Eklampsi Nedir? Neden Olur? Eklampsi Belirtileri Riskleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Eklampsi nedir? Hamilelikte Eklampsi neden olur, belirtileri nelerdir? Eklampsi riskleri, önleme ve tedavi yöntemleri nelerdir, hakkında bilgi.

Eklampsi

Eklampsi nedir?

Eklampsi, preeklampsinin ciddi bir komplikasyonudur. Yüksek tansiyonun hamilelik sırasında nöbetle sonuçlandığı nadir ancak ciddi bir durumdur.

Nöbetler, uyanıklığın azalmasına ve konvülsiyonlara (şiddetli sallanma) neden olabilecek rahatsız beyin aktivitesi dönemleridir. Eklampsi, preeklampsili her 200 kadından yaklaşık 1’ini etkiler. Nöbet geçmişiniz olmasa bile eklampsi geliştirebilirsiniz.

Eklampsinin belirtileri nelerdir?

Preeklampsi eklampsiye yol açabileceğinden, her iki durumun belirtileri olabilir. Bununla birlikte, belirtilerinizden bazıları böbrek hastalığı veya diyabet gibi diğer durumlardan kaynaklanabilir. Doktorunuza, sahip olabileceğiniz her türlü durumu anlatmanız önemlidir, böylece diğer olası nedenleri ekarte edebilirler.

Aşağıdakiler preeklampsinin yaygın semptomlarıdır:

Advertisement
 • yüksek kan basıncı
 • yüzde veya ellerde şişme
 • baş ağrıları
 • aşırı kilo alımı
 • mide bulantısı ve kusma
 • Görme kaybı veya bulanık görme olan bölümler dahil görme sorunları
 • idrara çıkma zorluğu
 • karın ağrısı, özellikle sağ üst karın bölgesinde

Eklampsisi olan hastalar yukarıda belirtilenlerle aynı semptomlara sahip olabilir veya eklampsinin başlamasından önce hiçbir semptom göstermeyebilir. Eklampsinin yaygın semptomları şunlardır:

 • nöbetler
 • bilinç kaybı
 • sallanma

Eklampsiye ne sebep olur?

Eklampsi genellikle hamilelikte ve nadiren postpartumda (doğumdan sonra) ortaya çıkan yüksek tansiyon ile karakterize edilen preeklampsiyi takip eder. İdrarda protein gibi başka bulgular da olabilir. Preeklampsiniz beyninizi kötüleştirir ve nöbetlere neden olursa, eklampsi geliştirmişsinizdir.

Doktorlar preeklampsiye neyin neden olduğunu bilmiyorlar, ancak plasentanın anormal oluşumu ve işlevinden kaynaklandığı düşünülüyor. Preeklampsi semptomlarının eklampsiye nasıl yol açabileceğini açıklayabilirler.

Yüksek tansiyon

Preeklampsi, kan basıncınızın veya atardamarlarınızın duvarlarına karşı kan gücünün, atardamarlarınıza ve diğer kan damarlarınıza zarar verecek kadar yüksek hale gelmesidir. Arterlerinizdeki hasar kan akışını kısıtlayabilir. Beyninizdeki kan damarlarında şişme oluşturabilir. Damarlardan gelen bu anormal kan akışı beyninizin işlevini engelliyorsa, nöbetler oluşabilir.

Proteinüri

Preeklampsi sıklıkla böbrek fonksiyonunu etkiler. Proteinüri olarak da bilinen idrarınızdaki protein, durumun yaygın bir işaretidir. Her doktor randevunuz olduğunda, idrarınız protein açısından test edilebilir.

Tipik olarak, böbrekleriniz kanınızdaki atıkları filtreler ve bu atıklardan idrar oluşturur. Bununla birlikte, böbrekler vücudunuza yeniden dağıtım için protein gibi kandaki besinleri tutmaya çalışır. Glomeruli adı verilen böbreklerin filtreleri hasar görürse, protein bunlardan sızabilir ve idrarınıza geçer.

Advertisement

Eklampsi için kimler risk altındadır?

Preeklampsiniz varsa, eklampsi riski altında olabilirsiniz. Hamilelik sırasında eklampsi gelişimi için diğer risk faktörleri şunlardır:

 • gestasyonel veya kronik hipertansiyon (yüksek tansiyon)
 • 35 yaşından büyük veya 20 yaşından küçük olmak
 • ikizler veya üçüzlerle hamilelik
 • ilk hamilelik
 • diyabet veya kan damarlarınızı etkileyen başka bir durum
 • böbrek hastalığı

Preeklampsi

Eklampsi ve bebeğiniz

Preeklampsi ve eklampsi, annenin kanından fetüse oksijen ve besin maddeleri veren organ olan plasentayı etkiler. Yüksek tansiyon, damarlardan kan akışını azalttığında, plasenta düzgün çalışmayabilir. Bu, bebeğinizin düşük doğum ağırlığı veya diğer sağlık sorunları ile doğmasına neden olabilir.

