Dominique Pire Kimdir?

0
Advertisement

Dominique Pire kimdir? II. Dünya Savaşında yurdundan olanlara yaptıkları sebebi ile 1958 Nobel Barış Ödülünü kazanmış Dominique Pire hayatı

Dominique Pire Kimdir?

Dominique PireDominique Georges Pire, (d. 10 Şubat 1910, Dinant – ö. 30 Ocak 1969, Leuven, Belçika), Belçikalı din adamı ve eğitimci. II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’da yurtlarından ayrılmak zorunda kalanlara yaptığı yardımlar nedeniyle 1958 Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştır.

1928’de Huy kentindeki Dominiken La Sarte Manastırı’na girdi. 1934’te papaz oldu. 1932-36 arasında Roma’dâki Dominiken Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1936’da aynı üniversitede doktora çalışmasını tamamladı. 1937-47 arasında La Sarte Manastırı’nda ahlak felsefesi dersleri verdi. II. Dünya Savaşı sırasında direniş hareketine katıldı. Savaştan sonra mülteci sorunlarının çözümüyle yakından ilgilenen Pire, 1949’da Avrupa’da yurtlanndan ayrılmak zorunda kalanlara milliyet ve din ayrımı gözetmeksizin yardım sağlayan Yurtlanndan Ayrılanlara Yardım Örgütü’nü kurdu. 1950-54 arasında yaşlı mülteciler için Belçika’da dört ev açtı. 1956-62 arasında Almanya, Belçika ve Avusturya’da yedi Avrupa “köyü” kurdu. Ayrıca yardımseverlerin başka ülkelerdeki mültecilere yardım edebilmesini sağlayan bir sistem oluşturdu.

Nobel Barış Ödülü’nü aldıktan sonra Huy’de gençlere barış ilkelerini öğreten ve sonradan Barış Üniversitesi adıyla anılacak olan Mahatma Gandhi Uluslararası Barış Merkezi’ni kurdu (1960). Çeşitli uluslardan insanlar arasındaki yakınlaşmayı artırmayı amaçlayan Dünya Dostluğu ile Afrikalı ve Asyalı mültecilere yardımı öngören Dünya Yardımseverliği adlı örgütün de kurucusu olan Pire’in Bâtir la paix (1966; Barışı Kurmak) adlı bir kitabı vardır.


Leave A Reply