Dipiridamol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Dipiridamol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Dipiridamolun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Dipiridamol neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Dipiridamol

Dipiridamol

Kullanımları

Bu ilaç kalp kapağı replasmanlarından sonra pıhtı oluşumunu önlemek için warfarin gibi “kan sulandırıcılarla” birlikte kullanılır. Pıhtılar, akciğerlerde felç, kalp krizi veya bloke kan damarlarına (pulmoner emboli) neden olabilecek ciddi bir komplikasyondur. Dipiridamol bir antiplatelet ilaçtır. Trombositlerin birbirine yapışmasını durdurarak ve kalp kan damarlarını açık tutarak kan akışını önlemeye yardımcı olur.

Dipiridamol nasıl kullanılır?

Bu ilacı genellikle günde 4 kez doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Yan etkiler

Vücudunuz ilaca uyum sağlarken baş dönmesi, mide rahatsızlığı, ishal, kusma, baş ağrısı ve kızarma meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bayılma, mide ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar, olağandışı kanama / morarma gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı, vücudun bir tarafında zayıflık, görme değişiklikleri, konuşma bozukluğu, karışıklık gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Advertisement

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Dipiridamol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: diğer kalp problemleri (ciddi koroner arter hastalığı, son kalp krizi gibi), düşük tansiyon (hipotansiyon), karaciğer hastalığı, belirli bir kas problemi (miyastenia gravis).

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesi ve kanamaya karşı daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: riociguat, diğer antitrombosit ilaçlar (absiximab, tiklopidin gibi).

Advertisement

Şu anda aspirin alıyorsanız, hemen doktorunuzla konuşun ve bu ilaçla almaya devam edip etmeyeceğinizi sorun. Şu anda aspirin kullanmıyorsanız, herhangi bir tıbbi duruma başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç bazen kanama riskinizi artırabilecek diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Örnekler bazı “kan incelticilerdir” (heparin, warfarin gibi). Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun ve ilaçlarınıza talimatlara uygun şekilde devam edin. Olağandışı kanama fark ederseniz doktorunuza söyleyin. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (adenosin / dipiridamol kullanarak kimyasal stres testleri gibi) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply