Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünün Anlamı

2

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir ne anlama gelir bu söze ne demektir? Mustafa Kemal Atatürk ve onan inananların sıklıkla söylediği Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir cümlesinin anlamı

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünün Anlamı

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünün Anlamı

Türkiye Cumhuriyeti’ne ışık veren bir cümledir aslında “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir“. Bu cümle hem Türkiye Cumhuriyetinin hem de Mustafa Kemal Atatürk ve ona inananların onun izinden gidenlerin sloganıdır.

Peki bu cümle neden bu kadar önemlidir ve ne anlama gelir. Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir denilerek tüm yetkilendirme hakkı ve ülkenin geleceği için karar verme yetisi tamamen halka bırakılmıştır. Hem de eğitimli – eğitim, zengin – fakir hiç bir ayrım gözetmeden halka bırakılmıştır.

Ülkemizin temel taşlarından olan TBMM duvarlarında da bu söz yazılıdır ve bu söz Mustafa Kemal Atatürk’e aittir. Sözün o dönemde ki orijinal hali “Hakimiyet bilâ kayd-u şart Milletindir” olarak söylenmiştir. Ancak günümüz Türkçesi ile yıllardan beri “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” olarak kullanılmaktadır.

Atatürk‘ün söylemiş olduğu bu sözün daha da kısa bir şekilde anlamını açıklayacak olursak “Her şeye halk karar verir. Halkın gücünden daha büyük bir güç olamaz ve halk eğer ki yönetimden idareyi vermiş olduğu güçten memnun değil ise bu gücü bu iradeyi de değiştirme hakkına sahiptir. Yani bu tam olarak demokrasiye giden yol demektir.


2 yorum

Leave A Reply