Deniz Hıyarı Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Haklarında İlginç Gerçekler

0
Advertisement

Deniz hıyarı nedir, nasıl bir hayvandır? Deniz hıyarının özellikleri, yapıları, beslenme ve üremesi nasıldır? Hakkında ilginç gerçekler.

Deniz Hıyarı

Kaynak: upload.wikimedia.org

Deniz Hıyarı

Deniz hıyarları, ekinoderm denilen hayvan grubuna aittir. En yakın akrabaları denizyıldızı ve deniz kestaneleridir. Dünya genelinde okyanuslarda bulunabilen 1250’den fazla deniz hıyarı türü vardır. Deniz hıyarları genellikle deniz tabanında yaşar. Su yüzeyinin yakınında sadece birkaç tür yaşar. Bu hayvanlar Asya’da incelik olarak ve halk tıbbının bir parçası olarak kullanılmaktadır. Deniz hıyarlarının artan sömürüsüne rağmen, vahşi doğada hala çok sayıda bulunmaktadır. Deniz hıyarları nesli tükenmekte olan türler listesinde yer almıyor.

Deniz Hıyarı

Kaynak: upload.wikimedia.org

Deniz Hıyarları Hakkında Gerçekler

 • Deniz hıyarının büyüklüğü türüne bağlıdır. En küçük türler 0,12 inç uzunluğa ulaşırken, en büyük türler 3,3 fit uzunluğa ulaşabilir. Çoğu tür genellikle 3,9 ila 12 inç uzunluğundadır.
 • Deniz hıyarı uzun silindirik gövdeye sahiptir. Deniz hıyarı türlerine bağlı olarak kırmızı, siyah, mavi, yeşil veya kahverengi olabilir.
 • Deniz hıyarları, vücut yüzeyinin altında bir tür iskelete sahip olmalarına rağmen yumuşak gövdelere sahiptir. İskelet genellikle tabak ve dikenlerden oluşur. Bu yapılar ortaya çıkarılabilir ve avcılara karşı kullanılabilir (deniz hıyarları vücutları aniden sertleştiğinde lezzetli bir yemek değildir).
 • Deniz hıyarları tehlike ile karşılaştıklarında ilginç bir teknik daha kullanırlar. İç organları zehirli maddelerle (holothurin olarak adlandırılır) avcılara doğru atabilirler. Eksilen tüm organlar sonraki 1.5 ila 5 hafta içinde yenilenecektir.
 • Deniz hıyarlarının vücut yüzeyinde beş sıra çift dokunaç bulunur. Hareket ve beslenme için kullanılırlar.
 • Deniz hıyarlarının beyni yoktur. Sinir sistemleri bir halka ve birkaç sinirden oluşur. Duyuları da zayıf bir şekilde gelişmiştir.
 • Deniz hıyarları anüslerinden nefes alırlar. Dallı içi boş tübül ağı, anüste dolaşan sudan oksijeni emer.
 • Deniz hıyarları ihtiyaç duyulduğunda vücutlarının şeklini değiştirebilirler. Bu özelliği sayesinde dar alanlardan geçebilirler.
 • Deniz hıyarlarının beslenmesi, çürüyen organik madde (deniz tabanından) ve planktondan oluşur. Deniz hıyarları, ölü hayvan kalıntılarını ortadan kaldırarak doğanın temizlenmesinde önemli rol oynar.
 • Deniz hıyarları gece canlılarıdır (gece aktiftir).
 • Deniz hıyarları genellikle büyük kolonilerde görülebilir. Yeni Zelanda kıyılarında bir metrekareye 1000 deniz hıyarı bulunabilir.
 • Deniz hıyarı kendi kendine üreme yeteneğine sahiptir (partner olmadan yavru üretebilirler). Ancak diğer deniz hıyarlarıyla karıştırılarak çoğalmayı tercih ederler.
 • Döllenme (üreme hücrelerinin füzyonu), çok miktarda yumurta ve sperm hücresinin salınmasından sonra suda meydana gelir.
 • Döllenmiş yumurtalar, yetişkin deniz hıyarlarına dönüşmeden önce birkaç larva aşamasından geçer.
 • Deniz hıyarının ömrü türüne bağlıdır. Çoğu tür, vahşi doğada 5 ila 10 yıl yaşar.
deniz hıyarı

Kaynak: upload.wikimedia.org

DENİZHIYARLARI, (Lat. Holothuroidea)

Derisidikenlilerden bir sınıftır. Sosis ya da hıyar biçimli olup uzunlamasına yatay bir vücut eksenine sahiptirler. Uzunlukları 2 ile 100 cm arasında değişir. Beş ışınlı yapı ancak iç yapıda, özellikle sinir sisteminde belirgindir. Deri iskeleti yoktur. Görünümleri çıplak olup kaim deride çok sayıda ince kalker cisimcikler bulunur. Emici ayaklar vücutta dağınık haldedir. Karın kesimindeki üç sıra bir tür sürünme tabanı oluşturur. Bazı türlerde ayaklar yoktur. Ağzın çevresini 10-30 geri çekilebilir dokunaç sarmıştır. Bunlar su sisteminin uzantılarıdır. Solunum suyu son bağırsağın genişleyip daralmasıyla yenilenir. Kendilerini yenileme yetenekleri çok gelişmiştir. Kıyı kesimindeki sularda bulunur; planktonla beslenirler. Üreme ayrı eşeylidir. Ancak doğuran ve eşeysiz olarak üreyen türlerine de rastlanır. İki alttakımları ve 600 türleri vardır. Eniyi bilinen türü deniz hıyarıdır.


Leave A Reply