Dengeli ve Düzenli Beslenme İle İlgili Kompozisyon

4
Advertisement

Dengeli ve düzenli beslenme neden önemlidir, nasıl yapılmalıdır konulu komposizyon örneği. Dengeli ve Düzenli Beslenme hakkında kompozisyon.

beslenme-1

Dengeli ve Düzenli Beslenme

Besinler vücudumuzun enerji kaynağıdır. Hiçbir canlı beslenmeden yaşayamaz. Vücudumuza düzenli olarak besin maddelerinde bulunan vitamin, karbonhidrat, yağ, protein ve mineralleri almamız gerekir. Bu maddelerin hepsine vücudumuzun belli miktarlarda ihtiyaçları vardır. Yeterince ve düzenli olarak alınmazsa hastalıklar meydana geleceği gibi fazla alınması da aynı şekilde sağlık problemleri doğuracaktır.

Sağlıklı olmak için beslenmemizin dengeli ve düzenli olması gerekir. Bu dengeli ve düzenli sözcük kalıbı çok fazla kullanılıyor olmakla beraber gerçekte tam olarak anlamı düşünülmez. Buradaki dengeli kelimesinin anlamı, yeterli miktarda anlamına gelir. Fazla değil, az değil. Fazladan alınan karbonhidratlar ve yağlar şişmanlamamıza neden olacağı gibi fazla alınan protein gut gibi hastalıklara, tuz ise yine aynı şekilde sağlık sorunlarına neden olur. Oysa bu maddeler aynı zamanda vücudumuzun yaşam faaliyetlerini sürdürebilmesi için elzemdir de. O sebepten denge çok önemlidir.

Düzenli beslenme kelimesi de beslenmenin sürekliliği anlamındadır. Bir gün dengeli şekilde alınan yiyecekler, ertesi gün alınmazsa, her gün gereken besin maddeleri vücudumuza girmezse yine sağlığımız bozulacaktır. Yağlar vücudumuzda depolanabilir, gereken zamanlarda kullanılabilirsede bazı besin maddelerinin her gün mutlaka alınması gerekir. Örneğin C vitamini vücutta depolanmaz. Fazlası vücuttan atılır. C vitamini de bizi hastalıklardan koruduğu için çok da önemlidir. Bu sebepten vücuda her gün gerekli miktarda alınmalıdır. Bu da her gün C vitamini içeren besin maddelerini tüketmemiz gerektiği anlamına gelir.

Advertisement

Toplumumuzun birçok sağlık sorununun temelini beslenmedeki yanlış alışkanlıklar oluşturmaktadır. Daha küçük yaşlarda başlanan fast food alışkanlıkları, şekerli ve asitli yiyecek ve içecekler vitamin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalırken, vücuda fazlası zarar olan şeker, yağ ve karbonhidrat depolamamızı sağlar. Kola gibi asitli içecekler özellikle çok zararlıdır. Beyinin besin maddesi olan şeker, ihtiyaçtan fazla alındığında yada meyve şekeri gibi doğal yollardan alınmadığında vücudumuz için zehir haline gelir. Dikkatli tüketilmelidir.

Beslenmek her canlının sürekli olarak gerçekleştirdiği bir faaliyettir. Yaşamımız için bu denli önemli olan beslenmeyi yaparken bilinçli olmamız bugün ve ilerde karşımıza çıkabilecek bir çok sağlık problemini önleyecek, kendimizi hem daha sağlıklı hem de daha dinç hissetmemizi sağlayacaktır. Dengeli ve düzenli beslenme konusunda bilgilenmeli, beslenme alışkanlıklarımızı ona göre ayarlamalıyız.

***Bu yazı nkfu.com için özel yazdırılmıştır. Kopyalanması, link verilse dahi başka bir web sitesi ya da elektronik mecra üzerinde yayınlanması yasaktır


4 yorum

 1. NURİ HAKAN TATAROĞLU on

  KISA ÖĞÜTLER
  NİÇİN DÜNYAYA GELDİĞİNİ DÜŞÜN
  UZAK DEĞİL ECEL TEMKİNLİ OL,
  RAHATINI DEVAMLI DÜŞÜNME
  İZZETLİ VE ŞEREFLİ BİR HAYAT SÜR
  HAYAL KUR AMA GERÇEKTEN DE UZAKLAŞMA
  ANNENİ BABANI VE BÜYÜKLERİNİ İHMAL ETME
  KİN GÜTME GEREKMEDİKÇE DE SİNİRLENME
  AKLINI DOĞRU VE İYİ ŞEKİLDE KULLAN
  NEREYE NASIL PARA HARCANACAĞINI BİL
  TEDBİRLİ OL SONRA TEVEKKÜLE YÖNEL
  ACIMA DUYGUN OLSUN AMA ÇOK DA MERHAMETLİ OLMA
  ARKANA DÖNÜP BAKIP FAZLA PİŞMANLIK DUYMA
  RİYAKARLIKTAN HASETLİKTEN KAÇIN
  OLGUN İNSANLARIN ARASINDA FAZLA TARTIŞMA
  GELEN FIRSATLARI İYİ DEĞERLENDİR ÇOK KİTAP OKU
  LANET OKUMA KİMSEYE BEDDUA ETME AH ALMA DUA ET
  UZAKTAKİ ARKADAŞLARINA BAZEN TELEFON ET HATIR SOR
  PARA BİRİKTİRECEĞİM DERKEN SAĞLIĞINDAN OLMA
  TEVAZU SAHİBİ OL HAYATTA KESİN KONUŞMA
  YAPAMAYACAĞIN İŞİ VAAT ETME VAAT EDERSEN MUTLAKA YAP
  APARTMAN DAİRESİ ALMA DEVRİ GEÇTİ KENDİNE TEK KATLI BİR EV AL
  BİR İŞİN İÇİNE GİRİNCE MUTLAKA BAŞARILI OLURSUN
  TEORİDEN ÇOK PRATİK VE İCRACI OLMAYA BAK
  DAMARINA GÖRE KAN AL NABZA GÖRE ŞERBET VER
  DAMARINA GÖRE KAN AL
  SAÇINA GÖRE TARAK VUR
  HER GÜN YE İKİ ELMA ON KAYISI

  KISA ÖĞÜTLER NURİ HAKAN TATAROĞLU’NUN TECRÜBESİNİN BİR DAMLASI
  BOZUKTUR ACELEYE GELDİ ŞİİRİMİN İMLASI
  DERSİNİ AL OLURSUN İNŞALLAH İNSANIN EN ALASI
  ÖRNEK KİŞİ OLASIN DESİNLER Kİ O İNSANLARIN HASI

Leave A Reply