Domatesli Pilav Tarifi

0

Domatesli pilav tarifinin yer aldığı yazımız. Domatesli pilav nasıl yapılır? Domatesli pilav malzemeleri ve tarifi hakkında bilgiler.

Domatesli Pilav

Advertisement

Kullanılacak malzeme :
1 Kilo iyi cins pirinç
250 gr. yağ
1,5 kilo et suyu
1 kilo domates
100 gr. tereyağ
Tuz

Yapılışı :
Pirinç ayıklandıktan sonra iki çorba kaşığı üzerine örtecek kadar kaynar su konarak (su soğuyuncaya kadar) haşlanır, yıkanarak süzgece konur, sade yağ bir tencerede eritilir, domates suyu ve et suyunun toplamı 1,5 kilo olmak üzere ikisi karıştırılarak ilave edilir tuz ve pirinç konur. Önce kuvvetli ateşte 5 dakika kaynatılır, orta ateşte suyu çektirilir, hafif ateşte kabarmaya bırakılır. Pilâvın kabardığı üzerindeki pirinçlerin uçlarının kıvrılması ile anlaşılır. Kabaran pilâv karıştırılarak servis tabağına konur, üzerine evvelce hazırlanmış garnitür domatesler dizilerek servis yapılır.

Domateslerin suyunun hazırlanması: Domatesler büyük parçalara kesilir, üzerine bir bardak su konur, 15 dakika kaynatılır, süzgeçten geçirilir.

Garnitür Domatesin hazırlanması: Domateslerin yarısının suyu çıkarılarak pilâvda kullanılır, kalan kısmın kabukları soyulur, limon gibi ikiye kesilir, çekirdekleri çıkarılır, bir tepsiye dizilir, üzerine tereyağ parçaları konur, biraz tuz serpilir. Fırında hafif kızarıncaya kadar bırakılır, pilâvda kullanılır.

Advertisement


Leave A Reply