyacı olarak çalıştı.

Margaret Siyasete Giriyor

Birkaç yıl sonra Margaret ilk kez göreve başladı. İki kez kaybederek Dartford’daki parlamento koltuğuna iki kez aday oldu. Muhafazakar olduğu için kazanma şansı çok azdı, ama onun için iyi bir deneyimdi. Daha sonra okula geri döndü ve hukuk diplomasını aldı.

Advertisement

Parlamentoya Giriyor!

1959 yılında Thatcher, Finchley’i temsil eden Avam Kamarası’nda sandalye kazandı. Parlamentoya girdikten sonra tam 30 yıl boyunca çeşitli kademelerde hizmet verecekti.

1970’de Margaret Eğitim Sekreteri olarak atandı. Muhafazakar Parti’deki konumu önümüzdeki birkaç yıl içinde yükselmeye devam etti. Muhafazakar Parti çoğunluk pozisyonunu kaybettiğinde, partinin liderliğini devraldı ve Muhalefetin Lideri olan ilk kadın politikacı ünvanını kazandı.

Başbakan Oluyor!

Thatcher, 4 Mayıs 1979’da Başbakan oldu. 10 yılı aşkın bir süredir Birleşik Krallık’ta hep kazanan bir politikacı ve parti lideri oldu.. İşte bu süre zarfında en dikkate değer olayların ve başarıların bir listesi:

 • Falkland Savaşı – Thatcher döneminde en önemli olaylardan biri Falkland Savaşı idi. 2 Nisan 1982’de Arjantin, İngiliz Falkland Adaları’nı işgal etti. Thatcher çabucak İngiliz birliklerini adayı ele geçirmeleri için gönderdi. Zor bir görev olmasına rağmen, İngiliz silahlı kuvvetleri Falkland’ı birkaç kısa ayda geri alabildi ve 14 Haziran 1982’de Adalar bir kez daha İngiliz kontrolü altındaydı.
 • Soğuk Savaş – Margaret Soğuk Savaş’ta önemli bir rol oynadı. Sovyetler Birliği’nin komünist devletine karşı ABD Başkanı Ronald Reagan ile ittifak kurdu. Komünizme karşı çok sert bir çizgide kaldı, ancak aynı zamanda Mikhail Gorbaçov ile ilişkilerin hafifletilmesini memnuniyetle karşıladı. Liderliği sırasında Soğuk Savaş etkili bir şekilde sona erdi.
 • Sendika Reformu – Thatcher’ın hedeflerinden biri sendikaların gücünü azaltmaktı. Bunu, bir madenci grevinde yer alarak, görev süresi boyunca başardı. Sonunda grevler ve kaybedilen işçi günleri önemli ölçüde azaldı.
 • Özelleştirme – Thatcher, kamu hizmetleri gibi bazı kamu işletmelerinin özel mülkiyete taşınmasının ekonomiye yardımcı olacağını hissetti. Genel olarak, fiyatlar zamanla azaldıkça bu da yardımcı oldu.
 • Ekonomi – Thatcher, döneminin başlangıcında özelleştirme, sendika reformu, artan faiz oranları ve vergilerdeki değişiklikler de dahil olmak üzere bir dizi değişiklik yaptı. İlk başta işler iyi gitmedi, ancak birkaç yıl sonra ekonomi gelişmeye başladı.
 • Suikast Girişimi – 12 Ekim 1984’te Thatcher’ın kaldığı Brighton Otel’de bir bomba patladı. Otel odasına zarar verirken, Margaret iyiydi. İrlanda Cumhuriyet Ordusu tarafından bir suikast girişimiydi. 28 Kasım 1990’da Thatcher, vergi politikalarının önümüzdeki seçimlerde onlara zarar vereceği muhafazakarlardan baskı altında görevinden istifa etti.

Emeklilik Yılları

Margaret, emekli oluncaya kadar 1992 yılına kadar Parlamento Üyesi olarak görev yapmaya devam etti. Siyasette aktif kaldı, birkaç kitap yazdı ve 10 yıl boyunca çeşitli kurumlarda konuşmacılık yaptı. 2003 yılında kocası Denis öldü ve bir dizi küçük felç geçirdi. On yıl sonra 8 Nisan 2013’te Londra’da öldü.

Margaret Thatcher Hakkında İlginç Gerçekler

 • Eğitim Sekreteri olduğu dönemde okullarda ücretsiz bir süt programını aniden bitirdi. Bir süre “süt hırsızı Thatcher” olarak anıldı.
 • Muhafazakârlık ve politika markası olarak bugün sık sık Thatcherizm olarak anılıyor.
 • Komünizme karşı güçlü muhalefetine yanıt olarak “Demir Lady” lakabını ona bir Sovyet Yüzbaşı Yuri Gavrilov taktı ve bu bütün dünyada kabul gördü.
 • ABD’den Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.
 • Neden siyasette olduğu konusunda “İyiyle kötülük arasındaki çatışma nedeniyle siyasetteyim ve sonunda iyiliğin zafer kazanacağına inanıyorum” dedi.


Leave A Reply