Dört (4) İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Açıklamaları, İçinde Dört Geçen

0
Advertisement

İçinde dört rakamı, dört kelimesi geçen atasözleri nelerdir, bu atasözlerinin. Dört sayısı hakkında atasözleri ve anlamları.

Dört ile ilgili atasözleri

Dört İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

  • “âşık âlemi kör, dört yanını duvar sanır” aşktan gözü kararmış kimse, hoş karşılanmayacak aşırı davranışlarda bulunur.
  • “dört göz bir evlat için” anne ve babanın bütün emek ve didinmesi evlat içindir.
  • “her yerde okka dört yüz dirhem” konuşulan bir gerçeğin açıklığını ve tartışma götürmezliğini anlatmak için söylenen bir söz.
  • “nereye gitsen okka dört yüz dirhem” konuşulan bir gerçeğin açıklığını ve tartışma götürmezliğini anlatmak için söylenen bir söz.
  • “olan dört bağlar, olmayan dert bağlar” zengin, giyinir, kuşanır, istediği gibi yaşar; fakirse yoksulluğun acısını çeker.

Ananız Dert Yesin Yarım Yarım Dört Yesin Anlamı

Fedakârlık ediyor gibi görünüp, kendine daha fazla çıkar sağlamak. Kârlı çıkmak anlamına gelen bir deyimdir.

Ananız Dert Yesin Yarım Yarım Dört Yesin

Deyimin Hikayesi;

Sekiz çocuklu ve biraz da safça bir anne varmış. Sekiz tane de tavuğu varmış. Tavukların yumurtalarını her bir çocuğa birer tane verirmiş ama kendisi aç kalırmış. “Ananız dert yesin” dermiş. Ancak insanoğlu açlığa ne kadar dayanabilir? Bir gün kendince bir çare bulmuş. Güya çocukları arasında eşitliği bozmadan kendisine de yumurta pay edecekmiş. Her bir yumurtanın yarısını kendisine alan anne göz önünde bir denge kurmuş aslında. Her çocuk hem kendisi yarım yumurta, hem de annesi yarım yumurta yediği için mutluymuş. Ancak anne böylece 4 yumurta yemekte imiş. Bunu gören kadınlardan birisi kadının kendi sözüne ilaveten “Ananız dert yesin, yarım yarım dört yesin” ifadesiyle durumu ironik bir şekilde açıklamış.

On çocuklu başka bir anne de aynı şekilde paylaştırınca ‘Ananız taş yesin yarımşardan beş yesin’ şeklinde söylemiştir.

Advertisement

Bugün ise deyim “fedakârlık yapıyor gibi görünüp aslında daha çok kârlı çıkan” insanlar için kullanılır olmuştur.

Cümle İçinde Kullanımı;
  • O kadar kurnazdı ki ananız dert yesin yarım yarım dört yesin misali, herkesten ufak ufak toplayarak en zengin o oldu.
  • Bana fedakarlık yapıyormuş gibi görünmeye çalışma, senin yaptığı resmen ananız dert yesin yarım yarım dört yesin tarzı bir şey.


Leave A Reply