Dokuz Kemerli Armadillo Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Dokuz kemerli Armadillo nasıl bir hayvandır? Dokuz kemerli Armadillonun özellikleri, beslenmesi, yaşamı, hakkında bilgiler.

Dokuz Kemerli Armadillo, armadillo’nun bir türüdür ve esas olarak ürkek ve zırhlı bir memelidir. Güney, Orta ve Kuzey Amerika’da, sıcak otlaklarda ve ormanlarda bulunur ve bu nedenle armadilloların en yaygın olanıdır. Armadillo, Teksas eyaletini temsil eden bir hayvandır. Dokuz kemerli uzun burunlu armadillo olarak da bilinir. Doğası gereği yalnızdır, çok çeşitli habitatlarda bulunabilen gece bir hayvandır.

Dokuz Kemerli Armadillo

Kaynak: pixabay.com

Dokuz kemerli armadillo, orta büyüklükte tek bir hayvandır. Oldukça ilkel görünümlüdür ve kendine has özellikleri vardır. Garip bir görünüme sahip olmasına rağmen keskin hatlara sahip çekici bir hayvandır.

Dokuz Kemerli Armadillo Ağırlığı

Dokuz kemerli armadillo yaklaşık 3 ile 8 kilo ağırlığındadır. Yetişkin bir dokuz kemerli armadillo 5 ila 8 kg ağırlığındadır, başka bir dişi dokuz bantlı armadillo yalnızca 4 ila 6 kg ağırlığındadır.

Dokuz Kemerli Armadillo Rengi

Dokuz kemerli armadillo kahverengi ve gridir. Tüyleri sarımsı beyaz renktedir.

Dokuz Kemerli Armadillo Karakteristikleri

Dokuz kemerli armadillo, vücudunun etrafında bir zırh kabuğuyla kaplı, azgın pullarla kaplı orta büyüklükte bir hayvandır. Kabukta oldukça esnek olan ve böylelikle hayvanın rahatça hareket etmesini sağlayan belirli eklemler vardır. Vücutları kalın deri ve kaba tüylerle kaplıdır. Kabuk temelde üç parçaya bölünmüştür – skapular kalkan, pelvik kalkan ve bir dizi bant içeren orta bölüm.

Advertisement
Dokuz Kemerli Armadillo

Kaynak: pixabay.com

Ağzın arkasında basit sıralar halinde dizilmiş yaklaşık 30 adet diş vardır. Ön dişler yoktur. Görünüşleri çok çekici olmasa da, çok iyi yüzücü, koşucu ve çok kolay su altında yürüyebilirler. Korkarlarsa 1 ve ya 1,5 metree havaya zıplayabilirler. Genellikle otobandaki otomobillerin kurbanı olduklarından yol kenarlarında ölü olarak sıklıkla bulunurlar.

Yetişme ortamı

Dokuz kemerli armadillo, yoğun gölgeli ormanlık alanlarda veya çam ormanlarında yaşar. Sıcak ve yağmurlu bir ortamda, çoğunlukla atalarının evlerine benzeyen bölgelerde bulunurlar. Peru, Kuzey Arjantin ve ABD’nin bazı bölgelerinde bulunurlar. Gündüzleri derin yuvalarda kalırlar, ancak geceleri daha aktiftirler. Sadece kuru ve sıcak havaya duyarlı oldukları için soğuk ve kuru ortamlarda kalamazlar.

Ayrıca ormanlarda ve yağmur ormanlarında da bulunur. Kolay adapte olabilen bir hayvandır ve bu nedenle açık çayırlarda, çalılıklarda ve yağmur ormanlarında her bölgede kolaylıkla gelişebilir. Kolay kazılabilmesi için kumlu veya tınlı toprağın kalmasını tercih eder. Çok sayıda yuvaları var, ancak gençlerini büyütmek için bir yuva yapıyorlar.

Dokuz Kemerli Armadillo

Kaynak: pixabay.com

Davranışları

Dokuz kemerli armadillo, esas olarak gece aktif olan bir hayvandır. Yalnız yaşamı tercih ederler ve bu nedenle yalnızca alacakaranlıkta yiyecek aramaya çıkarlar. Sıcak havalarda daha aktiftirler ve geceleri hareketsiz kalma eğilimindedirler. Burun, göz kapağı ve ayaklarda bulunan koku bezlerinden idrar, dışkı ve atık maddelerle bölgelerini diğerlerinden ayırırlar. Bu hayvanlar toprak anlaşmazlıklarını birbirlerini kovalayıp tekmeleyerek çözerler. Ayrıca bir avcı tarafından kolayca yerinden oynamazlar.

