DNS Nedir? DNS (Domain Name System) Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

DNS (Domain Name System) ne demektir? DNS ayarı nerede kullanılır, özelliği nedir, ne işe yarar? DNS (Domain Name System) hakkında bilgi

DNS Nedir? DNS (Domain Name System) Ne İşe Yarar?

Kaynak: pixabay.com

DNS (Domain Name System);

Web tarayıcınızı açıp bir web adresi girdiğiniz zaman neler oluyor dersiniz? Çok kısa özetlersek: Tarayıcınıza girdiğiniz web adresi, ilk aşamada World Wide Web’in en temel bileşenlerden biri olan DNS sistemi sayesinde ilgili web sayfasının bulunduğu web sunucusunun IP adresine çevrilir. İkinci aşamada, bulunan IP adresi web tarayıcınıza gönderilir.

Son aşama ise söz konusu web sayfasının internet tarayıcınız tarafından o web sunucusundan istenmesi ve görüntülenmesidir.

Yıldırım hızında ve tıkır tıkır işleyen bu çevrim sisteminin altında yatan sihirli kelime ise DNSdir. DNS’nin ana görevi kullanıcılar tarafından girilen web adreslerinin internet protokolü dünyasındaki gerçek adlarına, yani IP adreslerine çevrilmesidir (tıpkı telefon rehberinde bir isme karşılık gelen telefon numarasının bulunması gibi). İnternet dünyasında geçerli olan tek mutlak tanımlayıcı IP adresleridir.

DNS Nedir? DNS (Domain Name System) Ne İşe Yarar?

Kaynak: pixabay.com

Web adreslerinin olmasının tek sebebi birtakım harflerden ve rakamlardan oluşan IP adreslerinin akılda tutulmasının zor olmasıdır. DNS, 1983 yılında ABD’li bilgisayar bilimci Paul Mockapetris tarafından icat edilmiş ve geliştirilmiştir. Dünya geneline yayılmış binlerce sunucudan oluşan ve ağaç şeklinde hiyerarşik bir yapısı olan DNS protokolü sayesinde, bütün internetteki alan adları organize edilir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply