Edinburgh Nerededir? İskoçya’nın Başkenti Tarihi Edinburgh Şehrinin Tarihi

0
Advertisement

Edinburgh hangi ülkededir? Tarihi Edinburgh şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İskoçya Edinburgh hakkında bilgi.

Edinburgh Kalesi

Edinburgh; İskoçya’nın başkenti, Lothian Bölgesi’nin merkezidir. Firt of Fort Irmağı halicinin güney kıyısında yer alır. Ülkenin, kültür, sanat ve yönetim merkezidir. Volkanik kökenli ve dördüncü zaman buzullarının biçimlendirdiği iki tepe (Castle Rock, Arthur’s Seat) çevresinde gelişen eski kent (Old Town), yetersiz kalınca, 18. yüzyılda, kuzeye doğru yeni kent (New Town), son 15-20 yılda güney ve doğuya doğru bugünkü kent oluştu. Almond ve Leith ırmakları kentin içinden geçerek Kuzey Denizi’ne açılan Forth Halici’ne dökülür. Etkin bir ticaret limanı olan Leith’in son yıllarında petrol taşımacılığıyla önemi daha da arttı.

Ortalama yıllık yağış tutarı 600-700 mm, ortalama sıcaklık 15-17°C dolayındadır. Yılın her mevsimi şiddetli rüzgâr eser. Başta bira olmak üzere, kâğıt, baskı, lastik, metal, cam, kristal, viski, ilaç, kimya, gemi yapımı, makine, elektronik donanımı, bankacılık, sigortacılık önemli endüstri, mali ve ticaret etkinlikleridir. Avrupa’nın ve ülkenin en eski üniversitelerinden biri olan Edinburgh Üniversitesi’nde (1583), 11 bin öğrenci öğrenim görür. Çevrede geniş düzlüklerde tarım ve hayvancılık yapılır. Forth Halici’nin iki kıyısı arasında, 2.5 km uzunluğundaki 1890’da açılan demiryolu köprüsü ve 1964’te yapılan otoyol köprüleri, İskoçya’nın kuzey-güney ulaşımında önemli rol oynar. Kentten, Britanya Adaları’na ve başka ülkelere düzenli havayolu bağlantısı vardır

Tarih:

İlkçağ’daki Pict ve Roma işgallerinden sonra Angılların eline geçen kent, 7. yüzyılda Northumbria Kralı VII. Edwin’in yaptırdığı kalenin çevresinde gelişti. Kral Edin’in onuruna Edwingburgh adı verilen kent, zamanla Edinburg olarak anılmaya başlandı. 11. yüzyılın başında İskoçya Kralı II. Malcolm’un egemenliğine girdi. III. Malcolm’un (1057-1093) eşi Margareth’in kale içinde yaptırdığı şapel, günümüze ulaşan en eski eserdir. 1329′ da Kral I. Robert döneminde geliyen kent, 1437’de İskoçya Krallığı’nın başkenti olunca İskoçya Parlamentosu kente taşındı. V. James’in krallığı sırasında, 1560’ta Protestanlığın kabul edilmesiyle İskoçya Yüksek Mahkemesi ve Kilise Konseyi de Edinburgh’ ta toplanmaya başladı.

İskoçya tarihinin önemli adlarından Kraliçe Mary Stuart ülkeyi altı yıl (1561-1567) Hollyrood Sarayı’ndan yönetti. VI. James’in 1603’te ingiltere kralı seçilerek Londra’ya yerleşmesi, ardından 1707′ de İskoçya ve İngiltere krallıklarının birleşmesiyle Parlamento’nun da Londra’ya taşınması sonucu, siyasal etkinliğini yitirdi.

Advertisement

Leave A Reply