Deveyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur Ne Demek, Anlamı, Kompozisyon

3
Advertisement

Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur ne demektir, atasözünü açıklayan kompozisyon örneği. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur konulu yazı.

Deveyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur

Deveyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur

Atasözünün Kısaca Anlamı: gözü doymayan hırslı insanlar küçük bir çıkar için bütün varlığını tehlikeye atar.

Açıklaması

Açgözlülük insanların her zaman zararına işler. Hırslı ve açgözlü insanlar ne kadar çok para, güç ve mevki sahibi olsalar dahi hep daha fazlasını isterler. Mutsuz ve zavallı kimselerdir. Ancak bu yapılan açgözlülük ve hep daha fazlasını istemek sonunda mutlaka kişiye zarar verir ve o kişinin mahfına sebep olur. Devenin bir tutam ota sahip olmak isteği ile uçurum kenarına kadar gitmesi ve açgözlülüğü ile tehlikeyi hiçe sayması gibidir aç gözlünün durumu. Hırsı uğruna her seferinde daha fazla riski göze alır ve sonunda kendi sonunu getirir. Deve de o bir tutam ota ulaşacağım diye yardan yani uçurumdan uçar. o sebepten elimizdekilerle yetinmeyi bilmeli fazla hırs yapmamalıyız. Yoksa dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olabiliriz. Bu da açgözlülüğü anlatan başka güzel bir atasözümüzdür. Daha fazlasını isterken mevcut sahip olduklarımızı da yitirebileceğimizi anlatır.

Kişi isteklerinin ölçüsünü bilmeli. İsteklerine kavuşunca da nerede duracağını kestirmelidir. Her şeyi elde etmeye çalışmanın kişiye hiç bir yararı yoktur. Elimizde olmayıp başkalarının elinde olanları ele geçirmeye kalkışmamalı. Başkalarının elinde, bizim elimizdekilerin de olmadığını düşünüp mutlu olmalı. Bir çıkar peşine sürüklenen, kendini yalnız o çıkarı elde etmenin sarhoşluğuna kaptırır. Yaptığının doğruluk derecesini düşünemez. Öyle olunca da küçük bir çıkar uğruna her şeyini yitirebilir.

Kompozisyon

İnsanoğlu bütün gücüne, kudretme ve idaresine rağmen zaman zaman yersiz kaprislere, zaaflara düşmekten kendini alıkoyamayan bir varlıktır.

Advertisement

Ruhumuzun derinliklerinde nice doldurulmayan boşluklar, karanlık taraflar vardır. İnsan, bunların gölgesine düşmeye görsün. Bir anda kötü eğilimlerinin ve zaaflarının kurbanı olur. Küçük nedenler ve çıkarlarla güçlü kişiliğini, topluluk içinde sağlam yerini kaybediverir. Basit çıkarları kaprisleri uğruna hayatları mahvolmuş nice insanlar vardır.

Hayatımızın her anında hislerimizin ve kaprislerimizin esiri olmaktan kurtulmak için aklın sadık kılavuzluğu altında eğitimin, iradenin ve vicdanın kurtarıcı ışığına sığınmalı, basit çıkarlara kapılarak hem kendimize hem de topluma zararlı olmaktan sakınmalıyız.

Sağlam karakterli, kudretli kişiler olgun davranmaktan vazgeçmeyen, ruhlarının boşluklarına düşmeyen insanlardır.


3 yorum

Leave A Reply