Deniz Gezmiş Sözleri, Düşüncelerini Anlatan En Güzel Sözler Alıntıları

1
Advertisement

İdam edilen üç fidandan biri olan Deniz Gezmiş’in söylediği en güzel sözler, Resimli Deniz Gezmiş sözleri, alıntıları.

Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş (27 Şubat 1947 – 6 Mayıs 1972) 1960’ların sonunda siyasi bir aktivistti. İngiliz Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nda Marksist-Leninist örgüt Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun kurucularındandır.

Gezmiş Türk hükümeti tarafından yakalandı ve yargılama dönemi başladı. Gezmiş, yargılandığı duruşmanın sonunda idam cezasına çarptırıldı. 6 Mayıs 1973’te Türk hükümeti tarafından öldürüldü. Ancak yıllar sonra birçok kişi Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kahraman olduğunu düşünür. Deniz Gezmiş’in hayatıyla ilgili kitaplar yazıldı. Hayatıyla ilgili son kitap Darağacında Üç Fidan’dır. 2008 yılında Türkçe olarak yayınlandı.

Deniz Gezmiş'in Mezarı

Deniz Gezmiş’in Mezarı

Deniz Gezmiş’in mezarı Ankara Karşıyaka Mezarlığı’ndadır. Mezarlığın l 3, 17, 16. parsellerinde mezarları bulunan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan gibi ihtilalde asılanlarla, çatışma ortamında öldürülen Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı gibi isimlere sarı kesme taş ve tuğlalarla adeta tek tip mezarlar inşa edilmiştir. Birbirine elli yüz metrelik mesafedeki mezarların birçoğu o gün çatıştıkları ülkücü gençlere de komşu olmuştur.

Her yıl Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölüm yıl dönümlerinde mezarlarının başında anma törenleri gerçekleştirilmektedir.

Advertisement

Deniz Gezmiş Sözleri

Deniz Gezmiş Sözleri

 • Vatan, onu parsel parsel satanların değil, Uğrunda dar ağacına gidenlerin vatanıdır.
 • Burada öldüreceğiniz sadece bedenimdir. Düşüncemi asla öldüremeyeceksiniz.

Deniz Gezmiş Sözleri

 • Yaşasın Marksizim- Leninizm! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler. Kahrolsun Emperyalizm!
 • Sen bir kulsun, kul olarak kalacaksın.(Kayseri valisine)

Deniz Gezmiş Sözleri

 • Üç tane polis beni aldıklarında anladım ki sahiden üç yanlış bir doğruyu götürüyormuş.
 • İddianamede geçen ve bana atfedilen bir cümleyi kabul etmiyorum. Ben silahımı halka ve orduya karşı kullanmadım, ancak vatan hainlerine karşı kullanmak maksadıyla taşıdım ve ‘halka ve orduya karşı kullanırım’ şeklinde beyanda bulunmadım.

Deniz Gezmiş Sözleri

 • Sana yüklediğim anlamları senmişsin gibi düşünme, Aldanırsın. O anlamlarla sadece bende varsın. Ben seviyorsam, sen bahanesin.
 • Öldürdünüz mü sandın beni cellat, 6 Mayıs’ta? Say bakalım o günden bu güne doğan çocukların adını. Kaçı cellat, kaçı Deniz?

Deniz Gezmiş Sözleri

 • Bir hiç bir zaman tüm çabamıza rağmen Türkiye’nin bağımsızlığını temin edemedik. Bugüne kadar da bu özlem içinde kaldık.
 • Emperyalizme, ağalığa karşı nerde mücadele varsa benim devrimci olarak görevim orda olmaktır!

Deniz Gezmiş Sözleri

Advertisement
 • Gençlik sadece devrime karşı sorumludur. Partilere karşı değil.
 • Aşırı solcudur aşk. Bu yüzden insanların sol yanını hedef alır. Ve aşk bu kadar solcuyken içinden sağ çıkmak imkansızdır.

Deniz Gezmiş Sözleri

35 milyon metrekare vatan toprakları işgal altındayken, bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür. Mustafa Kemal sağ olsaydı çok şaşırırdı. Hareketimiz tamamen anayasal bir harekettir. Anayasamızın başlangıç ilkesinde belirtilen ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. Bu sebeple anayasal bir davranışta bulunduk.

Deniz Gezmiş Sözleri

Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm leninizmin yüce ideolojisi! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi! Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın işçiler, köylüler!


1 Yorum

Leave A Reply