Dolama Nedir? Dolama Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0

Dolama Nedir? Dolama belirtileri, tedavi yöntemleri, Dolama nasıl geçer, hakkında bilgi. Dolama rahatsızlığı ile ilgili temel bilgiler.

Dolama

Dolama

Dolama; El parmaklarının tırnak bölgesindeki bölgesindeki yumuşak kısımlarının, bazen de kemiğin iltihabından ileri gelen ağrılı şişliktir. Dolamayı parmakların herhangi bir şekilde yaralanıp, çizilmesi sonrası açılan küçük yaralardan içeri giren mikroplar yapar. El işleriyle genellikle kadınlar uğraştığından kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür.

Advertisement

Dolama olan yerde ağrı ve şişlik oluşur. İltihap derinlere inmezse dolama kadar önemli değildir. Derinlere inen iltihaplar kemiklere etki yapar, o zaman dolama önemli bir hal alır. Başparmaklarda, küçük parmaklarda oluşan dolamalar diğer parmaklardan daha önemlidir. Çünkü bu parmaklardaki dolamalar bütün eli şişirebilir. Dolamanın başlangıcında alkol pansumanı yapmak iyi gelir. Bazı kimseler de ağrımaya başlayan parmağı sıcak kahveye batırırlar. Alkol pansumanı veya sıcak kahve dolamayı geriletir, bazen iltihabı bile söndürebilir. Dolama iltihaplandıktan sonra küçük bir ameliyatla burayı açıp iltihabı dışarı çıkarmak gerekir. Kendi kendine çatlayan yara kapandıktan sonra parmakta çirkin şekilsizlikle bırakabilir. O yüzden doktora başvurarak tedavi ettirilmelidir.


Leave A Reply