Dr. Samuel Johnson’ın Hatırası (H.P. Lovecraft) Hikayesinin Özeti ve Karakterleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

H.P. Lovecraft’ın Dr. Samuel Johnson’ın Hatırası isimli kısa öyküsünün özeti nedir? H.P. Lovecraft’ın Dr. Samuel Johnson’ın Hatırası (A Reminiscence of Dr. Samuel Johnson) öyküsünün karakterleri ve özeti hakkında bilgiler.

Dr. Samuel Johnson’ın Hatırası”, H.P. Lovecraft’ın kısa öyküsüdür ve genç bir adam olan anlatıcı ile 18. yüzyılın ünlü İngiliz yazarı ve sözlükbilimcisi Dr. Samuel Johnson arasındaki bir karşılaşmanın kurgusal anlatımıdır. Hikaye, yazarın tarihsel figüre ve eserlerine olan hayranlığının ve saygısının bir yansıması olduğu kadar, dilin gücü ve güzelliğinin bir kutlamasıdır.

Hikayenin ana teması , dilin güzelliği ve derin duyguları ve güçlü fikirleri iletmek için nasıl kullanılabileceğidir. Genç bir adam olan anlatıcı, Dr. Johnson’ın zekasından ve karmaşık fikirleri netlik ve hassasiyetle aktarma becerisinden derinden etkilenmiştir. Dr. Johnson ayrıca, İngiliz dilinin güzelliğini korumanın ve geliştirmenin bir yolu olarak gördüğü sözlük çalışmaları hakkında büyük bir tutku ve şevkle konuşuyor.

Hikaye aynı zamanda tarih temasına ve geçmişin bugün ve gelecek için nasıl bir ilham ve rehberlik kaynağı olabileceğine de değiniyor. Dr. Johnson’ın bilgeliği ve geçmişe dair bilgisi, anlatıcı ve genel olarak dünya için değerli kaynaklar olarak görülüyor.

Hikaye çok fazla aksiyon içermiyor, ancak anlatıcı ile Dr. Johnson arasında, yazarın tarihsel figüre olan hayranlığını sergileme ve dil ve tarih temalarını keşfetme fırsatını kullandığı konuşmalar yer alıyor.

Hikayenin 1933’te yazıldığını, Dr. Samuel Johnson’ın 1784’te öldüğünü belirtmekte fayda var, bu nedenle iki karakterin bir arada yaşamadığı bir zamanda geçen bir kurgu hikayesi ama yazar okuyucuya iki karakter arasında bir buluşma deneyimi yaşatıyor.

Advertisement
Dr. Samuel Johnson'ın Hatırası (H.P. Lovecraft) Hikayesinin Özeti ve Karakterleri Hakkında Bilgi

Kaynak: pixabay.com

Özet

“Dr. Samuel Johnson’ın Hatırası”, ilk olarak The Conservative dergisinin Ağustos 1919 sayısında yayınlanan H.P. Lovecraft’ın kısa öyküsüdür. Hikaye birinci şahıs ağzından yazılmıştır ve bir antikacı kitapçıda gezinirken 18. yüzyılın ünlü Dr. Samuel Johnson’ın yakın arkadaşı olduğunu iddia eden bir adam tarafından yazılmış bir el yazmasına rastlayan bir adamın hikayesini anlatır. İngiliz edebiyatçısı.

El yazması, anlatıcının Johnson’la olan dostluğunun ve birçok konuşmalarının ve maceralarının hikayesini anlatıyor. Anlatıcı, Johnson’ı edebiyat ve dile derin bir sevgi besleyen parlak ve eksantrik bir adam olarak tanımlıyor. Ayrıca Johnson’ın okült ve doğaüstü şeylere ilgi duyduğundan ve tüm kötülüklerin kaynağı olduğuna inandığı antik Arkham kentine özel bir hayranlığı olduğundan bahseder.

