Elechi Amadi Kimdir?

0
Advertisement

Elechi Amadi kimdir ve ne yapmıştır? Elechi Amadi hayatı, biyografisi, eserleri hakkında bilgi.

Elechi Amadi

Elechi Amadi; (d. 1934, Allura, Nijerya – 29 Haziran 2016, Nijerya), Nijeryalı yazardır. Yapıtlarında ülkesinin kırsal yaşamını, özellikle de Ikwerre halkının yaşam biçimini betimlemiştir.

Umuahia Devlet Okulu ile Ibadan Üniversitesi’nde fizik ve matematik öğrenimi gördü. 1973-74’te ABD’de Iowa Uluslararası Yazarlık Programı’na katıldı. Nijerya ordusunda görev yaptı; Rivers eyaleti Haberleşme Bakanlığı’nda çalıştı ve çeşitli okullarda dersler verdi. Rivers eyaleti Sanat ve Kültür Kurulu’nun da etkin bir üyesiydi. Biafra bunalımı sırasında hem asker, hem de sivil olarak yaşadıklarım aktaran Sunset in Biafra (1973; Biafra’da Günbatımı), kurmaca türünde olmayan tek yapıtıdır.

En ünlü yapıtları The Concubine (1966; Cariye), The Great Ponds (1969; Büyük Göller) ve The Slave (1978; Köle), tarihsel bir roman üçlemesidir. Amadi bu üçlemede Nijerya’nın kırsal bölgelerinde yaşayan sıradan insanları konu alır ve olayları onlardan birinin bakış açısıyla anlatır. Üç romanda da, insanın alınyazısı ve kişinin bu alınyazısını ne ölçüde değiştirebileceği işlenir. Üçünün de odak noktası, insanlar ile tanrıları arasındaki ilişkidir. Keskin bir gözlemci olan Amadi, dramatik öykülerinde dinsel törenleri ve gündelik yaşamı büyük ustalıkla betimler. Aynı vurgular, manzum oyunu Isiburu’da da (1973) görülür. Bu oyun, rakibinin doğaüstü gücüne yenik düşen bir güreş şampiyonuyla ilgilidir. Öteki yapıtları arasında Pepper Soup and the Road to Ibadan (1977; Biber Çorbası ve Ibadan Yolu) ile Dancer of Johannesburg (1978; Johannesburg’lu Dansçı) sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply