Devridaim Makinası Nedir? Böyle Bir Cihaz Yapılması Mümkün müdür?

2
Advertisement

Devridaim Makinası nedir? Devridaim Makinası ne zaman ve ne amaçla tasarlanmıştır? Devridaim Makinasının gelişimi, tasarımı hakkında bilgi.

Devri daim makinesi

Sıvı dolu kanallar, çarkın dönmesiyle bir tarafta dışa diğer tarafta ise içe daha yakın hale gelecektir. Ağırlık dengesindeki fark dönüşe sebep olacaktır. (solda)
Sıvıların özelliğinden faydalanılarak tasarlanan bir devridaim makinesi (sağda)

Devridaim Makinası; Bir defa harekete getirildikten sonra hiç durmadan sonsuzluğa kadar çalışacak bir makine demektir.

Birçok kimseler yüzyıllardan beri böyle bir makine yapmaya çalışmışlarsa da başaramamışlardır. Çünkü her hangi bir enerji kaynağından devamlı olarak güç almadan işleyecek bir makinenin yapılması fizikteki enerjinin muhafazası kanunu bakımından imkansızdır. Mesela su gücüyle çalışan bir dinamo düşünelim. Bu dinamonun meydana getireceği elektrik enerjisi, bir iş meydana getirebilir, başka bir makineyi çalıştırabilirse de, kendi çalışmasını sağlayacak kadar enerji meydana getiremez. Aynı şekilde, bir buhar makinesinin meydana getirdiği enerji kendi çalışmasını sağlayan istimin enerjisini meydana getiremez.

Bilim adamları daha XVIII. yüzyıldan beri böyle bir makinenin yapılmasının imkansız olduğunu kabul etmişlerdir. Bununla beraber, zaman zaman bütün dünyada devridaim makinesi yapmaya çalışanlara rastlanmıştır.

Devridaim Makinası

İlk tasarlanan devridaim makinelerinden biri büyük bir tekerlekten ibaretti.

Bunların en eskisi büyük bir tekerlekten ibarettir. Bu tekerlek bölmelere ayrılmış, her bölmeye birer ağır bilya konmuştur. Tekerlek döndükçe bilyaların düşmesinin, tekerleği devamlı olarak döndüreceği sanılmıştır. Halbuki bilyaların vereceği enerji, kaybedecekleri enerjiye eşittir, tekerleği durmadan döndüremez.

Gene en önemli bir başka devridaim makinesi de Beszler – Orffyreus (1680- 1745) adında bir Alman’ın yaptığıdır. Bu makine de bir tekerlekten ibaretti. 3,5 metre kadar çapında olan tekerleğin kalınlığı 35 cm. idi. Hafif tahtadan yapılmış ve dışı ince bir kumaşla kaplanmıştı. Tekerlek bir eksene geçirilerek döndürülmüştü. Mühürlü bir odada yapılan denemede tekerleğin sekiz hafta kendi kendine döndüğü tespit edilmiştir. Ancak, Beszler – Orffyreus bu tekerleğin içini kimseye göstermemiştir. Sonunda da makineyi gene kendisinin parçaladığı sanılmaktadır.

Advertisement
Devridaim Makinesi

Ulrich von Cranach’ın 1664’te tasarladığı bir devridaim makinesi

Tekerlek esasına dayanan bu gibi makinelerden başka su ile işletilecek devridaim makineleri yapmaya da çalışılmıştır. Bunu düşünenlere göre, fazla hacimli su, dar bir bölümünde hacmi az olan suya basınç yapacak, böylece suyun bir noktadan devamlı olarak akmasını sağlayacaktır. Fakat bileşik kaplar esasına göre, böyle bir şeyin mümkün olamayacağı bellidir.

Devridaim makinesi için daha başka birçok çalışmalar yapılmıştır. Ancak, bu işi kimse başaramamıştır, çünkü bunun imkânsızlığı bilimsel bir gerçektir.


2 yorum

 1. Duran Kaya on

  Beszler – Orffyreus  tekerlek hikayesi ve Tesla’nın 1998’de Bulunan Notlarından: Bilinen Tüm Fizik Kuralları Safsatadan İbaret! sözü bu konudaki çaba ve gayretlerin devam edeceğini gösteriyor.
  Peki şu soruyu sormakta haksızmıyız….
  “Fizik Kuralları değişmez ilkeler mi..”

  • Mustafa Topcu on

   bir gün yer çekimi gücü mutlaka değerlendirilerek devri daim motoru yapılacaktır diye düşünü yorum şimdiye kadar saptanan olumsuzluk karın bir tanesi daha rafa kaldırılacak,

Leave A Reply