Advertisement

Deniz ile ilgili deniz hakkında yazılmış denizin hayatımız da ki eğlenceli yerini anlatan yazı / kompozisyon. Deniz hakkında yazılmış keyifli bir kompozisyon örneği.

deniz

Kaynak: pixabay.com

Denizi görmeyen bile bilir:

Masallarda, hikayelerde, haberlerde denizin sık sık adı geçer. Çünkü deniz, insanların yeryüzünde göründükleri ilk çağlardan beri onların yaşayışında, ilerleyişinde önemli bir yer almış, ayrıca zengin bir besin kaynağı olmuştur. İnsanlar hayvan sırtında, arabalarda uzak yerlere, başka ülkelere giderlerken dağlar, tepeler aşmak zorundaydılar; bu da, hem güç oluyor, hem de uzun sürüyordu. Kendilerine önce kayık, sonra yelkenli gemiler yapıp denizlere açıldıktan sonra, insanlar uzak yerlere daha kolayca, daha çabuk gitmenin yolun buldular.

Bir kayığa binip kürek çekerseniz teknenin sular üzerinde ne kadar kolaylıkla ilerlediğini siz de görürsünüz. Çünkü su akışkan bir cisimdir; akışkan cisimler ufak bir kuvvetin etkisiyle yer değiştirirler. Küreğinizin ittiği su hemen yer değiştirip kayar, kayık da böylece ilerler.

Denizin insanlara ikinci bir yararı da, zengin bir besin kaynağı olmasıdır. En besleyici yiyeceklerimizin başında gelen balıklar denizden çıkar. Midye, karides, ıstakoz gibi deniz hayvanları da lezzetli yiyeceklerdir. Ayrıca, yemeklerimize tat veren, vücudumuzun ihtiyacı olan tuz da büyük ölçüde denizden elde edilir.

Denizin üçüncü bir yararı da bize sağlık, eğlence kaynağı olmasıdır. Sıcak bir yaz günü denizin serin sularında yıkanmak, yüzmek, sandala binip kürek çekmek, kumlara uzanıp güneşlenmek hem çok zevkli bir eğlence olur, hem de sağlığımız için yararlıdır.

Hele çocuklar için, yazın, tatil aylarında, deniz doyulmaz bir eğlence kaynağıdır. Küçükler kumda oynayıp kaleler, kuleler yaparlar; sığ yerlerde sulara girip sevinçle zıplarlar, sıçrarlar. Yüzme bilen daha büyük çocuklar suları kulaçlayarak uzun uzun yüzerler. Gene küçükler sularda oyuncak kayıklarını yüzdürürlerken ağabeyleri, ablaları sandal kullanırlar. Deniz topu da hem çok eğlenceli bir oyun, hem de güzel bir spordur. Yüzmeyi ilerletmiş olanlar yüksek bir yerden suya balıklama atlarlar. Deniz demek çocuklar için büyük eğlenceler demektir. Sıcakta serin bir denize girip ardından dondurma yemeyi sevmeyen bir çocuk var mı aramızda…

Advertisement

Koleksiyon merakı olanlar için de deniz kıyısında toplanacak, biriktirilecek çok şeyler vardır. Bunların başında kavkılar (deniz böceklerinin kabukları) gelir. Türlü biçimde, renklerde olan bu kavkıların en güzellerini, değişiklerini arayıp bulmak büyük bir zevktir. Renk renk çakıl taşları da toplanıp biriktirilirse güzel bir koleksiyon olur.


Leave A Reply