Erwin Rommel Kimdir

0
Advertisement

Çöl Tilkisi lakabı ile tanınan Alman Maeraşeli Erwin Rommel kimdir? Hayatı hakkında kısa bilgi.

2. Dünya Savaşının ümlü Alman mareşalidir. 1891 yılında Heidenheim’da doğmuş 1944 yılına Ulm’da hayatına kendi elleri ile son vermiştir. 1910′ da orduya girdi ve Birinci Dünya Savaşı’nda Fransa, Romanya ve İtalya’ da ki çarpışmalara katıldı. Savaş sonrasında Tübingen Üniversitesi’nde öğrenimini sürdürdü. 1933’te Hitler’in iktidara gelmesinden sonra binbaşı rütbesiyle orduya döndü ve Nazi gençlik hareketlerinde rol oynadı.

1938’de Avusturya’da askeri bir okulun yöneticiliğine, 1941’de Kuzey Afrika’daki kolordunun komutanlığına getirildi. 1942’de İngiliz birliklerini el-Alemeyn’de yenilgiye uğratınca mareşal rütbesini aldı. 1942 Ekimi’nde İngiliz birlikleri komutanı General Montgomery’nin karşısında Tunus’a kadar çekildi, daha sonra Almanya’ya döndü.

1944’te Normandiya çıkarmasına engelleyemedi, savaşın yitirildiğini, Hitler’in çekilmesi gerektiğini savundu. 1944 Temmuz’unda Hitler’e karşı başarısız bir darbe girişiminde adı ortaya çıkınca Adolf Hitler tarafından intihar etmesi eğer bu yolu seçerse ailesine ve adına leke sürülmeyeceğine ilişkin güvence verildi. Erwin Rommel canına kıyınca resmi cenaze töreni yapıldı. Çol Tilkisi lakabı ile anılmaktadır.

Erwin Rommel Resimleri

Erwin Rommel - Çöl Tilkisi

Erwin Rommel – Çöl Tilkisi

Erwin Rommel

Advertisement

Erwin Rommel

Erwin Rommel

Erwin Rommel

Erwin Rommel

Erwin Rommel

Advertisement


Leave A Reply