Deniz Kaplumbağaları Işık Kirliliğinden Nasıl Olumsuz Yönde Etkilenir?

75
Advertisement

Işık kirliliğinin deniz kaplumbağaları üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? Işık kirliliği ve deniz kaplumbağaları hakkında bilgi.

deniz kaplumbağası

Kaynak: pixabay.com

Deniz Kaplumbağaları Işık Kirliliğinden Nasıl Olumsuz Yönde Etkilenir?

 Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. deniz Kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler!

Deniz kaplumbağaları, Reptillerin çoğu ektotermal poikiloterm (vücut sıcaklığı çevre ısısına göre değişen) özelliğe sahip olduğundan çevre ısısına bağımlıdırlar. Bakteriyel ajanlarla enfekte olduklarında ılık yerlere giderler. Çevre ısısı tropikal tür reptiller için 27-28 derece, ılıman bölge türleri için 20-35 derecedir. Semiakuatik kaplumbağa türleri daha düşük ısı aralığını tercih ederler. Çoğu güneşlenerek ısınmak ister, direk güneş ışığı bulunmadığında ısı kaynakları, 45 cm uzaklıktan kullanılabilir. Ayrıca havalandırmanın da bulunması yararlı olur.


75 yorum

  1. çok iyiii çok süper. teşekkür ederim. fenden öğretmen ödev vermişti .. iki saat düşüneceğime burdan buldum daha iyiiiii. favkulade sağol dost…

  2. güzeldi teşekkür ederim diyarbakır şehit albay i .ö .o okuyorum 4/A ya gidiyorum öğretmenimimn adı yeter korkmaz

  3. Bence güzel fakat birkaç şey daha ekleyebilirdiniz.Ama genel olarak hem güzel hemde işime çok yaradı

  4. bence burası tam benlik hem işima çok yaradı hemde bilgi edinmemi sağladı demeki artık dersler buradan rahhaça yapıla bilir ve ögrenmemizi salarrrr 🙂 çok tşk

  5. çok güzel bir site inşallahpetformans görevime yardımcı olur deniz konuyuda çok iyi anlatmış 🙂

Leave A Reply