Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir? Örneklerle Tek Tek Açıklaması

85
Advertisement

Düşünceyi geliştirme yolları nelerdir, örnekleri nedir? Düşünceyi geliştirme yollarının özellikleri, kısaca açıklanması ve örneklerle anlatımı

Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?

DÜŞÜNCEYİ GELİŞTİRME YOLLARI

Anlatıcı konunun, düşüncenin iyi anlaşılması için birtakım yollara başvurulabilir. Bunlar:

A) Tanımlama:

Bir bilgiyi “Nedir?” sorusunu yanıtlayacak biçimde vermektir.

Örnek :Paragraf, bir düşünceyle ilgili cümleler topluluğudur.” Bu cümleye “Paragraf nedir?” di ye sorduğumuzda “Bir düşünceyle ilgili cümleler topluluğudur.” yanıtını alırız. Yani paragrafın tanımı yapılmıştır.

B) Benzetme:

İki kavram ya da bir kavramın birden çok yönü arasında benzerlik ilişkisi kurularak kavram belirginleştirilir.

Advertisement

Örnek :  “Ali aslan gibi güçlüdür.” cümlesinde Ali aslana benzetilmiştir.

C) Örneklendirme:

Bir düşünceyi inandırıcı kılmak için soyut kavramlar, düşünceler somut öğelerle görünür kılınır.

Örnek : Gerçek sanatçı, halktan kopmayan halkının yaşantısını, özlem ve duygularını eserlerin de dile getirendir. Eğer sanatçı bunu gerçekleştiremiyorsa, o gerçek sanatçı değildir. Edebi yatımızda Yunus Emre, Karacaoğlan, Fuzûli, Nedim ve Baki böyle olmasaydı kalıcı olur muydu, gerçek sanatçı olur muydu?

D) Tanık Gösterme:

Yazar ileri sürdüğü düşünceyi, sözüne güvenilen, o alanda uzman bir kişinin sözü ile destekleyip kanıtlamaya çalışırsa tanık göstermiş olur.

Örnek : Okumanın insanın üzerindeki olumlu etkileri sayılmayacak kadar çoktur. Büyük sanatçılar ömürlerini okumakla geçirmişlerdir. Bir kitap her zaman güvenilecek bir dosttur. Belki de çözemeyeceği sıkıntı yoktur. Montesquieu: “Çeyrek saatlik bir okumanın gideremeyeceği bir sıkıntım olmamıştır.” der.

E) Karşılaştırma:

Yazar düşüncelerini geliştirmek için iki nesne, varlık, kişi arasında benzeyen ve benzemeyen yanları belirtebilir.

Advertisement

Örnek : İsteyerek dinlemediğimiz konuşmaların bize hiçbir yararı yoktur. Bu nedenle istekli dinleme ile isteksiz dinleme arasında büyük fark olmuştur. Dış bir baskıyla yahut hatır için dinlediğimiz konuşmalar zamanımızı kaybettirir, içten gelerek dinlediğimiz konuşmalar bize yeni ufuklar açar ve yeni dünyalar ediniriz.

F) Sayısal Verilerden Yararlanma:

Düşünceyi inandırıcı kılmak için yazar, istatistik bilgilerden yararlanılır.

Örnek : Öğrencilerin çalışırken ara verip dinlenmeleri gerektiğini düşünenlerdenim. Mola verilmeden yapılan uzun soluklu bir çalışma, verimi düşürür. Ellişer kişiden oluşan iki ayrı gruba yüz soruluk bir test uygulanır. Grubun biri, testi hiç ara vermeden yanıtlarken, diğer gruba elli sorudan sonra 15 dakikalık dinlenme verilir. Dinlenme almayan grubun başarısı, alan grubun başarısından %30 düşük çıkar.


85 yorum

  1. alsel savnaz on

    ççoook güzel olmuş dostlarrım harika bi sayfa konuyu güzel bi şekilde ele almış ben bu konuyu hiç anlamıyodum sayenizde anlıyorum meğer çok kolay bi konuymuş yarın yazılım var çok iyi çalıştım motivasyonum da yüksek tavan yaptıı inşallah yazılıdan süüüpppeerr güzel puanlar alırım yani bunu çok istiyorum bu arada sayfa süpperer bi sayfaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa allah razı olsun sınavdan yüksek alırsaaaam sizi sayenizde bu sayfayı hazırlayanın eline okuyanın gözüne sağlık hürmetlerim ve saygılarımla herkese istanbuldan iyi akşamlar bu arada hııııııı sayfa acayiip güzel abi yaaaaa kim hazırladı bunu bilem ama valla elinesağlıııııııık süppperrr soon olarak bişe daha diyim süpeer sayfa olmuş sağolun TEŞEKKKÜÜÜÜÜÜÜÜÜR EDEEERRRRRRRRİİMMMMMMMM İYİ AKŞAMLARR BB demeden öncee sayfa süper diye hatılatmada bulunmak isterim elinize sağlık kolay bi şekildde anladım ya bu konu bu kadar kolaymıydııı sayfa mı süper diye düşünüyorum da sanırım sayfa süper yani derste zor anladım demiyim de pek anlamamıştım şimcik iyice kavradımmmmmmmmmmm sağolun elinize sağlık ben yine biraz fazlamı konuştum neyse TEŞEKKÜR EDERİM diyip çıkiiim en iyisi sağğğğğğğğğğğğğğğğğğğğoooooooooooollllllllllllllllllluuuuuuuuuuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnn teeşşşşşşeeeeeeeeekkkkküüüüüürrrr ederiiimm XD

    • güzel bir site hoşuma gitti.. sizin sayenizde ödevimi çok güzel bir şekilde tamamladım.. :))))
      Sanırım konuyu iyice kavradım ve öğrendim sanırım bu konu o kadarda karmaşık değilmiş sizi seviyorum I love you ellerinize sağlık :DDDDDDD

  2. çok iyi uzun uzun yazmaya üşenenler için pratik olmuş benimde çok işime yaradı teşekkürler

Leave A Reply