Anlatıcı ve Johnson birlikte daha fazla zaman geçirdikçe, Johnson’ın Arkham şehriyle giderek daha fazla meşgul olmaya başladığını ve giderek daha fazla paranoyaklaştığını ve hayaller kurduğunu fark etmeye başlar. Johnson, Arkham’da olduğuna inandığı tuhaf ve ürkütücü şeyler hakkında konuşmaya başlar ve şehrin kadim ve güçlü bir varlık tarafından kontrol edildiğine ikna olur.

Hikayenin doruk noktası, anlatıcının itirazlarına rağmen Johnson’ın Arkham’a gitmeye karar vermesiyle gelir. Johnson, şehri kontrol eden varlığı yenebileceğine inanıyor, ancak oraya vardığında bir daha hiç görülmedi veya ondan haber alınamadı. Anlatıcı, Johnson’ın takıntılı olduğu kadim kötülük tarafından tüketildiğine inandığını ve kaderinin başkalarına evrenin karanlık güçlerini kurcalamamaları için bir uyarı görevi gördüğünü söyleyerek taslağı bitirir.

Hikaye, H.P. Lovecraft’ın kozmik korku temalarının ve bilinmeyene çok derinden dalmanın tehlikelerinin klasik bir örneğidir. Dr. Samuel Johnson karakteri, insan merakının ve zekasının bir sembolü olarak hizmet ediyor ve onun deliliğe ve nihai ölüme düşüşü, evrenin anlaşılmaz güçlerini anlamaya çalışmanın tehlikeleri hakkında uyarıcı bir hikaye olarak hizmet ediyor. Hikaye ayrıca bilinmeyen ve doğaüstü temaya ve bunun insan merakı için nasıl hem çekici hem de tehlikeli olabileceğine değiniyor.

Karakterler

H.P. Lovecraft’ın “Dr. Samuel Johnson’ın Anıları”ndaki ana karakterler, anlatıcı ve Dr. Samuel Johnson’dır.

Advertisement

Anlatıcı, el yazmasını keşfeden ve okuyan kişidir, öyküde adı geçmez, ancak edebiyat ve antika kitap aşığı olarak tanımlanır. Aynı zamanda bir dizi şans eseri tanıştığı Dr. Samuel Johnson’ın da bir arkadaşıdır. Anlatıcı, başlangıçta Johnson’ın Arkham antik kenti ve onu kontrol eden doğaüstü güçler hakkındaki iddialarına şüpheyle yaklaşan, mantıklı ve sağduyulu bir kişi olarak tasvir ediliyor.

Dr. Samuel Johnson, hikayenin ana karakteridir, 18. yüzyılın ünlü bir İngiliz edebiyatçısıdır ve anlatıcının yakın bir arkadaşıdır. Edebiyat ve dile derin bir sevgiyle, parlak ve eksantrik olarak tanımlanıyor. Ayrıca okült ve doğaüstü şeylere ilgi duyuyor ve tüm kötülüklerin kaynağı olduğuna inandığı antik Arkham kentine özel bir hayranlığı var. Hikaye ilerledikçe Dr. Johnson, Arkham şehriyle giderek daha fazla meşgul olur ve paranoyaklaşmaya ve hayal kurmaya başlar. Sonunda Arkham’a gider ve bir daha geri dönmez.

Ek olarak hikaye, Arkham şehrini kontrol eden kadim ve güçlü varlıktan bahsediyor ama ayrıntılı olarak anlatılmıyor, Dr. Johnson’ın takıntılı hale geldiği bilinmeyenin ve doğaüstü güçlerin bir temsili olarak hizmet ediyor.

Özetle, “Dr. Samuel Johnson’ın Hatırası” isimli kısa öyküde ana karakterler, mantıklı ve sağduyulu bir anlatıcı ve okült ve doğaüstü konulara ilgi duyan parlak ve eksantrik bir edebi figür olan Dr. Samuel Johnson’dır. antik Arkham kentine takıntılı hale gelen ve sonunda ölümüyle karşılaşan.


Leave A Reply