Dikmen Yıldızı Kitap Özeti Konusu Karakterler Yorumlar, Aka Gündüz

4
Advertisement

Aka Gündüz’ün Dikmen Yıldızı adlı kitabı konusu nedir? Dikmen Yıldızı, yorumlar, kısa özeti, tanıtımı. Dikmen Yıldızı kitabı ile ilgili bilgiler.

Dikmen Yıldızı

Dikmen Yıldızı Kitap Özeti

Kitabın Adı:Dikmen Yıldızı
Kitabın Yazarı:Aka Gündüz

Kitabın Özeti:

Yıldız, İzmir’in tanınmış ailelerinden birinin kızıdır. Yüzbaşı Murat’la nişanlıdır. Kurtuluş Savaşı başlayınca Murat cepheye gönderilir. Yıldız da orduya katılır. Cephe gerisinde çok yararlı işler görür.

Aşırı duyarlığı olan Yıldız birden ruhsal bir bunalım geçirir. Ankara Savcısına baş vurur. Daha önce Murat’la bir gece geçirdiğini, sonra ikiz çocuk doğurduğunu, şimdi ailesinin kendisini akrabalarından biriyle evlendirmek istediğini, çocuklardan birini babası Kamil Bey ile aile doktorunun birlik olarak öldürdüklerini, kucağındaki tek kalan yavrusunu da öldürmeyi tasarladıklarını söyler. Murat’ın cephede değil, babasının eliyle öldürüldüğünü ileri sürer.

Ertesi gün savcı olaya el koyacakken, Yıldız’ın babası Kamil Bey ile aile doktoru savcılığa gelirler. Kızın hasta olduğunu söylerler. Anlatılanlar gerçek değildir. Bir tek gerçek varsa, o da Murat’la Yıldız’ın birbirlerini çok sevdikleridir.

Advertisement
Murat’ın ölüm haberini alınca Yıldız şok geçirmiştir.

Savcının kararsız davranışı, Kamil Bey’i olayı ispatlamaya götürür. Bitişik odada bekleyen Yıldız’ın kucağındaki bebeğin yüzünü açmasını savcıdan ister, öbür odaya geçerler, çocuğun yüzü açlınca, bunun bir taşbebek olduğu görülür.

Artık savcı ile Kamil Bey, aile doktoru ile Murat’ın babası elbirliğiyle Yıldız’ı tedavi edeceklerdir. İlk iş genç kızı Ankara’dan uzaklaştırmak ve Çankırı dolaylarında seyahate çıkarmak olur. Yıldız ise yalnızca savcıya güvenmekte, çevresindeki tüm yakınlarına kuşkuyla bakmaktadır.

Savcı sık sık Yıldız’a mektup yazar, telkinle onu iyileştirmeye çalışır. Kızın zamanla iyileştiğini gören Murat’ın babası bir gün Yıldız’a önemli bir açıklamada bulunur. Murat ölmemiştir, gizli bir görevle düşman saflarına gönderilmiş, duyulmasın diye adı öldüye çıkarılmıştır.

Büsbütün iyileşen genç kadın Ankara’ya, ailesinin yanına döner. Bu sırada Büyük Taarruz zaferle sonuçlanır. Murat’ın babası ile Yıldız, onu bulmak için İzmir’e giderler. Murat’a gizli görevi veren komutana çıkarlar. Komutan, Murat’ın gerçekten öldüğünü söyler. Sonra bir paket uzatır. İçinde Murat’ın özel eşyaları vardır.

Elleri titreyen Yıldız paketi almak üzere uzanır. Fakat paket düşerek dağılır. Etrafa düğün davetiyeleri saçılır. Komutan büyük bir mutlulukla, Murat’ın ölmediğini, bitişik odada kendilerini beklediğini açıklar.

Odaya koşarlar. Gerçekten de Murat sapasağlam oradadır. Artık bütün acılar sona ermiştir. İki sevgili gözyaşlarıyla birbirlerine sarılırlar.

Advertisement


4 yorum

Leave A Reply