Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon, Dürüstlüğün Önemi Yazı Örneği

43
Advertisement

Dürüstlük nedir, neden önemlidir? Dürüstlük, dürüst olmanın önemi hakkında kompozisyon, yazı örneği. Kompozisyon örnekleri, yazı örneği,

Yalancı çobanın öyküsünü hemen hemen hepimiz biliriz. Koyunlarını kurdun kaptığını söyleyip, tüm köy halkını ayaklandırdıktan sonra yalan söylediği ortaya çıkmıştı. Sonrasında da başına aynı olay geldiğinde kimse ona inanmamış, koyunları heder olmuştu. Burada kime acısam, koyunlara mı yoksa dürüstlüğün önemini acı bir şekilde öğrenen çobana mı?

İnsanların, arkadaşlarında, ailesinde, evleneceği bireylerde aradığı özelliklerin başında dürüstlük gelir. Kimse aptal yerine konmak, kandırılmak, söylenen yalanlardan ötürü zor duruma düşmek istemez. Yalan hem söyleyen kimseyi hem de yalana inanan kimseyi zor duruma düşürür. Oysa yalan söyleyenlerin çoğu düştükleri zor durumdan kendilerini kurtarabilmek için yalan söylediklerini, kimseye zarar vermediğini düşünür, böylece kendilerini rahatlatırlar. Bu koca bir yanılgıdır. Her şey den önce çevresine yalan söyleyen kimse ilk başta kendisine olan saygısını yitirmeye başlar. Gerçeklerle yüzleşebilecek, dile getirebilecek kadar cesur değillerdir çünkü. Çoğu zaman kendilerine olan güven eksikliklerinden, yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmekten korktuklarından yalan söylerler.

Sınavından aldığı kötü notu ailesinden saklamaya, yalana başvurmaya kalkan bir öğrenci, aslında kendi sorumluluğundan kaçıyor, kendisini bir yalanlar silsilesinin içine atıyor demektir. Söylenen yalanların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu düşünülürse,  insanlar yalan söyleyerek çoğu zaman saklamaya çalıştıklarından çok daha kötü bir davranışta bulunurlar. Başta söylenen basit bir yalan da bir yalanlar zincirinin ilk halkası olur. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ki bu da yatsıdan önce bir mum daha yakmayı gerektirecektir. Sonuçta açıklanması gereken bir çok yalanla karşı karşıya kalır insan. Kötü notunu söylemekten kaçan öğrenci, bunca kötü davranışı nasıl açıklar?

Kimse yalan söyleyen kişilerle arkadaşlık yapmaz istemez. Çünkü kimse gerçek olmayan muhabbetlerle zamanını öldürmek, güvenmediği kimseyle bir ilişki içinde olmak istemez. İnsanlar ailesine, yakın çevresine güvenmek ister. Aksi halde yaşamlarında huzuru yakalayamazlar. O sebepten dürüst, yalan söyleyemeyen, çevresine güven veren insanların toplum içindeki itibarları, diğer insanların bu kimselere yaklaşımları çok daha farklı olacaktır.

Dürüstlük kavramı, hayatımızın her alanında örneklendirilebilecek, dünyanın son zamanlarda anlayıp, uygulamaya en çok ihtiyaç duyduğu değerlerden biri. Burada değinebildiğim tek bir örnek bile hem kendi huzurumuz, hem de çevremizin güveni için önemini ortaya koymaya yeterli. Her zaman doğruyu söyleyin ki, ne söylediğinizi hatırlamak zorunda kalmayasınız…

Advertisement
Dürüstlük

Kaynak : pixabay.com

Dürüstlük İle İlgili İkinci Yazı (İçinde Hikaye Barındırır)

Dürüstlük, bilgelik kitabının ilk bölümüdür. Kendinize ve insanlara karşı dürüst olabilir misiniz? Bazen beyaz yalan hayatımızı iyileştiriyor gibi görünüyor. Ancak genellikle zararsız aldatma daha ciddi bir aldatmaca içerir. İnsanlar doğruyu söylemezlerse incindiklerini fark edemezler. Dürüst olmak gerekirse doğudan bir meselden bahsetmek istiyorum, en iyi politik denemedir. Birazdan tanıtacağım.

