Diklofenak İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Diklofenak İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Diklofenak İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Diklofenak İlaç neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Diklofenak

Diklofenak İlaç

Kullanımları

Diklofenak, artritin neden olduğu ağrı, şişlik (iltihap) ve eklem sertliğini gidermek için kullanılır. Bu semptomları azaltmak, normal günlük aktivitelerinizden daha fazlasını yapmanıza yardımcı olur. Bu ilaç, steroid olmayan iltihap önleyici ilaç (NSAID) olarak bilinir. Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, ağrınızı tedavi etmek için ilaç dışı tedaviler ve/veya başka ilaçlar kullanmak konusunda doktorunuza danışın.

Diklofenak oral olarak nasıl kullanılır?

Diklofenak kullanmaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınız tarafından sağlanan İlaç Kılavuzunu okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Doktorunuz aksini belirtmedikçe, bu ilacı bir bardak su (8 ons / 240 mililitre) ile ağızdan alınız. Bu ilacı aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın. Bu ilaçla mide rahatsızlığı yaşarsanız, onu yiyecek, süt veya bir antasit ile birlikte alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu, özellikle bu ilacı düzenli bir programda almıyorsanız, emilimi yavaşlatabilir ve ağrının giderilmesini geciktirebilir.

Bu ilacı bütün olarak yutun. Tabletleri ezmeyin, çiğnemeyin veya kırmayın. Bunu yapmak tablet üzerindeki özel kaplamayı bozabilir ve yan etkileri artırabilir.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye verdiğiniz yanıta ve alabileceğiniz diğer ilaçlara bağlıdır. Kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) mutlaka doktorunuza ve eczacınıza söyleyiniz. Yan etki risklerini (mide kanaması gibi) en aza indirmek için bu ilacı mümkün olan en kısa süre boyunca en düşük etkili dozda kullanın. Dozunuzu artırmayın veya reçete edilenden daha sık almayın. Artrit gibi kronik durumlar için, doktorunuzun önerdiği şekilde almaya devam edin. Doktorunuz veya eczacınızla riskleri ve faydaları tartışın.

Belirli koşullar için (artrit gibi), bu ilacın tüm faydalarının etkili olması için 2 haftaya kadar düzenli kullanım gerekebilir.

Bu ilacı “gerektiği gibi” alıyorsanız (düzenli bir programa göre değil), ağrı kesici ilaçların, ağrının ilk belirtileri ortaya çıktığında kullanıldığında en iyi sonucu verdiğini unutmayın. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da çalışmayabilir.

Durumunuz kötüleşirse doktorunuza söyleyiniz.

Yan etkiler

Mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal, kabızlık, gaz, baş ağrısı, uyuşukluk ve baş dönmesi oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiği için bu ilacın reçete edildiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen doktorunuza bildirin: işitme değişiklikleri (kulak çınlaması gibi), zihinsel/ruh hali değişiklikleri, zor/ağrılı yutma, kalp yetmezliği belirtileri (ayak bileklerinde/ayaklarda şişme, olağandışı yorgunluk, olağandışı/ani kilo alımı).

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: böbrek sorunları belirtileri (idrar miktarında değişiklik gibi), açıklanamayan boyun tutulması.

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere herhangi bir karaciğer hasarı semptomunuz varsa hemen tıbbi yardım alın: koyu renkli idrar, kalıcı mide bulantısı/kusma/iştahsızlık, mide/karın ağrısı, sararma gözler veya cilt.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı/şişme (özellikle yüzde/dilde/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada güçlük gibi ciddi alerjik reaksiyon belirtileri fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen başka etkiler fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Diklofenak almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya aspirin veya diğer NSAID’lere (ibuprofen, naproksen, selekoksib gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle: astım (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra kötüleşen solunum öyküsü dahil), kanama veya pıhtılaşma sorunları, kalp hastalığı (önceki kalp krizi gibi), yüksek kan basınç, karaciğer hastalığı, burunda büyüme (burun polipleri), mide/bağırsak/yemek borusu sorunları (kanama, ülser, tekrarlayan mide ekşimesi gibi), felç.

Diklofenak da dahil olmak üzere NSAID ilaçlarının kullanımıyla bazen böbrek sorunları ortaya çıkabilir. Susuz kalmışsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, daha yaşlı bir yetişkinseniz veya belirli ilaçlar alıyorsanız, sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuzun önerdiği şekilde bol miktarda sıvı içiniz ve idrar miktarınızda değişiklik olursa hemen doktorunuza söyleyiniz.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Alkol kullanımı daha fazla baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Alkol ve tütünün günlük kullanımı, özellikle bu ilaçla birlikte kullanıldığında mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkolü sınırlayın ve sigarayı bırakın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Advertisement

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve güneş lambalarından kaçının. Dışarıdayken güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Güneş yanığı olursa veya deride kabarcıklar/kızarıklık olursa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanırken daha yaşlı yetişkinler mide / bağırsak kanaması, böbrek sorunları, kalp krizi ve felç için daha büyük risk altında olabilir. Bu ilacı kullanmadan önce, doğurganlık çağındaki kadınlar, yararları ve riskleri hakkında doktorları ile konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaç, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir ve normal doğum ile ilgili sorunlara neden olabilir. Hamilelikte 20 haftadan doğuma kadar kullanılması önerilmez. Doktorunuz bu ilacı hamileliğinizin 20 ila 30. haftaları arasında kullanmanız gerektiğine karar verirse, mümkün olan en kısa süre için en düşük etkili dozu kullanmalısınız. Bu ilacı 30 haftalık hamilelikten sonra kullanmamalısınız.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirilen bebeklere herhangi bir zararı bildirilmemiştir ancak emzirmeden önce doktorunuza danışınız.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı, olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli/reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan hiçbir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE inhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (valsartan, losartan gibi), kortikosteroidler (prednizon gibi), sidofovir, lityum, metotreksat, “su hapları ” (furosemid gibi diüretikler).

Bu ilaç, kanamaya neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Örnekler, diğerleri arasında klopidogrel gibi anti-trombosit ilaçları, dabigatran/enoksaparin/varfarin gibi “kan sulandırıcıları” içerir.

Birçok ilaç ağrı kesici/ateş düşürücü (aspirin, selekoksib, ibuprofen veya ketorolak gibi NSAID’ler) içerdiğinden tüm reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar diklofenakla benzerdir ve birlikte alındığında yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz kalp krizi veya inmeyi önlemek için düşük doz aspirin (genellikle günde 81-162 miligram) almanız için talimat verdiyse, doktorunuz aksini söylemediği sürece aspirin almaya devam etmelisiniz. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.


Leave A Reply