Görmeleri zayıftır, ancak son derece gelişmiş bir koku alma duyuları vardır. Ağacın gövdesine yakın, çok uygun büyüklükte yuvalar kazma alışkanlıkları vardır. Ayrıca korktuklarında veya şaşırdıklarında havada 1,5 metreye kadar yükseğe zıplayabilirler. Ayrıca su altında yürüyebildikleri için su kütlelerini geçebilir. Havayı mideye ve bağırsaklarına yutturma tekniği ile yüzebilir. Su kütlesi sığsa, bir süre genişliğini tutarak üzerinden geçebilir.

Beslenme Şekli

Dokuz kemerli armadillo böcek yiyendir. Seçtikleri toprak gevşek olduğundan yiyeceklerini burunları ile kazarak toplarlar. Ayrıca karıncaları, kurtçukları, termitleri ve solucanları yakaladıkları uzun bir dilleri vardır. Çivi gibi dişleri vardır. Dilleri yapışkandır; bu nedenle böcekleri dillerine sarabilirler. Bu diyete küçük sürüngenler, amfibiler ve yumrular eşlik eder.

Advertisement
Dokuz Kemerli Armadillo

Kaynak: pixabay.com

Ömür

Normal durumlarda ve koşullarda dokuz kemerli bir armadillo’nun ömrü yaklaşık 7 yıldır. Ancak esaret altında tutulursa on yıla kadar uzayabilir.

Sıcaklık

Dokuz kemerli armadillo tropikal ve ılıman bölgelerde hayatta kalır. Genellikle 33 ° C ila 36 ° C olan düşük vücut sıcaklıklarına sahiptirler.

Yaşam Alanları

Bu hayvanlar Güney Amerika’ya özgüdür. Artık Teksas, Kansas, Louisiana ve Oklahoma’da da bulunuyorlar. Temelde yaşamak için toprak şartlarının uygunluğu yeterlidir. Kazılamadığı için toprağın çok sert olduğu yerde yaşamaları mümkün değildir. Amerika Birleşik Devletlerinin güney eyaletlerine neredeyse tüm bölgesine eşit olmayan bir şekilde dağılmışlardır.

Doğal Düşmanları

Genel olarak, bu hayvanlar avcılara karşı kolayca korunur. Yırtıcılar onları kolayca yerinden edemez. Yırtıcılar, armadilloların zırhını geçemezler. Bu zırh, yaratığa bir miktar koruma sağlayan kabuktur. Ancak avcılar tarafından ısırılabilir. Yırtıcı hayvanlar dokuz kemerli armadillonun yanına geldiğinde, bir çalı veya yuvaya saklanırlar ve hatta bazen güvenlik nedeniyle su altında yüzerler. Domuz etine benzer bir tatları olduğu için Amerika kıtasında yaşadıkları coğrafyada avlanırlar.

Dokuz Kemerli Armadillo

Kaynak: pixabay.com

Dokuz Kemerli Armadillo Hakkında İlginç Gerçekler

Dokuz şeritli armadillo hakkında çok ilginç gerçekler var. Onlardan bazıları:

  • Bu hayvanlar kör değildir ama görme güçleri çok zayıfdır.
  • Koku duyularının yardımıyla avlarını ve avcılarını tespit edebilirler. Aslında bu amaçla sadece burunlarını kullanırlar ve gözlerine pek güvenmezler.
  • Cüzzam tespiti için kullanılırlar çünkü bu virülan hastalıklara yakalanabildikleri için vücut sıcaklıkları çok düşüktür.
  • Bağışıklık sistemleri çok güçlü değildir.
  • Bacaklarındaki arter ve ven sistemi olan reta mirabila ile enerji tasarrufu sağlarlar. Damarlardan gelen sıcak kan, damarlardaki soğuk kanla soğutulur ve bunun tersi de bu hayvan tarafından yaşanır.
  • Bu armadillolar, karıncaların yuvalarını yırtabilecekleri ve onları yiyebilecekleri çok güçlü pençelere sahiptir.
  • Armadillo eti genellikle dünyanın birçok yerinde yenir ve domuz etine benzer bir tada sahip olduğu söylenir.

Dokuz kemerli armadillolar genellikle cüzzam gibi hastalıkların araştırılmasında kullanılır. Bunun nedeni, bu hayvanın vücut ısısının çok düşük olmasıdır. Bu tür hastalık araştırmalarına çok uyumlu oldukları için çok güçlü bir bağışıklık sistemine sahip değillerdir. Dokuz şeritli armadillo, çeşitli hastalıkların araştırılmasında çok önemli bir hayvandır. Hansen hastalığının araştırılmasında da çok önemli hale geldiler. Bu hayvan, garip görünümüne rağmen insanlık için çok faydalıdır.


Leave A Reply