DNA’nın Canlılar İçin Önemi Nedir? DNA’da Hangi Bilgiler Bulunur?

11
Advertisement

DNA canlılar için neden önemlidir, hangi bilgileri içerir? DNA’nın canlıların hücrelerindeki görevi, önemi ve canlı ile ilgili içerdiği bilgiler.

dna

Kaynak: pixabay.com

DNA’nın tüm canlı organizmalar için bilgi planını taşıdığının ve DNA kodunu yaşam maddelerine çeviren mekanizmaların olduğunun kabulü, modern bilimin en büyük keşiflerinden biri olarak durmaktadır. En basit mikroorganizmalardan Dünya’da yaşayan dev ağaçlara ve hayvanlara kadar hepsi, varlıkları için DNA’ya güvenirler. 29 harfli Türk alfabesinden çok daha az biyolojik “harf” kullanan DNA, organizmaların nasıl yaşadığı, çoğaldığı, metabolize olduğu, olgunlaştığı ve sonunda öleceği ile ilgili talimatları açıklar.

DNA, Yaşamın Şifresi

DNA, canlı bir organizmanın genetik özelliklerini kodlayan karmaşık, uzun zincirli bir moleküldür. Çoğu bitki ve hayvanda DNA, ribonükleik asit ve proteinlerle hücre çekirdeğinde bulunan kromozom adı verilen kompakt yapılara paketlenir. Neredeyse tüm insan hücrelerinde, her bir ebeveynden birer set olmak üzere 23 çift kromozom bulunur. Gen adı verilen DNA bölümleri, insan vücuduna yapı ve işlev veren proteinleri dolaylı olarak kodlar. Hangi genlerin hangi hücrelerde çalıştığının seçimi hücrenin türünü belirler: beyin, karaciğer, deri ve diğerleri.

Üreme

Eşeyli üremede insanlar, gamet adı verilen ve sadece bir takım 23 kromozom içeren özel hücreler yaratırlar. Döllenme sırasında, babanın DNA’sı, yeni, benzersiz bir 46 kromozom seti oluşturmak için anneninkiyle birleşir. Bir ataya ait özellikler bu şekilde yavrulara aktarılır. Bir gametteki belirli bir kromozom, yavruların cinsiyetini belirler. Bu kromozom X veya Y olabilir: iki X bir dişi yaratırken, XY bir erkek üretir. Döllenmiş yumurta bölünmeye başladığında, farklı genler hücrelerin birbirinden nasıl farklılaşacağını kontrol ederek çeşitli insan dokularını, organlarını ve sistemlerini yaratır.

Biyokimya

DNA, yaşamı mümkün kılan tüm hücre proteinlerini kodlar. Hücre, DNA’yı daha sonra proteinlere çevirdiği RNA’ya kopyalar. Bunlar, her hücrenin ihtiyaç duyduğu enzimleri, hormonları ve yapısal proteinleri içerir. Karmaşık biyokimyasal geri besleme döngüleri, hangi DNA genlerinin ifade edildiğini belirler. Hücresel biyokimyasal yollar aracılığıyla genler, burnunuzun şeklini ve kulaklarınızın boyutunu kontrol eder. Bir gen yanlış kodlanmışsa, örneğin DNA molekülündeki bir mutasyon nedeniyle, yarık damak gibi doğum kusurlarından veya kistik fibroz ve Down sendromu gibi genetik hastalıklardan muzdarip olabilirsiniz.

Yaşam ve ölüm

DNA, insan hücresinin yaşamı için gereklidir, ancak parçalanarak hücre ölümüne yol açabilir. Bilim bu gizemi tam olarak çözemedi – bilim adamları DNA’nın kendi kendini yok etmeye programlanıp programlanmadığını bilmiyorlar. Otuz yedi kromozomal olmayan DNA geni, hücrenin enerji santralleri olan insan mitokondrilerinde bulunur. Bu DNA, bazıları metabolizma için gerekli enzimleri üreten önemli RNA moleküllerini kodlar. Mitokondriyal DNA mutasyonları yenidoğanların ölmesine neden olabilir. Tüm mutasyonlar kötü değildir – evrim, esasen, en basit tek hücreli organizmayı, insanlar da dahil olmak üzere daha yüksek yaşam biçimlerine dönüştüren faydalı DNA mutasyonlarının uzun bir hikayesidir.

Advertisement

11 yorum

 1. ankara ya kaç kişi alınacak bide banko görevlisi için düz lise oluyormu yoksa meslek lisesi bankacılık bölümü falan mı olması gerekiyor……

 2. recai yeğen on

  kızım banko görevlisi imtihanına girecek .bankaya parasını yatırdım. sabahtan beri uyrtaşıyorun sınava başvuru formunu aldım ama bir türlü fotoğraflısını alamadım. bana yadımcı olun lütfen

 3. recai yeğen;

  başvuru formunu fotoğraflı şekilde almayacaksınız, formun çıktısını aldıktan sonra fotoğrafı yapıştırıp o şekilde postalayacaksınız..

 4. halit germen on

  eşim bako görevlisi sınavına girecek parayı yatırdım formu gönderdim ama nerde ne zaman gircek bilmiyorum

 5. ONUR SAĞIROĞLU on

  SAYIN HALIT GERMEN
  sınav yeri ve zamanını

  Başvurusu kabul edilen adaylar, sınav yeri ve
  saatini bildiren “Sınav Giriş Belgesi”ni; 16 Kasım 2009 gününden itibaren,
  Anadolu Üniversitesi’nin internet adresinden T.C.
  Kimlik numaralarını girerek, yazıcıdan döküm olarak alabileceklerdir.

  buradan öğrenebilirsiniz.

 6. ben sizin dediğiniz adresten bakıyorum ama sınav giriş belgem yok bu başvurum kabul edilmedimi demekoluyor

 7. Ahmet KILIÇ on

  Belirtilen adreste sınav giriş belgesi ile ilgili her hangi bir bilgi bulunmuyor. Sadece başvuru formunu yeniden görebiliyorsunuz.

 8. üstteki yazıyı okursanız 16 kasım tarihinden itibaren sınava giriş belgesinin çıktısını alabilirmişsiniz yazıyor.

 9. ben banko sınavına başvurdum ve kabul edildim ama resim falan göndermedim bu konuda bana yardımcı olun lütfen

 10. triballenfeksion on

  16 kasımdan sonra sınav yerleri sanırım anadolu üniversitesinin yukarıda belirtilen linkinden öğrenilecek değilmi.

Leave A Reply