Uzak Doğu’daki bir ülkenin imparatoru yaşlandı ve halefini bulma zamanının geldiğini anladı. Oğullarından birini seçmek yerine ülkedeki tüm gençlerin arasından seçim yapmaya karar verdi. Böylece onları bir araya getirdi ve her çocuğa bir tohum verdi. Bu tohumların özel olduğunu belirtti. İmparator, gençlerin kendisine bir yılda yetişen bitkileri getirmesini istedi. Sonuçları inceleyeceğini ve ardından yeni bir imparator ilan edeceğini söyledi. Ling adındaki genç adamlardan biri eve geldi ve annesine her şeyi anlattı. Birlikte tohumu ektiler. Ling, fabrikasını devralmasına rağmen sonuç alamadı. Ne yazık ki diğer adamlar başarılı olmayı başardı. Bütün bir yıl geçtikten ve genç adamlar bitkilerini değerlendirme için imparatora getirdiler. Ling gitmek istemedi çünkü hiçbir şeyi yoktu. Annesi onu boş bir kap getirmeye ikna etti ve dürüstçe imparatora başarısız olduğunu söyledi. Ling, annesinin haklı olduğunu anladı ve saraya gitti. Diğer gençlerin getirdiği farklı güzel bitkilere şaşırdı.

İmparator tüm bitkileri inceledi, Ling’in boş kabını fark etti ve bunun nedenlerini sordu. Çocuk ona karşı dürüsttü. Herkes gülmeye başlayınca imparator onlara sakin olmalarını emretti. Daha sonra Ling’e yeni bir imparator ilan etti. Gençlerin her biri şaşırdı. İmparator, büyüyemeyen haşlanmış tohumlar verdiğini açıkladı. Sadece Ling gerçeği söyleyecek cesarete sahipti. Bu yüzden yeni imparator olan tek kişi oydu. Diğer gençlerin getirdiği farklı güzel bitkilere şaşırdı. İmparator tüm bitkileri inceledi, Ling’in boş kabını fark etti ve bunun nedenlerini sordu. Çocuk ona karşı dürüsttü. Herkes gülmeye başlayınca imparator onlara sakin olmalarını emretti. Daha sonra Ling’e yeni bir imparator ilan etti. Gençlerin her biri şaşırdı. İmparator, büyüyemeyen haşlanmış tohumlar verdiğini açıkladı. Sadece Ling gerçeği söyleyecek cesarete sahipti.

Bu yüzden yeni imparator olan tek kişi oydu. Diğer gençlerin getirdiği farklı güzel bitkilere şaşırdı. İmparator tüm bitkileri inceledi, Ling’in boş kabını fark etti ve bunun nedenlerini sordu. Çocuk ona karşı dürüsttü. Herkes gülmeye başlayınca imparator onlara sakin olmalarını emretti. Daha sonra Ling’e yeni bir imparator ilan etti. Gençlerin her biri şaşırdı. İmparator, büyüyemeyen haşlanmış tohumlar verdiğini açıkladı. Sadece Ling gerçeği söyleyecek cesarete sahipti. Bu yüzden yeni imparator olan tek kişi oydu. Gençlerin her biri şaşırdı. İmparator, büyüyemeyen haşlanmış tohumlar verdiğini açıkladı. Sadece Ling gerçeği söyleyecek cesarete sahipti. Bu yüzden yeni imparator olan tek kişi oydu. Gençlerin her biri şaşırdı. İmparator, büyüyemeyen haşlanmış tohumlar verdiğini açıkladı. Sadece Ling gerçeği söyleyecek cesarete sahipti. Bu yüzden yeni imparator olan tek kişi oydu.

