Dil İle İlgili Cümleler

0
Advertisement

Dil ile ilgili cümleler. Dil kelimesi içeren “Dil” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

 1. *** Yabancı dil sınavına hazırlanmadığım için sahte rapor ile sınavdan kaçtım.
 2. *** O kadar çok portakal yedim ki dilimde küçük bir yara çıktı sanırım.
 3. *** Paraşurama (Sanskrit dilinde “Baltalı Rama”), Hindu tanrısı Vişnu’nun 10 bedenleşmesinden (avatara) altıncısı.
 4. *** Partlar zamanla Farsça dilini benimseyerek bu halk içinde eridiler.
 5. *** Part dili, eski Parthia ülkesinde konuşulan ve Arsaklılar döneminde (M.Ö. 2. yy – M.S. 3. yy) Part İmparatorluğu’nun resmi dili olan Orta İran dilidir.
 6. *** Öğretirken eğlendiren yabancı dil setleri ile öğrenme korkusunu aşacak ve kısa süre içerisinde yabancı il öğrenip daha etkin seviyelerde kendinizi bulacaksınız.
 7. *** Başlıca yapıtları arasında (1942; Dilin İyi ve Kötü Kullanımı), (1947; Shakespeare’in Müstehcen Sözcükleri) ve (1958; Kökenler: Çağdaş İngilizce Etimoloji Sözlüğü) yer alır.
 8. *** Tamil dilindeki paraiyar’dan (davulcu) türemiş olan parya sözcüğünün, aşağı sınıftan işçiler ve çiftlik uşaklarından oluşan bir Tamil kastıyla bağlantılı olduğu söylenir.
 9. *** Yerli kabilelerinin oluşturduğu Abnakiler adlı birliğin üyesi olan Pasamakodilerin dili Malekitlerinkiyle yakın akrabaydı.
 10. *** PASCAL, algol grubundan bilgisayar programlama dilidir.
 11. *** Yabancı dilinizi siz de yeteri düzeyde geliştiremiyor musunuz?
 12. *** 7 den 70 e herkesin yabancı dil öğrenebilmesine olanak sağlayan yabancı dil eğitim setleri ile yabancı dil korkunuzu yeneceksiniz.
 13. *** Bu olayı renkli bir dille betimlemesi, Güneş tutulması konusundaki çalışmaların yeniden canlanmasına yol açmıştır.
 14. *** Balık Irmağı, Afrikaner dilinde visrivier, Güneybatı Afrika’da akarsudur.


Leave A Reply