Duygusal Zeka Nedir? Nasıl Tanımlanır? Duygusal Zekanın Önemi ve Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Duygusal Zeka Nedir? Nasıl tanımlanır? Duygusal zekanın genel özellikleri nelerdir? Nasıl geliştirilir? İnsanlar için neden önemlidir? Duygusal zeka hakkında genel bilgiler.

Duygusal Zeka

Kaynak : pixabay.com

Duygusal zeka, başkalarıyla ilişkileri, amaç ve hedeflere ulaşmayı, stres yönetimini veya engellerin üstesinden gelmeyi kolaylaştıracak şekilde duyguları doğru bir şekilde tanımlama, anlama ve yönetme yeteneğidir. Hayatınızda meydana gelen herhangi bir olaydan önce, hem olumlu hem de olumsuz duygular orada olacak ve onlarla nasıl başa çıkabildiğinize bağlı olarak size yardımcı olabilir ve sizi mutlu edebilir veya en mutlak acıya batabilir.

Duygusal zekası yüksek insanlar daha az olumsuz duyguya sahip değildir, ancak ortaya çıktıklarında onlarla nasıl daha iyi başa çıkacaklarını bilirler. Ayrıca, onları tanımlama ve tam olarak ne hissettiklerini bilme konusunda daha büyük bir kapasiteye ve ayrıca başkalarının ne hissettiğini belirleme konusunda daha yüksek bir kapasiteye sahiptirler. Duyguları daha iyi tanımlayıp anlayarak, onları başkalarıyla daha iyi ilişki kurmak (empati), işlerinde daha başarılı olmak ve daha tatmin edici bir yaşam sürmek için kullanabilirler.

Duygusal zekası yüksek kişilerin özellikleri

Kendi duygularınızı tanımlayın Duygularını tanımlayabilir ve her an ne hissettiklerini ve neden hissettiklerini bilirler ve davranışlarını ve düşüncelerini nasıl etkilediklerini anlayabilirler.

Duyguların yönetimi. Dürtülerini kontrol edebilirler, duygusal patlamalara kolayca kapılmazlar, duyguları özellikle olumsuz ve yoğun olduğunda kendilerini nasıl sakinleştireceklerini ve değişen koşullara nasıl uyum sağlayacaklarını bilirler.

Başkalarının duygularını tanımlayın. Başkalarının duygularını, ihtiyaçlarını ve endişelerini anlama kapasiteleri yüksektir, kendilerini başkalarının yerine nasıl koyacaklarını bilirler ve kendilerinden farklı bakış açılarını anlarlar. Bir grubun dinamiklerini tanıma, başkalarıyla ilişki kurma konusunda yüksek kapasiteye sahiptirler, çünkü nasıl hissettiklerini bilirler ve bu konuda mümkün olan en iyi şekilde hareket edebilirler. Bu nedenle başkaları yanlarında rahattır, çünkü anlaşıldıklarını ve saygı duyulduklarını hissederler. Ayrıca iyi ilişkiler sürdürme, başkalarını etkileme, açık iletişim kurma, çatışmaları yönetme ve ekip olarak çalışma konusunda yüksek kapasiteye sahiptirler. Bu nedenle, genellikle yüksek bir sosyal zekaya da sahiptirler.

Advertisement

Duygusal zekanın önemi

Hayatlarındaki en başarılı insanlar, daha yüksek IQ’ya sahip olanlar değil, daha yüksek duygusal zekaya sahip olanlardır. Bunun nedeni, duyguların doğru bir şekilde ele alınmadığında, bir kişinin hayatını mahvetmesi, tatmin edici ilişkiler kurmasını engellemesi, işteki ilerlemesini sınırlaması vb. olabilir. Genel olarak, duygusal zeka:

Hayatın başkalarıyla ilişki kurmayı içeren tüm alanlarında başarılı olmaya yardımcı olur ve daha tatmin edici ilişkilerin sürdürülmesini destekler.

Stresi ve kaygı gibi olumsuz duyguları çok fazla veya çok uzun sürmesine izin vermeden daha iyi yöneterek daha iyi sağlığın korunmasına yardımcı olur. Doğru şekilde ele alınmayan stres, ruh sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve sizi kaygı ve depresyon bozukluklarına karşı daha savunmasız hale getirebilir. Ek olarak, duygularını iyi idare edemeyen kişi, ilişkilerine ve işleyişine zarar veren daha birçok duygusal iniş çıkışlar ve ruh hali değişimleri yaşar.

Başkalarıyla daha iyi ilişki kurmaya yardımcı olur. Duygusal zekası yüksek insanlar, hissettiklerini başkalarına daha iyi ifade edebilir ve başkalarının ne hissettiğini anlayabilir. Bu, hem kişisel hem de profesyonel yaşamlarında daha etkili iletişim kurmalarını ve daha derin ilişkiler kurmalarını sağlar.


Leave A Reply