Dil Hakkında Kompozisyon

9
Advertisement

Dil ile ilgili dil hakkında kompozisyon. Dilin önemi ve kullanımı hakkında kompozisyon

Dil Nedir - LanguageDil kavramı insanoğlu ile yaşıttır. İlk yaradılan insandan son doğan insan arasındaki en bariz değişmeyen sosyal gereksinim dildir. Dil insanlar arasında iletişim kurmamıza ve kendimizi anlatmaya yarayan bir iletişsel araçtır.

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 200’ün üzerinde irili ufaklı yapay ve ya doğal dil halen yaşamaktadır. Bazı diller birbirleri ile kardeş olduğundan yakın iken bazı diller birbirine çok uzak ve alakasızdır. Ancak bu dilleri konuşan insanlar arasında kendini en iyi ifade edebilen kişiler daima konuştukları dilde en fazla kelime kullanabilen insanlar olmuşlardır. Kişilerin kelime dağarcıkları ne kadar gelişirse kendilerini hem o kadar iyi ifade edebilir hem de toplumda da o denli kendilerine iyi bir yer bulabilirler. Herkes konuşur ancak herkes de aynı zamanda konuşamaz. Yani dili nasıl kullandığımız hayat kalitemizi ve toplumsal statümüzü direkt olarak belirlemektedir.

Bazen şöyle konuşmalar duyabilirsiniz “Ağzını açana kadar herşey güzeldi”. Bu cümleyi genelde kızlar kullanır gibi gözükse de bir iş toplantısında ve ya farklı bir sosyal ortamda da bu tarz cümleler sık sık kullanılmaktadır. Çünkü kişi kendi kalitesini eğitimini konuşması ile kanıtlayabilir. Örneğin çok fazla argo dil yani ikinci sınıf dil kullanan bir kişinin orta ve kısa vadede ciddiye alınma (kanunsuz işler hariç) şansı hemen hemen hiç yoktur. Uzun vadeyi konuşmuyoruz bile.

Dil ayrıca toplumların harcıda olabilir. Amerika, Türkiye ve ya balkan devletlerinde olduğu gibi kozmopolit bir yapıda ki ülkede ortak dil toplumu otak bir paydada buluşturabiliyor. Ulusal birlik ancak dil paydası üstünde gerçekleşebilir. Gelecek nesillere akaracağımız her türlü kültürül ve bilimsel veri, gerçek hatıra da sağlam ve değişimeyecek bir dil ile ancak mümkün olabilir.

Dil her zaman canlı ve sosyal olmalıdır. Kişi dil kullanımı esnasında kendi diline de saygı duyarak Tarzanca tabir edilen garip ve anlaşılmaz bir dil kullanmadan daha sade, öz ve anlaşılır bir dil kullanmalı. Bu damlaya damlaya göl olur misali hem topluma hem de gelecek için olumlu bir davranış olacaktır.

Advertisement
Web Siteleri İçin Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları nkfu.com sitesine aittir. Bu kompozisyon nkfu.com için yazdırılmıştır ve bu yazı ticari bir metadır. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı ve ya bir kısmı başka web sitelerin de kullanılamaz, yayınlanamaz. Aksi bir davranışta kanuni işlem yapılacaktır.


9 yorum

Leave A Reply