Pulmicort İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Pulmicort ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Pulmicortun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Pulmicort neyi tedavi eder?

Pulmicort

Pulmicort

Kullanımları

Budesonid astımın neden olduğu semptomları (hırıltılı solunum ve nefes darlığı) kontrol etmek ve önlemek için kullanılır. Bu ilaç kortikosteroidler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Hava yollarının tahrişini ve şişmesini azaltarak nefes almayı kolaylaştırmak için doğrudan akciğerlerde çalışır.

Bu ilacın etkili olabilmesi için düzenli olarak kullanılması gerekir. Hemen çalışmaz ve ani astım ataklarını hafifletmek için kullanılmamalıdır. Astım atağı meydana gelirse, hızlı tahliye cihazınızı belirtilen şekilde kullanın.

Pulmicort Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Bu ilacın doğru kullanımı için gösterilen talimatları izleyin. Solunum makinesinin nasıl çalıştırılacağını (yüz maskesi veya ağızlıklı basınçlı hava jeti nebulizatörü) ve enfeksiyonları önlemek için makineyi nasıl temizleyeceğinizi anladığınızdan emin olun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza, eczacınıza veya solunum terapistinize danışın.

Bu ilacı ultrasonik bir nebülizörde kullanmayın. Budesonid süspansiyonunu nebülizördeki diğer ilaçlarla karıştırmayın. Bir ebeveyn veya başka bir sorumlu yetişkin bu makineyi kullanan bir çocuğu denetlemelidir. Herhangi bir sorunuz varsa sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanmadan önce kabı yavaşça çalkalayınız. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilaç farklı güçlerde gelir. Doğru gücü kullandığınızdan emin olun.

Bu ilacı ağız yoluyla, genellikle günde bir veya iki kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde soluyun. Bu ilacı solurken, sis durana kadar genellikle 5 ila 10 dakikadan fazla sakin ve derin nefes alın. İlacın göze gelmesinden kaçının.

Ağız kuruluğunu, ses kısıklığını ve oral mantar enfeksiyonlarını önlemek için, her kullanımdan sonra ağzınızı gargara yapın ve su ile durulayın. Durulama suyunu yutmayın. Ayrıca, cilt reaksiyonlarını ve tahrişi önlemek için yüzünüzü yüz maskesinin / ağızlığın cildinize değdiği yeri yıkayın.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın.

Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın. Dozunuzu artırmayın, daha sık kullanmayın veya önce doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayı bırakmayın.

Her gün hangi inhaler / ilaçlarınızı kullanmanız gerektiğini (kontrolör ilaçları) ve nefesiniz aniden kötüleşirse hangilerini kullanmanız gerektiğini öğrenin (hızlı tahliye ilaçları). Yeni veya kötüleşen öksürük veya nefes darlığı, hırıltılı solunum, balgam artışı, tepe akış ölçer okumalarının kötüleşmesi, nefes darlığı ile geceleri uyanma, daha hızlı nefes alıp verme cihazınızı kullanırsanız, doktorunuza önceden ne yapmanız gerektiğini sorun. Ani solunum problemlerini ne zaman kendiniz tedavi edebileceğinizi ve ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini öğrenin.

Düzenli olarak ağızdan farklı bir kortikosteroid alıyorsanız (prednizon gibi), doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe almayı bırakmamalısınız. İlaç aniden durduğunda bazı durumlar (astım, alerji gibi) kötüleşebilir. Aniden ilacı almayı bırakırsanız, yoksunluk semptomlarınız da olabilir (halsizlik, kilo kaybı, bulantı, kas ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi gibi). Yoksunluğu önlemeye yardımcı olmak için, budesonid kullanmaya başladıktan sonra doktorunuz eski ilacınızın dozunu yavaşça düşürebilir.

Bu ilacı başlattıktan sonra 2-8 gün içinde bir fayda fark edebilirsiniz. Bu ilacın tüm faydası geçerli hale gelmeden önce 4-6 hafta düzenli kullanım gerekebilir. Belirtileriniz düzelmiyorsa veya kötüleşiyorsa doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Kuru / tahriş olmuş boğaz, ses kısıklığı, ses değişiklikleri, ağızda kötü tat, burun akıntısı veya burun kanaması oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Nadiren, bu ilaç kullanımdan hemen sonra solunum problemlerinin / astımın aniden kötüleşmesine neden olabilir. Solunumda ani bir kötüleşme yaşarsanız, hızlı tahliye cihazınızı kullanın ve derhal tıbbi yardım alın.

Bu ilaç bağışıklık sistemini zayıflatarak çalıştığı için enfeksiyonlarla mücadele yeteneğinizi azaltabilir. Bu, ciddi (nadiren ölümcül) bir enfeksiyona yakalanmanıza veya daha kötü bir enfeksiyon geçirmenize neden olabilir. Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa (kulak ağrısı, boğaz ağrısı, ateş, titreme gibi) hemen doktorunuza bildirin. Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk (mantar enfeksiyonu) ile sonuçlanabilir. Ağzınızda veya dilinizde beyaz lekeler fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: olağandışı yorgunluk, görme sorunları, kolay morarma / kanama, kabarık yüz, olağandışı saç büyümesi, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, ruh hali değişimleri, ajitasyon gibi), kas zayıflık / ağrı, cildi inceltme, yavaş yara iyileşmesi, artan susuzluk / idrara çıkma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Budesonid kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: göz hastalığı (katarakt, glokom gibi), yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, tiroid sorunları, diyabet, mide / bağırsak sorunları (divertikülit, ülser gibi) , kemik kaybı (osteoporoz), mevcut / geçmiş enfeksiyonlar (tüberküloz, pozitif tüberküloz testi, uçuk, mantar), kanama problemleri, zihinsel / ruh hali koşulları (psikoz, anksiyete, depresyon gibi).

Son 12 ay içinde ağızdan alınan bir kortikosteroidden (prednizon tabletleri gibi) bu inhalere geçtiyseniz veya bu ürünü uzun süredir normalden daha yüksek dozlarda kullanıyorsanız, vücudunuzun fiziksel strese tepki vermesi daha zor olabilir. Bu nedenle, ameliyattan veya acil durum tedavisinden önce veya ciddi bir hastalık / yaralanma yaşarsanız, doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı veya son 12 ay içinde ağızdan alınan bir kortikosteroid kullandığınızı söyleyin. Olağandışı / aşırı yorgunluk veya kilo kaybı gelişirse derhal doktorunuza bildirin. Kortikosteroid ilaçları kullandığınızı (veya kullandığınızı) söyleyen bir uyarı kartı veya tıbbi kimlik bileziği taşıyın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç enfeksiyon belirtilerini maskeleyebilir.

Enfeksiyona yakalanma olasılığınızı artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi sık sık yıkayın. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Budesonid aşıların da çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle, bu ilacı doktorunuzun onayı olmadan kullanırken herhangi bir aşılama yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Bu ilaç, uzun süre kullanıldığında çocuğun büyümesini geçici olarak yavaşlatabilir. Bununla birlikte, kötü kontrol edilen astım da büyümeyi yavaşlatabilir. Çocuğunuzun boyunun kontrol edilebilmesi için düzenli olarak doktora görünün.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aldesleukin, mifepriston.

Bu ürün belirli laboratuvar testlerine (cilt testleri gibi) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply