Dönüşüm Kitap Özeti Karakterler Analizi Konusu, Franz Kafka

0
Advertisement

Franz Kafka’nın Dönüşüm isimli kitabının konusu nedir? Dönüşüm kitap özeti, karakterleri, analizi, hakkında bilgi.

Dönüşüm

Dönüşüm (Metamorphosis), Franz Kafka tarafından ilk kez 1915’te yayınlanan bir romandır. Kafka’nın en tanınmış eserlerinden biri olan Dönüşüm, açıklanamaz bir şekilde bir büyük böceğe dönüşen kahramanımızı ve daha sonra bu yeni duruma uyum sağlamak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Kısa roman, edebiyat eleştirmenleri arasında geniş çapta tartışıldı ve farklı yorumlar sunuldu.

Dönüşüm

Kitabın Özeti

“Dönüşüm” adlı kısa roman Gregor Samsa’nın hikayesini anlatır. Gregor, ailesinin hayatta kalmasını önemseyen çalışkan bir gezgin satıcıydı. Samsa ailesi 4 üyelidir ve kitap Samsa ailesinin evinde geçiyor.

Ana karakter Gregor Samsa, bir sabah uyandığında böceğe dönüştüğünü fark eder. Rüya görüyor olması gerektiğini düşünür, yatakta bir müddet oyalanır. Ama iş yerine geç kalıp sorun yaşamaktan korktuğuna yataktan kalkmaya çalışır.

Ailesi odasından çıkmayınca onun için endişelenir ve kapıyı çalmaya başlarlar. Gregor, işinden nefret etmesi ve yorucu seyahatlere rağmen ailesi borçlu olduğu için işini değiştirmenin imkansızlığını düşünür. Saate bakar ve otobüsünü kaçırdığını fark eder ve bir sonraki otobüs 15 dakika sonra gelecektir. Yine ayağa kalkmaya çalışır ama yeni vücudu ve sayısız bacak onun kalkmasına engel olur. Annesi ona seslenir ama bir hayvan tarafından üretilmiş gibi gelen acı verici seslerle karşılık verir.

Advertisement

Aile onun için daha çok endişelenmiştir ve kısa süre sonra işinden bir meslektaşı onun neden geciktiğini kontrol etmek için gelir. Hepsi açılmasını umarak kapılarını çalmaya başlarlar. Gregor bir şekilde kapıya gitmesi gerektiğine karar verir ama insanların yeni görünüşüne göstereceği tepkiden korkar. Tüm gücünü kullanarak ayağa kalkar ve sonra ağzıyla kapıyı açar.

Dönüşüm

İlk Tepkiler

Tepkiler, Gregor’un beklediği gibi korkunçtur. Annesi bayılır ve iş arkadaşı kaçar. Gregor, hala çalışmak istediğini açıklamak için ona yetişmesi gerektiğini düşünür, ancak saldırmaya çalıştığını düşünen babası, onu bir sopayla odaya geri kovalar. Yine odada uyuyakalır ve akşam geç saatte uyanır.

Sonunda gözlerini açtığında korkunç bir susuzluk hisseder. Gözleri, ailesinin ona yiyecek bıraktığı odanın köşesine kayar. İnsan yiyeceklerinden tiksindiğini fak eder ve yiyemez. Gece geldiğinde Gregor endişelidir. Kanepesinin altına girer ve yeni görünümü nedeniyle şoku azaltmanın yollarını düşünmeye başlar. Her şeyi sakince ele alıp dönüşüm nedeniyle acı çeken ailesini yatıştırmayı düşünür.

Ona karşı en anlayışlı olan kız kardeşidir. Sık sık ona yiyecek getirir ve onun için odayı temizler. O içerdeyken kanepenin altına gizlenir. Gregor artık bir insana benzemese de, zihni ve ruhu hala insandır. Her şeyi anlıyor ve duyuyordur.

Zaman geçer ve Gregor evindeki olayları gözlemler. Kendisi başkalaşım geçirdikten sonra ailesinin babasının birikimleri ve iş bulma kararıyla ayakta kalmayı başardıklarını fark eder.

Advertisement

Kız kardeşi, özgürce yürüyebilmesi için odasını boşaltmasını teklif eder. Gregor, onun insanlık geçmişiyle tek bağlantısı olan özel eşyalarını elinden alacaklarına inanamaz. Konuşamadığı için kimse fikrini sormamıştır. Gregor, eşyalarını alırlarken odanın içinde koşarak onaylamadığını ifade etmeye çalışır.

O etrafta koşarken annesi yine bayılır. Gregor’un babası onun yanlış bir şey yaptığını düşünür, bu yüzden onu köşeye sıkıştırarak ve yaralanmasına yol açacak şekilde bir elma fırlatır.

Dönüşüm

Odada Yalnızlık

Aile, bir araya geldiğinde oturma odasında neler olduğunu görebilmesi için akşam kapılarını açık bırakarak Gregor’a ailenin bir parçası olduğunu hissetmesi için son bir şans vermeye karar verir. Zaman geçtikçe aile ondan daha az korkuyordur ama aynı zamanda ailesi için daha az fark edilir olmuştur.

Babası yeniden çalışmaya başlamıştır. Kız kardeşi hâlâ onunla ilgileniyor, ona yiyecek getiriyordur ama Gregor artık yemek yiyemediği ve güçsüzleştiği için yığılmış kalıntıları temizlemek istemiyordur. Gregor’un odası gereksiz ve eski şeyler için bir depo haline getirilmiştir ve kapılar çoğunlukla, bazen akşamları bile kapalı tutuluyordur. Bunun nedeni, ailenin zor bir mali durumdan geçmesi ve bir oda kiralamak zorunda kalması nedeniyle eve kiracıların gelişidir. Görünüşünün kimseyi korkutmaması için Gregor’u saklamaları gerekiyordur.

Bir gece kiracılar ve aile, kız kardeşinin keman çalmasını dinlemek için bir araya toplanır. Gregor’un odasının kapısı açık kalmıştır ve Gregor aileden hiç kimsenin kız kardeşinin yetenekleriyle pek ilgilenmediğini hissede. Bu yüzden onu desteklemeye karar verir. Kız kardeşine olan hayranlığını göstermek için sürünerek dışarı çıkar.

Kiracılar, Gregor’un görünüşü karşısında ürkerler ve ev açıkça kirli olduğu için aileyi dava etmekle tehdit ederler. Bu olay aile için çok kritik olmuştur. Onu çok seven kız kardeşi bile ondan kurtulmaları gerektiğini düşünür. Gregor ailesinin planlarını duyduğunda yıkılır. Ailesinin onu reddettiği düşüncesiyle odasına geri döner. İçeri girdiğinde biri kapıyı kilitler. Gregor bitkin düşer ve ölür.

Ertesi sabah temizlikçi onu çöpe atar. Aile onun öldüğünü duyunca rahatlar ve bir yolculuğa çıkmaya ve güneşli bahar gününün tadını çıkarmaya karar verirler.

Karakter analizi

Gregor Samsa

Romanın ana karakteridir. Sıradanlığın yansımasıdır. Seyahat eden bir satıcı olarak çalışır, maaşı azdır ama yine de ailesiyle ilgilenmeye ve borçlarını ödemeye çalışır. Karşılığında hiçbir şey beklemiyordur. İş yetenekleri ortalamadır. Başkalaşım gerçekleştiğinde kendisini değil ailesini ve yeni görünümünün onlara neden olacağı rahatsızlığı düşünür. Şoku atlattıktan sonra da ona yine de bakacaklarını düşünerek şefkatlerini sorgulamaz. Yeni görünümüne alışmak için biraz zamana ihtiyaçları olduğunu düşünerek ailesini haklı çıkarır. En çok ihtiyacı kendisinin ihtiyacı olmasına rağmen kız kardeşine teselli etmeye çalışması, ailesi tarafından reddedileceği önemli olaya dönüşür. Sonunda üzüntü ve acı içinde ölür.

Grete Samsa

Grete, başkalaşımından sonra bakıcısı olan Gregor’un küçük kız kardeşidir. Başlangıçta Grete ve Gregor’un yakın bir ilişkisi vardır, ancak bu hızla kaybolur. Grete başlangıçta onu beslemek ve odasını temizlemek için gönüllü olurken, yük giderek ağır gelir. Gregor’un dönüşümünden sonra aileye gelir sağlamaya yardımcı olmak için satış elemanı olarak çalışmaya başlar. Grete ayrıca Gregor’dan kurtulmayı öneren ilk kişidir, bu da Gregor’un kendi ölümünü planlamasına neden olur.

Advertisement


Leave A Reply