Plasenta ile ilgili problemler genellikle bebeğin sağlığı ve güvenliği için erken doğum gerektirir. Nadir durumlarda, bu durumlar ölü doğuma neden olur.

Eklampsi nasıl teşhis edilir?

Zaten bir preeklampsi tanınız veya geçmişiniz varsa, doktorunuz preeklampsinin tekrar olup olmadığını veya kötüleşip kötüleşmediğini belirlemek için testler isteyecektir. Preeklampsiniz yoksa, doktorunuz neden nöbet geçirdiğinizi belirlemek için preeklampsi ve diğerleri için testler isteyecektir. Bu testler şunları içerebilir:

Kan testleri

Doktorunuz durumunuzu değerlendirmek için çeşitli kan testleri isteyebilir. Bu testler, kanınızda kaç tane kırmızı kan hücresi bulunduğunu ölçen tam bir kan sayımı ve kanınızın ne kadar iyi pıhtılaştığını görmek için bir trombosit sayımını içerir. Kan testleri ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonunuzu incelemeye yardımcı olacaktır.

Kreatinin testi

Kreatinin, kaslar tarafından oluşturulan bir atık üründür. Böbrekleriniz kreatininin çoğunu kanınızdan filtrelemelidir, ancak glomerüller hasar görürse, fazla kreatinin kanda kalır. Kanınızda çok fazla kreatinin bulunması preeklampsiyi gösterebilir, ancak her zaman böyle değildir.

İdrar testleri

Doktorunuz protein varlığını ve atılım oranını kontrol etmek için idrar testleri isteyebilir.

Eklampsi tedavisi nelerdir?

Bebeğinizi doğurmak preeklampsi ve eklampsi için önerilen tedavidir. Doktorunuz, hastalığın ciddiyetini ve doğum zamanını önerirken bebeğinizin ne kadar geliştiğini değerlendirecektir.

Doktorunuz size hafif preeklampsi tanısı koyarsa, durumunuzu izleyebilir ve eklampsiye dönüşmesini önlemek için sizi ilaçla tedavi edebilir. İlaçlar ve izleme, bebek doğacak kadar olgunlaşana kadar kan basıncınızı daha güvenli bir aralıkta tutmaya yardımcı olacaktır.

Şiddetli preeklampsi veya eklampsi geliştirirseniz, doktorunuz bebeğinizi erken alabilir. Bakım planınız hamileliğinizde ne kadar ilerlediğinize ve hastalığınızın şiddetine bağlı olacaktır. Bebeğinizi doğuruncaya kadar izleme için hastaneye yatırılmanız gerekecektir.

Advertisement
İlaçlar

Antikonvülsan ilaçlar olarak adlandırılan nöbetleri önlemek için gerekli olabilir. Yüksek tansiyonunuz varsa, tansiyonu düşürmek için ilaç almanız gerekebilir. Ayrıca doğumdan önce bebeğinizin akciğerlerinin olgunlaşmasına yardımcı olabilecek steroidler de alabilirsiniz.

Uzun vadeli görünüm nedir?

Semptomlarınız doğumdan sonraki günler ila haftalar içinde çözülmelidir. Bununla birlikte, bir sonraki hamileliğinizde ve muhtemelen daha sonra yaşamda kan basıncı sorunları yaşama riskiniz daha fazla olacaktır. Doğumdan sonra hastalığın çözüldüğünden emin olmak için doğum sonrası kan basıncı kontrollerini ve muayenelerini takip etmek önemlidir.

Hamilelik sırasında komplikasyonlar ortaya çıkarsa, plasental abruption gibi tıbbi bir acil durumunuz olabilir. Plasental abrupsiyon, plasentanın uterustan ayrılmasına neden olan bir durumdur. Bu, bebeği kurtarmak için acil sezaryen doğumunu gerektirir.

Bebek çok hasta olabilir, hatta ölebilir. Anneye komplikasyonlar, ölüm riski de dahil olmak üzere oldukça şiddetli olabilir.

Bununla birlikte, preeklampsi için uygun tıbbi bakımın alınması, hastalığın eklampsi gibi daha ciddi bir forma ilerlemesini önleyebilir. Tansiyonunuzu, kanınızı ve idrarınızı izlemek için doktorunuzun önerdiği doğum öncesi ziyaretlerinize gidin. Sahip olduğunuz belirtiler hakkında doktorunuzla da konuştuğunuzdan emin olun.


Leave A Reply