DNA Testinin Kullanım Alanları ve Tarihteki İlk DNA Testleri, Tarihçesi

0
Advertisement

DNA Testi nedir, ne zaman ve kim tarafından keşfedilmiştir? DNA Testlerinin kullanım alanları, tarihteki ilk DNA testi uygulamaları hakkında bilgi.

dna

Kaynak: pixabay.com

DNA Testi

DNA testi, Gregor Mendel‘in bezelye bitkilerinde kalıtsal özellikler fenomenini ilk kez incelediğinde 1800’lerin sonlarında başlayan genetik çalışmasından gelişti. Çalışmaları, genetik yapımızı içeren moleküller olan DNA veya deoksiribonükleik asidin keşfinin temelini attı. İnsan DNA’sının yaklaşık yüzde 99’unun benzer olmasına rağmen, kalan bir yüzde 1’de bir bireyi tanımlamayı mümkün kılmak için yeterli fark vardır.

DNA Gerçekleri

DNA, dört baz kimyasal, adenin, guanin, sitozin ve timinden oluşur. Bunlar birbirleri ile çift sarmal bir yapı oluştururlar. DNA kromozomlar yoluyla ebeveynden çocuğa geçer. Her insan hücresinin yarısı anneden ve yarısı babadan miras kalan 46 kromozom vardır. Kromozomlar ve içerdikleri DNA, birinin genetik soyunu belirlemeyi mümkün kılar.

mendel

İlk Testler

İlk genetik testler, 1856’da farklı bezelye bitkilerinin melezlenmesiyle başlayan Avusturyalı bir keşiş olan Gregor Mendel tarafından yapıldı. Daha önceki nesillerden aktarılan özellikleri sergileyen yeni bitki çeşitleri yaratmayı başardı. Ölçtüğü bazı özellikler bezelye rengi ve büyüklüğü ile ilgiliydi. İlkel testler olmasına rağmen, ebeveynlere kıyasla yavru bezelyede hangi özelliğin sergilendiği göz önüne alındığında baskın ve resesif genler arasındaki farkı gösterdiler. Mendel’i “Genetiğin Babası” olarak tanıyan bu çalışmaydı.

Hukuk Sisteminde Kullanımı

Genetik ve DNA hakkındaki bilgilerimiz arttıkça, bilimin olası uygulamaları da büyüdü. DNA testi 1987’de ABD’li yasal sisteme girdi, Florida’dan Tommy Lee Andrews, testlerin suç mahallinde meni ile kanın bir örneğini eşleştirdikten sonra tecavüzden mahkum edildi. DNA aynı zamanda bir suçu gidermek için de kullanılabilir. Batı Virginia’dan Glen Woodall’a uygulanan DNA testi masumiyetini kanıtladığında, tecavüz, kaçırılma ve soygun sebebiyle hapisteydi. Dört yıl hapis yattıktan sonra 1991 yılında serbest bırakıldı.

Advertisement
genetik

Kaynak: pixabay.com

Babalık Testleri

DNA her iki ebeveynden miras alındığı için ebeveynliği kesin olarak belirlemek mümkündür. En ünlü babalık testlerinden biri 1998’de yapıldı. Thomas Jefferson ve Sally Hemings adında bir köle vardı. Her ikisinin torunlarının DNA’sına dayanan bilim adamları, Jefferson’un Hemings’in altı çocuğunun da babası olduğu sonucuna vardı.

Kimlik Belirleme

DNA testini tanımlama aracı olarak kullanmak giderek yaygınlaşmaktadır. 1992’de, ordu, özellikle az sayıda kalıntı olduğunda, eylemde öldürülen askerleri tanımlamayı kolaylaştırmak için askerlerden DNA örnekleri toplamaya başladı. Amerika’da, 1998 yılında, Arlington Ulusal Mezarlığı’na gömülü Vietnam Savaşı’nın Bilinmeyen hizmet üyesini tanımlamak için kemik kalıntıları çıkarılarak, DNA testi uygulandı. Kalıntılar Hava Kuvvetleri 1. Teğmen Michael Blassie olarak tanımlandı.


Leave A Reply