Don Pasquale Operası Konusu (Gaetano Donizetti)

0

Don Pasquale Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Don Pasquale Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

Advertisement

DON PASQUALE

Üç perdelik komik operadır.

Metin: Gaetano Donizetti
Besteci: Gaetano Donizetti
İlk oynanış: 1843 Paris.
Türkiye’de ilk oynanış: 1955 Ankara.

Başlıca kişiler:

Don Pasquale (Bas), Dr. Malatesta (Bariton), Ernesto (Tenor), Norina (Soprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer 19’uncu yüzyıl başlarında Roma.

Advertisement

Konusu:

Zengin bekâr Don Pasquale ilerlemiş yaşına bakmadan evlenmeye karar vermiş, bu düşüncesi arkadaşı Dr Malatesta’nın hiç hoşuna gitmemiştir. Onu bu sevdadan vazgeçirmek için bir plân düzenler. Beri yanda Don Pasquale’nin yeğeni Ernesto güzel bir dul olan Norina’yı sevmekte, amca iki gencin evlenmelerine razı olmamaktadır. Doktor, Norina’ya gidip onun sahte bir nikâhla Don Pasquale ile evlenmesi gerektiğini söyler, bu evlilik boyunca ihtiyarı canından bezdirmesi yolunda öğütlerde bulunur, kadını götürüp Don Pasquale’ye kızkardeşi olarak tanıtır, beğenirse evlenebileceğini açıklar. Don Pasquale bayılmıştır güzel kadına. İhtiyarın gerçek sandığı sahte bir noter nikâhı kıyar. Nikâhla beraber Norina’nın istekleri- başlamıştır; arabalar, elbiseler. mücevherler, mobilyalar… Kadın ihtiyarı yanına yaklaştırmadığı gibi sınırsız ödemelerle iflâs edecek duruma getirmiştir. Don Pasquale sonuçta hatasını anlar, Malatesta nikâhın sahte olduğunu açıklar, Ernesto ile Norina birbirlerine kavuşurlar.

Bestecinin geleneksel ‘opera buffa’ türünde verdiği en tanınmış ve sevilmiş eser olan «Don Pasquale» ölümüne yol açan hastalığının başladığı yıllarda yazılmış, günümüze dek daima ilgi görmüştür.

Tanınmış bölümler:

«Sogno suave e costo» (Ernesto), «Quel guardo il cavaliere» (Norina), «Cheti, cheti, immantinenti» (Don Pasquale – Dr. Malatesta), «Come e gentil» (Ernesto).


Leave A Reply