Denizkulağı Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri, Bulunduğu Yerler, Kullanımı

0
Advertisement

Denizkulağı nedir, nasıl bir hayvandır? Denizkulağının genel özellikleri, kullanım şekilleri, bulunduğu yerler, üretilmesi hakkında bilgi.

denizkulağı

Kaynak: commons.wikimedia.org

DENİZKULAĞI, (Lat. Haliotis tuberculata)

Karındanbacaklıların Öndensolungaçlılar takımına giren yumuşakça türüdür. Kabuğu yassı olup fincan tabağı gibi açıktır. Belirgin biçimde sarmaldır ve insan kulağını andırır. Akdeniz’de, Hindistan ve Avustralya kıyılarında, kayalar arasında yaşar. Elips kulak biçimli, 8 cm uzunluğunda düzensiz çizgili evciği vardır, içi ve deliği inci parlaklığındadır. Sol kenarlarında bir dizi yuvarlak delik yer alır. Sert kaslı ayağı çarpılıp, yumuşatıldıktan sonra yiyecek olarak kullanılabilir.

Denizkulağı, renkli iç kabuğuyla bilinir. Bu kabuklu deniz hayvanlarının etinin Latin Amerika’nın (özellikle Şili), Güney Doğu Asya’nın ve Doğu Asya’nın (özellikle Çin, Japonya ve Kore’nin) bazı bölgelerinde lezzetli olduğu düşünülmektedir.

deniz kulağı

Kaynak: pixabay.com

Nerede Bulunur?

Denizkulağı dünyanın her yerinde yaşar. Güney Amerika’nın Atlantik kıyısı, Karayipler ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısı hariç her kıtanın sularında görülebilirler. Çoğu denizkulağı, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Avustralya kıyılarında ve Kuzey Yarımküre’de Batı Kuzey Amerika ve Japonya’da soğuk sularda bulunur.

Şili’nin Pasifik kıyılarında loco adı verilen türler sert, siyah bir kabuğa sahiptir ve birçok kişi tarafından yenir.

Denizkulağı benzersiz özelliklere sahiptir: kabuk yuvarlaktır ve iki ila üç spiral içerir. Son spiral, ‘kulak kabuğu’ adını açıklayan geniş bir “kulak” benzeri şekle dönüştürülür. Kabuğun içi gümüşi beyazdan yeşil-kırmızı sedef kadar parlaktır.

Advertisement

Denizkulağı küçük boyutta doğum yapmaya başlayabilir. Doğurganlıkları yüksektir ve boyutla birlikte artar (bir seferde 10.000 ila 11 milyon yumurta).

Larva adı verilen genç Denizkulakları planktonla beslenir. Yetişkinler bitkileri yerler ve alglerle beslenirler. Kırmızı alg yemeyi severler. Boyutları 20 mm’den 200 mm’ye kadar büyük olabilir.

Denizkulağı kabuğunun çok güçlü olduğu bilinmektedir. Tuğla gibi istiflenmiş çok küçük kalsiyum karbonat karolardan yapılmıştır. Fayans katmanları arasında yapışkan bir protein maddesi bulunur. Bu fayanslar parçalandığında oluşan tozu solurken alerjik cilt reaksiyonları ve astım atakları meydana gelebilir.

denizkulağı

Kaynak: pixabay.com

Kullanımı

Denizkulağı kabuğunun oldukça yanardöner iç tabakası geleneksel olarak takılarda, düğmelerde ve mobilyalarda ve gitar gibi müzik aletlerinde kakma olarak dekoratif bir öğe olarak kullanılmıştır.

Denizkulağı kabuğunun renkli iç kısmı, örneğin gitarda dekoratif kaplamalar için kullanılabilir.

Denizkulağı inci takıları, inci şirketlerinin pazarlama ve çiftçilik çabaları nedeniyle Yeni Zelanda ve Avustralya’da çok popülerdir.

Advertisement

Oriental Natural, Akoya incisi ve Güney Denizi ile Tahiti kültür incilerinden farklı olarak, denizkulağı incileri yuvarlaklıklarına göre değerlendirilmez. Denizkulağının iç kabuğu, koyu kobalt mavisi ve tavus kuşu yeşilinden morlara, kremlere ve pembelere kadar değişen yoğun renklerin yanardöner bir girdabıdır. Bu nedenle, doğal veya kültürlü her incinin kendine özgü renk kolajı olacaktır.

Denizkulağı, dünyanın dört bir yanındaki yerli kültürlerde, özellikle Afrika’da ve Kuzey Amerika’nın Batı kıyılarında önemli bir temel olmuştur. Et yiyecek olarak kullanıldı ve kabuk birçok kabilenin para birimi olarak kullanıldı.


Yorum yapılmamış

  1. arif berkoz on

    Selamlar,
    bu deniz kulağını nerde bulabiliriz,
    toplu halde satın almak istiyoruz.

    iyi günler

Leave A Reply