Düşük Yapmanın Psikolojik Etkileri

0
Advertisement

Düşük yapan bayanların üzerinde psikolojik etkiler nelerdir? Düşüğün çiftler üzerindeki etkileri ve yapılması gerekenler.

dusuk-etkileriDÜŞÜK YAPMANIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ;

Bir düşüğün etkileri, hamileliğin ilk döneminde gerçekleşmiş de olsa, önemlidir. Hamile kaldıktan sonra, hele bu ilk ve dört gözle beklenen bir hamilelikse, kendinizi eskisinden çok farklı hissedersiniz: Hamilelik sırasında salgılanan hormonlar, bütün kadınları etkiler. Ayrıca doğumu bekler duruma girmişsinizdir; planlar yapar, bebeğin odasını hazırlar, bebeğinizin kime benzeyeceğini düşlemeye koyulursunuz. Düşük bir anda, bütün bunları ezip geçer ve kendinizi ruhsal açıdan yıkılmış durumda bulursunuz.

Bebeğini yitiren her kadın, kendi tarzında acı çeker ve acıyla birlikte öfke, suçluluk, kendinden nefret etme duyguları da başgösterir. Bazı kadınlar bu “kayıp” duygusunu çok şiddetli biçimde hisseder, “kendilerinden bir parça ölmüş” duygusuna kapılırlar. Bu duyguların üstesinden gelmeye çalışmanın en iyi yolu, birileriyle -eşinizle, yakın bir arkadaşınızla ya da doktorunuzla- paylaşmaktır.Daha önce düşük yapmış bir yakınınız varsa, onunla konuşmak da çok iyi gelebilir.

EŞİNİZİN ACISI

Eşiniz de benzer duygular yaşayabilir. Düş kırıklığı, suçluluk ya da bir çocuk babası olamadığı için yetersizlik duygularına kapılabilir ve size ayrıca destek olması gerektiğini hissettiği sırada, kendi duygularını dile getirmeyi ya da sıkıntısınıdan kurtulmayı güç bulabilir. Düşük her ikiniz için de son derece sarsıcı bir deneyim olduğundan ve ilişkinizde belirli bir gerginlik yarattığından, bu dönemde çok güç de olsa birbirinize karşı çok daha anlayışlı olmayı denemeniz gerekir.

Advertisement

UZMANA GÖRÜNMEK

Üç düşük geçirmişseniz ya da düşük yapmadan önce hamile kalmakta herhangi bir güçlük çekmişseniz bu konuda uzmanlaşmış bir hastaneye ya da kliniğe başvurmanız gerekir. Uzmanlar, önceki hamileliğinizin bütün ayrıntılarını ve neyin ne zaman olduğunu öğrenmek isterler. Birkaç düşük yapmış bazı kadınlarda, bağışıklık tedavisi uygulamak gerekebilir: İnsan bedeni, hastalıktan korunmak için “yabancı” malzemeyi -başka bir kişiden gelen her şeyi- reddeder; döllenmiş yumurta da, hem anneden, hem de babadan gelen hücrelerden oluştuğu için, beden bazen bu yumurtayı da reddedebilir. Uygulanabilecek başka tedavi yöntemleri de vardır.

Bütün bunlar bir yana, hamileliğinizin ilk aylarında düzenli doktor muayenelerinden geçmeniz, normal, başarılı bir hamilelik geçirmenize çoğunlukla yeterlidir.


Leave A Reply