Dünyanın Şeklinin Sonuçları

0
Advertisement

Yerkürenin, Dünyanın şekli nasıldır? Dünyanın, yerin şekli ve boyutları, özellikleri, Yerin şeklinin sonuçları nelerdir, hakkında bilgi.

dunyaYERİN ŞEKLİ VE BOYUTLARI
Yerküre; kabartıları, çukurlukları ve su yüzeyiyle geometrik şekillerin hiçbirisi ile çakışmaz. Kendine özgü bir şekli vardır. Bu şekle geoid denir.
Kabartılar ve çukurluklar dikkate alınmazsa, Yer’in şekli; kutuplardan basık, ekvatorda şişkin bir küreye benzer. Yer’in, kendi ekseni çevresinde dönmesi sonucu oluşan merkezkaç kuvvet, kutupların basık, ekvatorun şişkin olmasına yol açmıştır.
Yer’in Boyutları
Ekvator uzunluğu : 40.076 km
Kutuplar Çevresi : 40.009 km
Yer’in Alanı : 509.600.000 km2
Yer’in Hacmi : 1.083.320.000 km3
Ekvator çevresi ile kutuplar çevresi arasındaki fark 67 km. ,
Basıklık oranı 1/297
YERİN ŞEKLİNİN SONUÇLARI
1. Yerküre’nin eğimli bir yüzeye sahip olması nedeniyle güneş ışınları farklı açılarla düşer. Ekvator ve çevresi güneş ışınlarını her zaman dik ve dike yakın açılarla alır. Güneş ışınlarının düşme açısı kutuplara gidildikçe küçülür.
Bunun sonucunda da Matematik iklim kuşakları oluşmuştur.
iklim-kusaklari-1
2. Yer’in şekli nedeniyle, Dünya’nın bir yarısı karanlık iken diğer yarısı aydınlıktır. Bu durum, Dünya’nın günlük hareketiyle birlikte gece ve gündüzlerin oluşumunu sağlar.
3. Ekvator, yeryuvarlağını iki yarımküreye ayırmıştır. Kuzey Yarımküre’de Kutba gitmek için kuzeye, Ekvatora gitmek için güneye; Güney Yarımküre’de ise kutba gitmek için güneye, Ekvatora gitmek için kuzeye gitmek gerekir.
4. Yerçekimi, basıklık nedeniyle kutuplarda biraz daha fazladır.


Leave A Reply