Bu benzetme bizi düşünmeye sevk ediyor. Bize dürüstlüğün başarıya götürebileceğini öğretir. Doğru söyleyen kişiye saygı duyulur ve güvenilir. Bu nedenle dürüstlük değerli bir karakter özelliğidir. Doğruyu söyleyen insanlar, başkalarının samimi tavrına ulaşırlar.

Dürüstlük, ahlaki karakterin bir yönüne atıfta bulunur ve yalan, hile ve hırsızlığın olmaması ile birlikte dürüstlük, doğruluk, doğrudanlık dahil olmak üzere davranışta doğrudanlık gibi olumlu ve erdemli nitelikleri ifade eder. Hayatımızı farklı şekillerde etkileyebilecek bir kavramdır. Ebeveynler bize çocukluktan itibaren dürüst olmayı öğretir. Dürüst olmanın insan olmak anlamına geldiğini anlamamıza yardımcı olurlar. Ve kötü işler aldatmaya, korkaklığa ve açığa çıkma korkusuna neden olur. Bu yüzden dürüst bir insan iyi işler yapmaya çalışır. Ebeveynlerin çalışmalarına saygı duyar ve değer verir. Yalan söylemeyen adam her zaman verdiği sözü tutar. İyi söylemektense iyi yapmak daha iyidir. Bazen dürüst olmak zordur, ancak hayatınızı daha iyi hale getirdiği için samimi olmalısınız.

Advertisement

İnsanları yalana sevk eden nedir? Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Modern yaşam genellikle yalan söylemeye teşvik eder. Bir kişinin yalan söylemesinin nedenlerinin listesini yapalım:

 • Kontrol. Bunun en güzel örneği anne ve gelin arasındaki ilişkidir. Oğullarının/kocalarının dikkatini çekmek için yalanlara başvurabilirler.
 • Fayda. Çoğu insan, refahlarını iyileştirmeye çalışırken gerçeği söylemez. Çocuklar harçlık almak için çalışma sonuçlarını renklendirebilirler.
 • Kendini savunma. Gerçek, olumsuz duygular uyandırabilir ve insanlar onlardan kaçınmak ister. Bu yüzden eksik bilgi diyerek kendilerini korumaya çalışırlar.
 • Barış. Beyaz yalan sakinleştirici bir lif görevi görebilir. Örneğin, ebeveynler genellikle sağlık sorunlarını saklarlar, böylece çocuklar endişelenmez.
 • Dikkat. En tehlikeli hedeftir. Aldatma, bir kişinin önemini artırmak için gereklidir. Böyle bir yalan sabit hale gelir ve ciddi sonuçlara neden olur.

Ne yazık ki, dürüstlük örnekleri bugün nadirdir. Bu özelliğe sahip insanlar kendinden emin ve güçlü olarak kabul edilir. Kendini olduğu gibi kabul eden bir kişinin itibarını ve başarılarını renklendirmesine gerek yoktur. Diğer insanlarla ilişkileri olumlu etkiler.

Dürüstlük üzerine denemenin, doğruyu söylemenin avantajlarını içermesi gereken en iyi politika olduğuna inanıyorum. İşte onların listesi:

 • İş yerinde yardım. Kişi partnerine gerçeği söylemek istemezse olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Örneğin, iş arkadaşınızın projesi başarısız görünüyorsa, bunu dürüstçe yapın. Yanlışlığınıza dikkat çekmek, daha büyük başarılar elde etmenize yardımcı olabilir.
 • Hayatı kolaylaştırır. Bu özellikle mütevazı ve utangaç insanlar için önemlidir. Duygularınızın dürüstçe itiraf edilmesi sizi yanlış anlama ve hoş olmayan iletişimden kurtarabilir.
 • Sizi sağlıklı tutar. Bir kişi yalan söylediğinde, kendini garip ve utanmış hisseder. Sağlığınızı olumsuz etkiler. Büyük bir duygusal endişe tehlikeli hastalıklara neden olabilir.
 • Pişmanlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Herkes samimi doğar. Bu yüzden zorla yalan, hoş olmayan duygular uyandırır. Başkaları doğruyu söylemediğinde bile bunlar olabilir.
 • Zaman kazanın Farklı bahaneler uydururken çok zaman ve güç harcarsınız. Gerçek sizi saatlerce endişe duymaktan koruyabilir.

