Denizli Kale İlçesi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Denizli Kale ilçesinin özellikleri. Denizli Kale ilçesinin coğrafi konumu, özellikleri, yer şekilleri, iklimi ve ekonomisi hakkında bilgi.

Denizli Kale İlçesi Hakkında Bilgi

Denizli Kale; Denizli iline bağlı ilçe ve merkezidir. 23 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzeyden Aydın’ın Karacasu, doğu kuzeydoğudan ilin Tavas, batı-güneybatıdan Muğla’nın Kavaklıdere ilçeleriyle çevrilidir.

Denizli Kale

Yayla düzlükleri ırmak tarafından yarıldığından, ilçe toprakları engebeli yapıdadır. En yüksek nokta, doğuda Kartalkaya Tepesi’dir (1.687 m). Kuzeyde 1.435 m’ye ulaşan yükseklik güneyde 900 m, batıda 300 m’ye kadar alçalır. Yenidere ve Akçay başlıca ırmaklarıdır. Akçay üzerinde Kemer Barajı kuruludur. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 15 °C yağış tutarı 816 mm’dir. Yağışlar büyük oranda ilkbaharda düşer. Meşe, kızılçam, sedir ormanlarının kalıntılarıyla dağınık biçimde artışlar göze çarpar.

Denizli Kale Haritası:

Ekonomisi:

Ekonomi, tarım (buğday, arpa, mısır, nohut, soğan, mercimek, fasulye), hayvancılık (kılkeçi ve koyun) ve meyveciliğe (üzüm, elma, şefkatli), dayanır. Dokumacılık da ek bir gelir kaynağı oluşturur. İşletmeye açık linyit yatakları vardır.

Advertisement

Denizli-Muğla Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.000 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 86 km uzaklıktadır.


Leave A Reply