Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Hikaye ve Öykü Örneği ve Kartları

1

Dünya Kadınlar Günü ile ilgili hikaye örneği ve öykü örneği ile birlikte aşağıda kutlama kartları, Mesajları, tebriklerini bulabilirsiniz. Ayrıca bir adette Dünya Kadınlar Günü konulu yazı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kartları

Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Hikaye

Elif, bir üniversite öğrencisiydi. Okuluna giderken her gün kendi kendine “Bir gün herkes benim adımı duyacak” diye mırıldanırdı. Çünkü Elif’in büyük hayalleri ve hedefleri vardı. Ama yine de, bir kadın olarak bazı zorluklarla karşılaşıyordu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaştığında, Elif kendi kendine “Bu gün sadece benim gibi kadınların hikayelerini hatırlatmak için var” dedi. İşte o gün, Elif bir seminerde konuşmacı olarak davet edildi. Konuşması sırasında, kadın haklarından bahsetti ve kadınların karşılaştığı zorlukları anlattı. Konuşmasından sonra, birçok kadın onunla konuştu ve ona ilham verdiklerini söylediler.

Elif’in konuşması, özellikle kadınların günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları anlatması nedeniyle, o günün etkinlikleri arasında en çok konuşulanlardan biri oldu. Elif, kendisine verilen bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmişti ve herkesin kalbinde iz bırakmayı başarmıştı.

Bir kadın olarak Elif, Dünya Kadınlar Günü’nde diğer kadınların hikayelerini hatırlatmak için mücadele etti ve diğer kadınlar için bir ilham kaynağı oldu. Onun cesareti, diğer kadınların da kendilerini ifade etmelerine ve hayallerine ulaşmalarına ilham verdi. (Pulsar)

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile İlgili Öykü

Bu sabah erken uyandım. Biraz kitap okudum. Daha sonra büyük odaya girdim. Televizyon izlemeye karar verdim. Bir haber kanalını açtım. Haberlerde kadın işçiler anlatılıyordu. Bir diğer haber kanalını daha açtım. Orada da Amerika’daki kadın işçilerden bahsediliyordu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kartları

Kısa bir süre sonra bugünün 8 Mart olduğunu fark ettim. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanan bir gündü. 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde kadın işçilerinin çalışma şartlarını protesto etmek için başlattığı gösteriler sonucunda tarihe geçen bir gün olarak bilinmekteydi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kartları

Kadınların değerini anlamak için sadece işçi protestolarından hareketle böyle bir günün kutlanmasını anlamlı bulsam da yetersiz buluyordum. O günlerde sürekli okuma halindeydim. Adeta okuyarak nefes alıyordum. Okumadığım gün kan şekerim düşüyordu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kartları

Bununla beraber 8 Mart’ı da sorgulamaya başladım. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyordu ve kadınların değerinin anlaşılmasında bir merhale olarak öne sürülüyordu. Annem, ablam, teyzelerim, halalarım hepsi bu değeri hak eden kişiler olarak çevremdeki insanlardı. Bir an onları düşündüm.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kartları

Hayatları boyunca çalışan, çocukları için emek harcayan kadınlar bir gün olsun mutlu olmayı, değer görmeyi hak ediyorlardı. Fakat bunun bir gün sürmesi düşünülemezdi. O nedenle ben annemi sevdiğimi her gün olduğu bugün de söylemekten gurur duyuyordum.

Dünya Kadınlar Günü ile İlgili Kompozisyon

Her sene 8 mart tarihinde dünya genelinde kutlanan kadınlar gününe şiddet ve istismar mağduru kadınların gölgesi düşse de kutlanmaya devam ediyor. Dünya kadınlar günü, birleşmiş milletlerin kabul ettiği bir gündür ve dünya genelinde her yerde kutlanır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kartları

Eskiden Amerika topraklarındaki iş şartlarını protesto etmek için toplanan bir grup kadının bu eylemler esnasında 129’u katledilmiştir ve bu sebepler 8 Mart 1857 gününden beri bu tarih dünya kadınlar günü olarak kutlanır. Birleşmiş Milletler de 16 Aralık 1977 günü 8 mart’ı dünya genelinde kutlanan özel bir gün olarak ilan etmiştir.

Peki ya bu günün anlam ve önemi nedir?

Esasında kadınlar gününün esas amacı kadınların haklarını anımsatmak ve onların yalnız olmadıklarının vurgusunu yapmaktır. Bu günde tüm kadınlar bir bütün olup içinde bulundukları toplumların kadınlar ile ilgili problemlerini dile getirirler ve diğer insanlarla eşit olduklarını vurgularlar.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kartları

Türkiye’de de ilk defa 1921 senesinde kutlanmaya başlayan dünya kadınlar günü her sene bir çok sivil toplum örgütünce kutlanır.


1 Yorum

Leave A Reply