Yani dürüstlük, kişinin akraba ve arkadaşlarına karşı samimi olması ve kimseye zarar vermeden onlara doğruyu söyleyebilmesi demektir. Dürüst bir insanı özelliklerine göre tanımlayabiliriz. Neşeli, mutlu, gülümsüyor ve enerji dolu. Yalan ve aldatmacaya boyun eğmez. Samimi insan açık sözlü ve zengindir. İnsanlar memnuniyetle kişiyle iletişim kurarlar.

Her şeyi sonuçlandırarak, gerçeğin kesinlikle batıldan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Dürüstlük en önemli karakter özelliklerinden biridir. Bazen doğruyu söyleyecek cesaretiniz olmasa da samimi olmaya çalışmalısınız. Size ve diğer insanlara yardımcı olabilir. “Yankıya yapılan çağrı gibi” atasözü, eylemlerinizin başkalarının tutumuna yansıdığı anlamına gelir. İnsanlar dürüst bir kişiye saygı duyar ve güvenir ve ona güvenebilir.


43 yorum

 1. bu site çok hemde çok işime yaradı ve ödevlerime yardımcı oldu yazanlerın ellerine sağlık olsun amin

 2. bu site çok harika ve çok güzel dürüstlük ile ilgili performansım yardımcı oldu bu yazan çok ama çok dürüst

 3. ayyyyyyyyyyyyy çok güzel yazmışlar fakat bızım ğoce biraz uzun istediği için keşke biraz uzun olsaaaaydı

 4. Söylenen yalanların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu düşünülürse, insanlar yalan söyleyerek çoğu zaman saklamaya çalıştıklarından çok daha kötü bir davranışta bulunurlar. Başta söylenen basit bir yalan da bir yalanlar zincirinin ilk halkası olur. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ki bu da yatsıdan önce bir mum daha yakmayı gerektirecektir. Sonuçta açıklanması gereken bir çok yalanla karşı karşıya kalır insan. Kötü notunu söylemekten kaçan öğrenci, bunca kötü davranışı nasıl açıklar?

 5. ayyyyyy çok güzel bir sitSöylenen yalanların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu düşünülürse, insanlar yalan söyleyerek çoğu zaman saklamaya çalıştıklarından çok daha kötü bir davranışta bulunurlar. Başta söylenen basit bir yalan da bir yalanlar zincirinin ilk halkası olur. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ki bu da yatsıdan önce bir mum daha yakmayı gerektirecektir. Sonuçta açıklanması gereken bir çok yalanla karşı karşıya kalır insan. Kötü notunu söylemekten kaçan öğrenci, bunca kötü davranışı nasıl açıklar?e ödevime çok yardımcı oldı

 6. Çok güzel bu diğer sitelerden bile güzel kim yazdıysa ellerine sağlık gerçekten muhteşem olmuş ödevimde çok işe yaradı

 7. süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ödevime yardımcı oldu yarışmada1.oldum 3tana olduk hepsinde 1. oldum süperr bir yazı saol

  • Halideye soyluyorum cok mu iyi yaptin simdi yalan ve dolanla yarismayi kazanip digerlerinin hakkina neden girdin icin rahatmi yaptigin hileyele

 8. Bu kompozisyonun konusu dürüstlük bide yarışmada birinci olduk diyorlar . Siz çok dürüstlük yapıp kendiniz yazmış gibi yarışmaya katılıyorsunuz herkesin hakkını yiyiyorsunuz. AFERİN SİZE (lafım dürüst olmayanlara)

 9. gerçekten çok doğru herşey harika yazmışsınız ve ödevimede çok yardımcı oldu teşekkürler

Leave A Reply